Inwentaryzacja gatunków inwazyjnych – jak to zrobić?
|

Inwentaryzacja gatunków inwazyjnych – jak to zrobić?

Inwentaryzacja gatunków inwazyjnych staje się nieunikniona. Inwazyjne gatunki obce (IGO) to jedno z największych zagrożeń dla różnorodności biologicznej w Europie i w Polsce. Ich ekspansja powoduje wypieranie rodzimych gatunków. Ma także wpływ na zaburzenia funkcjonowania ekosystemów, a w niektórych przypadkach również poważne straty gospodarcze i zagrożenia dla zdrowia człowieka. Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli…

rdestowiec ostrokonczysty jako ukryta wada działki
|

Ukryta wada działki – rośliny inwazyjne

Kupując działkę budowlaną, zwykle skupiamy się na jej lokalizacji, dostępie do mediów czy stanie prawnym. Rzadko kto myśli wtedy o… roślinach. Tymczasem obecność gatunków inwazyjnych, takich jak np. rdestowiec, jest poważnym problemem. Taka roślina może zniszczyć fundamenty, wstrzymuje budowę, a jej usunięcie jest pracochłonne i czasochłonne. Co więc możesz zrobić z tym faktem? Jak reagować…

Gatunki inwazyjne – mity
|

Gatunki inwazyjne – mity

Inwazyjne gatunki obce (IGO) budzą coraz większe zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i opinii publicznej. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej pojawia się jednak wiele nieporozumień i uproszczeń dotyczących ich roli w środowisku, czyli mitów odnośnie inwazyjnych gatunków obcych. Cęsto słyszę wiele błędnych stwierdzeń – od przekonania, że każdy obcy gatunek jest szkodliwy, po wiarę w…

Na zdjęciu widoczne są dokumenty ułożone w segregatorze i kalkulator z długopisem.
|

Zgłaszanie gatunków inwazyjnych obcych

Zgłaszanie obecności gatunku inwazyjnego obcego i przygotowanie wniosku może wydawać się czasochłonne, ale w rzeczywistości zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Gatunek obcy a gatunek inwazyjny obcy Gatunek obcy – to każdy organizm, który został wprowadzony do środowiska poza jego pierwotnym zasięgiem występowania. Dotyczy to zarówno całych organizmów, jak i ich części, np. nasion, gamet czy zarodników,…

Tawuła kutnerowata
|

Tawuła kutnerowata

Tawuła kutnerowata to inwazyjny gatunek krzewu, który szybko rozprzestrzenia się na terenach podmokłych, wypierając rodzime gatunki roślin. Jej ekspansja stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności, dlatego podejmuje się różne metody jej zwalczania i ograniczania zasięgu, jednak wciąż na nielicznych stanowiskach. Kategoria stopnia inwazyjności: średnio inwazyjny gatunek obcy. Kategoria stopnia rozprzestrzenienia w Polsce: gatunek szeroko rozprzestrzeniony. Jak wygląda tawuła…

Jemioła – rosnący problem lasów, ale także terenów miejskich
|

Jemioła – rosnący problem lasów, ale także terenów miejskich

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost ekspansji jemioły pospolitej w polskich i europejskich lasach. Inwazja tej pasożytniczej rośliny to rezultat m.in. ocieplenia klimatu i stanowi znaczące zagrożenie nie tylko dla lasów gospodarczych, ale także dla naturalnych ekosystemów leśnych oraz zieleni miejskiej.  Jemioła to dla nas głównie symbol Bożego Narodzenia W Polsce występuje jeden gatunek…

róża pomarszczona w okresie kwitnienia. w tle widoczna wydma.
|

Róża pomarszczona – gatunek inwazyjny obcy

Kategoria: średnio inwazyjny gatunek obcy Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to inwazyjny gatunek krzewu, pochodzący z Azji, szybko rozprzestrzeniający się na wydmach i terenach nadmorskich. Tworzy gęste zarośla, przez co wypiera rodzime gatunki roślin oraz zaburza ekosystemy, prowadząc do zmiany warunków siedliskowych. Gatunek ten znacznie ogranicza różnorodność biologiczną zasiedlanego terenu. Inne przykłady inwazyjnych gatunków obcych to:…

kolczurka klapowana w okresie kwitnienia porastająca duże powierzchnie
|

Kolczurka klapowana (dziki ogórek) – gatunek inwazyjny

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, słabo ekspansywny. Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata) to inwazyjne pnącze z rodziny dyniowatych, które szybko rozprzestrzenia się w środowisku, zagłuszając rodzime gatunki roślin. Tworzy gęste pokrywy na ogrodzeniach i terenach nadrzecznych. Inne przykłady inwazyjnych gatunków obcych to: rdestowiec, nawłoć kanadyjska czy róża pomarszczona. Jak wygląda kolczurka klapowana? Skąd pochodzi kolczurka? Roślina pierwotnie pochodzi…

Niecierpek drobnokwiatowy w okresie kwitnienia. Widoczna połać niecierpka z jasnożółtymi kwiatami.
|

Niecierpek drobnokwiatowy

Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora) to jednoroczna roślina inwazyjna, która szybko się rozprzestrzenia, wypierając rodzime gatunki. Charakteryzuje się mechanizmem wystrzeliwania nasion z pękających owoców, co ułatwia jej kolonizację nowych obszarów. Inne przykłady inwazyjnych gatunków obcych to: dąb czerwony, klon jesionolistny oraz rdestowiec. Jak wygląda niecierpek drobnokwiatowy? Niecierpek drobnokwiatowy – rozmnażanie Jest to tzw. roślina autochoryczna, co…

Usuwanie siewek dębu czerwonego (quercus rubra L.)
|

Gatunki inwazyjne obce

Co to jest gatunek obcy inwazyjny (IGO)?  Jest to gatunek (roślin, zwierząt, grzybów i innych organizmów) o obcym pochodzeniu, pierwotnie niewystępujący w danym kraju, który znalazł się na tym obszarze za sprawą człowieka. Gatunek obcy inwazyjny mógł zostać przywieziony do kraju celowo lub przypadkowo. Rośliny inwazyjne często charakteryzują się takimi cechami jak: szybki wzrost, intensywne rozmnażanie,…

To wszystko.

To wszystko.