Kompensacja przyrodnicza a ochrona środowiska – jak pogodzić inwestycje z naturą?
Kompensacja przyrodnicza nie ogranicza się jedynie do sadzenia drzew – istnieje również wiele innych, kompleksowych i skutecznych metod przywracania wartości ekologicznych. Dobór odpowiednich działań zależy od charakteru strat środowiskowych i specyfiki danego terenu. Stosowanie różnorodnych form kompensacji pozwala nie tylko ograniczać wpływ inwestycji na przyrodę, ale także aktywnie przyczyniać się do ochrony i odbudowy ekosystemów.
Co to jest kompensacja bioróżnorodności?
Zgodnie z artykułem 3, punkt 8, ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r., kompensacja przyrodnicza jest to sposób na łagodzenie negatywnych skutków rozwoju na środowisko i zapewnienie ochrony różnorodności biologicznej. Kompensacja bioróżnorodności ma na celu przywrócenie równowagi przyrodniczej na danym terenie, wyrównania szkód dokonanych w środowisku przez realizację przedsięwzięcia (np. budowa dróg i zachowanie walorów krajobrazowych).
Główną przyczyną jest utrata siedlisk, czyli niszczenie przez człowieka warunków odpowiednich dla życia danych gatunków. Na zagarniętych i przekształconych przez ludzi terenach wiele organizmów nie potrafi się odnaleźć – ukryć się, rozmnażać, ani znaleźć pokarmu. Zagrożenie wynikające z utraty siedliska dotyczy ponad połowy gatunków, które obecnie giną. Na drugim miejscu jest wprowadzanie przez człowieka gatunków pochodzących z innych rejonów geograficznych, tzw. obcych gatunków inwazyjnych, które wypierają gatunki rodzime. Trzecie miejsce na liście przyczyn zajmuje eliminowanie osobników poprzez rybołówstwo, kłusownictwo, myślistwo oraz wycinanie drzew.

Błędy w sposobach kompensacji przyrodniczych
Często w ramach działań kompensacyjnych zatwierdza się plany, które nie mają związku z rzeczywistym wynagradzaniem strat poniesionych przez konkretne gatunki lub siedliska w wyniku inwestycji. Zdarza się również, że takie działania mogą stanowić zagrożenie dla innych cennych ekosystemów.
Przykładem są chociażby ule dla pszczół zakładane na dachach budynków. Owady nie mają tam odpowiednich warunków do życia. Brakuje tam roślin tworzących bazę pokarmową, a temperatura na dachu jest za wysoka. Możemy wyobrazić sobie przebywanie w środku lata na wybetonowanym obszarze, a na dodatek w ulu. Pszczoły umierają z powodu zbyt wysokiej temperatury. Później czasie człowiek na nowo wypuszcza kolejną kolonię i sytuacja niestety ma szansę się powtórzyć. Można również spotkać się z miodem pochodzącym właśnie z „podniebnych” uli, często w ramach promocji tych „dobrych” praktyk.

Co można kompensować?
Oddziaływanie na środowisko. Celem jest minimalizacja negatywnych skutków ingerencji w ekosystemy oraz przywracanie ich funkcji. Skuteczna kompensacja powinna być dostosowana do skali i charakteru strat, by zapewnić długoterminową ochronę przyrody.
Sposoby realizacji kompensacji przyrodniczej
Przywrócenie bioróżnorodności realizuje się na dwa możliwe sposoby:
Metody kompensacji przyrodniczej

Problemy związane ze strategią kompensacji
Bibliografia:
- Adynkiewicz-Piragas, M. 2008. Kompensacja negatywnego oddziaływania budowli hydrotechnicznych na ekosystemy rzeczne. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich.
- Piekut, K., Pawluśkiewicz, B. 2015. Problemy kompensacji przyrodniczej na obszarach Natura 2000 w procesie inwestycyjnym. Nauka Przyroda Technologie.
- Szramka, M., Zębek, E. 2013. Ograniczenia realizacji przedsięwzięć na obszarach Natura 2000. Studia Prawnoustrojowe.
- Michajłow, U., Radko, M. 2008. Realizacja inwestycji a sieć Natura 2000 – działania minimalizujące.