Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis – inwazyjne gatunki obce w Polsce – zagrożenia i kontrola
Nawłoć kanadyjska – jak wygląda?
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) to wieloletnia roślina, która może osiągać wysokość do 150 cm. Jej pędy są gładkie u podstawy, a wyższe partie pokryte są szorstkimi, odstającymi włoskami. Liście są lancetowate, ostro zakończone, z widocznymi ząbkami, rzadziej całobrzegie, mają długość 6–13 cm i są owłosione od spodu, szczególnie na nerwach. Kwiaty, które są żółte i mają języczkowaty kształt, są krótsze od okrywy. Tworzą one drobne koszyczkowate kwiatostany, które układają się w piramidalne, wiechowate grona o długości 15–30 cm. Owocem jest niełupka, która ma krótki, do 2,5 mm długości puch kielichowy. Roślina kwitnie od pierwszego roku życia i może żyć nawet do 100 lat.
Nawłoć pospolita a nawłoć kanadyjska – jak je rozróżnić?
Naszą rodzimą nawłoć pospolitą (rycina po prawej stronie) można spotkać w miejscach takich jak jasne lasy, polany, miedze, suche łąki oraz zarośla, zwłaszcza tam, gdzie rzadziej występują ekspansywne gatunki nawłoci, które jeszcze jej nie wypierają. W porównaniu do nawłoci kanadyjskiej (rycina po lewej stronie), nawłoć pospolita jest mniejsza, osiągając maksymalnie 100 cm wysokości, podczas gdy jej ekspansywny odpowiednik dorasta do 1,5–2 m. Łodyga nawłoci pospolitej jest prosta, rzadko owłosiona i słabo rozgałęziona, natomiast łodyga nawłoci kanadyjskiej jest szorstko owłosiona, pojedyncza i zwieńczona kwiatostanem. Liście nawłoci rodzimej dla naszego kraju obejmują liczne, ogonkowe liście odziomkowe o jajowatym lub eliptycznym kształcie, a górne liście są lancetowate z krótkimi ogonkami. Z kolei liście nawłoci pochodzenia obcego są lancetowate, zaostrzone, a ich rozmiar maleje ku górze rośliny. Są one szorstkie i pokryte włoskami od spodu.
Biologia – charakterystyka, rozmnażanie i sposoby przystosowania
Nawłoć kwitnie od lipca do października, a rośliny zaczynają kwitnąć już w pierwszym roku życia. Kwiaty przyciągają owady dzięki żółtej barwie oraz dużej ilości nektaru i pyłku, chociaż zaobserwowano także samozapylenie. Roślina rozmnaża się generatywnie, przez owoce (niełupki), które są rozsiewane przez wiatr na duże odległości. Jedna roślina może wyprodukować nawet do 19 000 niełupek! Rozmnaża się również wegetatywnie, za pomocą kłączy, co pozwala jej na ekspansję terytorialną.
Nawłoć kanadyjska rośnie szybko i intensywnie, a w silnie zasiedlonych miejscach może występować do 300 pędów na 1 m². Niełupki mogą również rozprzestrzeniać się dzięki zwierzętom (epizoochoria) oraz przez mrówki (myrmekochoria), choć jest to rzadkie. Nasiona w niełupkach nie potrzebują uszkodzenia okryw nasiennych ani schłodzenia do kiełkowania. Kiełkują w temperaturze 25-30°C, na nienaruszonej glebie, jak i na niekoszonych łąkach czy zaniedbanych polach. Nawłoć wytwarza związki allelopatyczne, które ograniczają wzrost rodzimych gatunków.
Ekologia gatunku – wymagania nawłoci kanadyjskiej
Nawłoć kanadyjska charakteryzuje się szeroką tolerancją ekologiczną oraz dużą odpornością na różne warunki glebowe, można więc spotkać ją praktycznie wszędzie. Wymaga jednak pełnego nasłonecznienia. Preferuje gleby gliniaste, bogate w składniki odżywcze, w porównaniu do gleb piaszczystych ubogich w te substancje. W przypadku bardzo suchego lata młode pędy mogą usychać, ale kłącza przetrwają. Roślina jest wrażliwa na długotrwałe zalewanie, które powoduje obumieranie jej kwiatów.
Nawłoć kanadyjska – skąd pochodzi?
Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Wprowadzono ją do środowiska jako roślinę ozdobną i miododajna.
Gdzie rośnie nawłoć kanadyjska? Występowanie i preferencje siedliskowe
Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis jest rośliną światłożądną. Występuje na wielu różnorodnych siedliskach, takich jak lasy, zarośla, doliny, a także brzegi rzek i jezior. Spotykana jest również na siedliskach półnaturalnych (np. suche i wilgotne łąki). Najczęściej jednak odnajduje się na obszarach silnie przekształconych przez człowieka (np. nasypy kolejowe, groble, przydroża i odłogi). Intensywne zabiegi agrotechniczne skutkują jej eliminacją z danego środowiska.
Drogi wprowadzania i rozprzestrzeniania się nawłoci kanadyjskiej
Nawłoć rozprzestrzenia się w głównie w wyniku działalności człowieka. Najczęściej wzdłuż dróg, na terenach poddanych remontom, na nieużytkowanych polach, a także poprzez materiał ziemny zawierający jej nasiona i kłącza.
Firmy zajmujące się sprzedażą roślin ozdobnych wciąż polecają i oferują ten gatunek w swoich ofertach. Roślinę poleca się też jako naturalne lekarstwo, należy zastanowić się czy jest to dobry wybór. Przez ogromne obszary zajmowane przez nawłoć kanadyjską zanikają rodzime gatunki roślin o drogocennym dla zdrowia działaniu. Jeśli zależy nam na właściwościach nawłoci, można korzystać z nawłoci rodzimej, a nie inwazyjnej, obcej nawłoci kanadyjskiej.
Wpływ nawłoci kanadyjskiej na środowisko przyrodnicze
Nawłoć kanadyjska – jak ją usuwać?
Nieskuteczne metody eliminacji nawłoci
Źródła:
- Gumieniak, A. i. in. 2005. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna. Przyroda Górnego Śląska.
- Machowska, A. 2009. Rośliny inwazyjne. Ekonatura.
- Tomczyk, M. 2015. Najgroźniejsze inwazyjne gatunki miododajne oraz możliwość ich zastąpienia.
- Magdalena, B., i. in. 2018. Analiza stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce wraz ze wskazaniem gatunków istotnie zagrażających rodzimej florze i faunie oraz propozycją działań strategicznych w zakresie możliwości ich zwalczania.