Kolczurka klapowana (dziki ogórek) – gatunek inwazyjny
Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, słabo ekspansywny.
Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata) to inwazyjne pnącze z rodziny dyniowatych, które szybko rozprzestrzenia się w środowisku, zagłuszając rodzime gatunki roślin. Tworzy gęste pokrywy na ogrodzeniach i terenach nadrzecznych.
Jak wygląda kolczurka klapowana?

Skąd pochodzi kolczurka?
Roślina pierwotnie pochodzi z Ameryki Północnej. Występuje na żyznych terenach, takich jak lasy łęgowe, ziołoroślowe zbiorowiska, doliny rzek i brzegi jezior. Preferuje gleby zasobne w składniki odżywcze o zmiennej wilgotności, lekko kwaśnym odczynie, lecz jest wrażliwa na zasolenie i długotrwałe zalewanie w sezonie wegetacyjnym.
Na terenie Polski pierwsze informacje o jej występowaniu pochodzą z lat 30. XX wieku. Uważa się, że kolczurka przedostała się do kraju z dwóch stron – od Niemiec i Ukrainy. Do Europy sprowadzona jako roślina ozdobna. W tym samym okresie nasiona tego gatunku przedostały się również wraz z transportem bawełny.
Gdzie rośnie kolczurka klapowana?
Kolczurka klapowana występuje na niżu i w niższych górach, głównie na siedliskach antropogenicznych, w pobliżu dawnych upraw, skąd rozprzestrzenia się na tereny półnaturalne i naturalne. Spotykana w ziołoroślowych zbiorowiskach okrajkowych, wiklinach nadrzecznych, lasach łęgowych oraz szuwarach. Rośnie także na okresowo odsłanianych brzegach wód. Preferuje gleby bogate w składniki odżywcze, wilgotne i lekko kwaśne, ale nie toleruje zasolenia ani zalania w trakcie wegetacji.

Echinocystis lobata a bioróżnorodność
Jest to roślina, która przekształca opanowane zbiorowiska. Dzięki szybkiemu wzrostowi i wspinaniu się po innych roślinach, ogranicza dostęp do światła, co pozwala jej konkurować o składniki pokarmowe i wodę. Może to negatywnie wpłynąć na wzrost innych roślin, prowadząc do ich osłabienia, deformacji, a nawet zamierania. Ponadto, jej masowe kwitnienie wpływa na zapylanie, powodując omijanie innych roślin przez owady. Kolczurka ma także właściwości allelopatyczne, które hamują kiełkowanie innych gatunków, obniżając różnorodność florystyczną w opanowanych zbiorowiskach i prowadząc do utraty miejsc lęgowych i schronień dla zwierząt.
Metody eliminacji kolczurki klapowanej
Jeśli potrzebujesz pomocy z usuwaniem kolczurki klapowanej – zadzwoń do nas!