Kompensacja przyrodnicza a ochrona środowiska – jak pogodzić inwestycje z naturą?
|

Kompensacja przyrodnicza a ochrona środowiska – jak pogodzić inwestycje z naturą?

Kompensacja przyrodnicza nie ogranicza się jedynie do sadzenia drzew – istnieje również wiele innych, kompleksowych i skutecznych metod przywracania wartości ekologicznych. Dobór odpowiednich działań zależy od charakteru strat środowiskowych i specyfiki danego terenu. Stosowanie różnorodnych form kompensacji pozwala nie tylko ograniczać wpływ inwestycji na przyrodę, ale także aktywnie przyczyniać się do ochrony i odbudowy ekosystemów….

Na zdjęciu widoczne torfowisko i pomost biegnący przez jego środek. Odtwarzanie takich torfowisk jest sposobem na kompensowanie śladu węglowego oraz ograniczenie potencjalnej emisji CO2.
|||

Odtwarzanie torfowisk sposobem na kompensację CO2

Kiedy myślimy o sposobach na zrównoważenie emisji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla, czyli CO2) do głowy przychodzi sadzenie drzew i tworzenie lasów. Na przestrzeni ostatnich lat akcje zalesiania stały się bardzo popularne i wiele organizacji chcąc offsetować swój ślad węglowy, decyduje się na tego typu działania. Rzeczywiście rośliny pochłaniają CO2 z atmosfery i wiążą go…

sadzenjie drzew - sadzonka umieszczona w dole sadzeniowym
|

Sadzenie drzew – jak posadzić drzewo?

Sadzenie drzew to nie tylko sposób na poprawę estetyki otoczenia, ale także kluczowy element ochrony środowiska. Dowiedz się, jak prawidłowo sadzić drzewa, jakie gatunki drzew wybrać i jakie korzyści przynosi zalesianie terenów. Planowanie sadzenia drzew – potrzebne kroki Zanim przystąpimy do sadzenia musimy zastanowić się nad całą logistyką naszego działania. Należy przemyśleć, czy mamy dobre…

Zagrożenia dla torfowisk
||

Zagrożenia dla torfowisk

Osuszanie torfowisk to proces, który od wieków zmienia krajobraz przyrodniczy wielu regionów świata, w tym również Polski. Choć pierwotnie motywowane potrzebami gospodarczymi i rozwojowymi, dziś coraz częściej jest postrzegane jako działanie o poważnych konsekwencjach środowiskowych. Jakie są więc zagrożenia dla torfowisk? Regulacje rzek O negatywnych skutkach melioracji rzek mówi się od dawna. Dotyczy to upraszczania…

Czym jest torfowisko? Sposoby ochrony torfowisk
||

Czym jest torfowisko? Sposoby ochrony torfowisk

Torfowiska to unikalne ekosystemy łączące cechy środowisk lądowych i wodnych. Żyjące tam organizmy muszą być przystosowane do trudnych warunków, dlatego biocenozy torfowisk znacznie różnią się od innych. Ich charakterystyczną cechą jest zdolność do gromadzenia materii organicznej w postaci torfu. Powstaje on głównie z roślin w warunkach wysokiej wilgotności, niskiej temperatury i niedoboru tlenu. Przez wieki torfowiska…

Pomnik przyrody - Dąb Bartek
|

Ustanawianie pomników przyrody

Warto wiedzieć, że każdy z nas może ustanowić nowy pomnik przyrody. A co może nim zostać? Wbrew pozorom nie jest to jedynie drzewo. Drzewa stanowią 94,7% wszystkich pomników przyrody w naszym kraju. Mogą nim zostać również krzewy, głazy, skalne formacje, groty, kaskady wodne czy źródła. Pomnik ustanawia się uchwałą rady gminy, albo miasta, w zależności…

Audyt bioróżnorodności
|

Audyt bioróżnorodności

Audyt bioróżnorodności – co to jest? Audyt bioróżnorodności to szczegółowa analiza wpływu działalności firmy na lokalne ekosystemy, gatunki roślin i zwierząt, siedliska oraz procesy przyrodnicze. Może dotyczyć zarówno bezpośrednich działań (np. wycinki, zabudowy), jak i pośrednich (np. hałasu, zanieczyszczenia, fragmentacji krajobrazu). Audyt odpowiada m.in. na pytania: Po co firmie audyt bioróżnorodności? Audyt bioróżnorodności ważnym wskaźnikiem…

Monitoring przyrodniczy
|

Monitoring przyrodniczy

Co to jest monitoring przyrodniczy? Monitoring przyrodniczy polega na obserwacji i ocenie stanu oraz zachodzących zmianach w składnikach przyrody żywej (gatunkach i ekosystemach) na wybranych obszarach i w określonym czasie. Obejmuje on także ocenę skuteczności stosowanych metod ochrony przyrody, w tym obserwację siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar…

Inwentaryzacja przyrodnicza
|

Inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza – co to jest? Inwentaryzacja przyrodnicza to proces zbierania, analizowania i dokumentowania danych dotyczących elementów przyrody występujących na danym obszarze. Jej celem jest dokładne rozpoznanie zasobów naturalnych, które są kluczowe dla ochrony środowiska, planowania inwestycji oraz podejmowania decyzji związanych z gospodarką przestrzenną. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, możesz je znaleźć pod stroną programu Bio-audyt,…

Na zdjęciu widoczny motyl z gatunku Rusałka pawik. Takie owady mogą zawitać w dobrze zaprojektowanym ogrodzie dla motyli
|

Ogród dla motyli – poradnik jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli

Świat potrzebuje owadów (w tym motyli) W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy postępujący zanik zarówno bioróżnorodności, jak i liczebności owadów na świecie [1]. Niewątpliwie wpływ na to zjawisko mają stosowane przez nas pestycydy, zmiana klimatu, obecność gatunków inwazyjnych, czy wreszcie zanik siedlisk stanowiących miejsce życia dla różnych organizmów. Człowiek ma istotny wpływ na kształtowanie środowiska. W końcu…

To wszystko.

To wszystko.