Torfowiska odgrywają ważną rolę w przyrodzie i są naszym sprzymierzeńcem w walce o zmniejszenie emisji CO2. Program Torf’em All ma na celu ochronę torfowisk, troskę o zasoby czystej wody, minimalizowanie ryzyka powodzi oraz zapobieganie erozji i degradacji gleb. To także sposób na zachowanie bioróżnorodności.

Dołącz do nas!

502 295 489
Chronimy torfowiska

Jak się chroni torfowiska?

Metody ochrony mokradeł zależą nie tylko od rodzaju ekosystemu, ale także od jego naturalności i celu ochrony. Może nim być cały ekosystem, wybrane grupy organizmów lub konkretne usługi ekosystemowe. Kluczowym założeniem skutecznej ochrony mokradeł jest zachowanie naturalnych warunków wodnych w zlewni danego ekosystemu. Torfowisko nie może być podzielone na części, które decydujemy się chronić, ponieważ stanowi całość. Zmiana w chociażby w małym obszarze bezpośrednio wpływa na całość zbiorowiska.

  • Ochrona czynna – ma na celu zachowanie określonego stanu ekosystemu torfowiska. Ochrona gatunków roślin, zwierząt. Staje na przeciw naturalnym procesom sukcesji wtórnej, która powoduje przekształcanie ekosystemów w las. Charakteryzuje się koszeniem obszaru, wypasem zwierząt lub wycinaniem drzew i krzewów.
  • Ochrona bierna – najczęściej wdraża się ją w ekosystemach naturalnych lub tam, gdzie priorytetem jest ochrona i analiza procesów ekologicznych. Coraz częściej jednak zauważa się jej znaczenie w regeneracji środowiska na terenach uprzednio zdegradowanych, co sprawia, że staje się „narzędziem” odbudowy przyrody.

Zapobieganie odwadnianiu torfowisk

Odwodnienie prowadzi do degradacji mokradeł, dlatego kluczowe jest ograniczanie odpływu wody. Przywrócenie naturalnych warunków hydrologicznych chroni ekosystemy bagienne. Do regulacji poziomu wody stosuje się zastawki, groble czy zasypywanie rowów melioracyjnych, dobierając metodę do warunków hydrologicznych i kosztów. Przykładowo – drewniane zastawki są trwałe i łatwe w montażu, a w większych ciekach wodnych (głównie na torfowiskach wysokich) sprawdzają się progi denne i bystrotoki. W niektórych przypadkach można również wykorzystać istniejące elementy hydrotechniczne.

Ochrona torfowisk w Polsce

W Polsce około 85% torfowisko zostało osuszonych, przekształconych w tereny rolnicze i lasy. Skutkiem tego jest utrata różnorodności biologicznej, co sytuuje Polskę wśród czterech największych emitentów gazów cieplarnianych z osuszonych torfowisk w Unii Europejskiej (obok Niemiec, Finlandii i Wielkiej Brytanii). Polska jest członkiem Konwencji ramsarskiej, czyli międzynarodowego układu ochrony bagien i mokradeł. W Polsce wyznaczono 19 obszarów chronionych obejmujących ponad 153 tys. ha, które znajdują się na liście.

Ochrona mokradeł – co możemy zrobić?

Uruchamiając program Torf’em All chcemy się aktywnie włączyć w ochronę oraz przywracanie torfowisk. Nasze działania mają na celu przywrócenie naturalnego reżimu wodnego na torfowiskach. Skontaktuj się z nami!

502 295 489