Na zdjęciu widoczne torfowisko i pomost biegnący przez jego środek. Odtwarzanie takich torfowisk jest sposobem na kompensowanie śladu węglowego oraz ograniczenie potencjalnej emisji CO2.
|||

Odtwarzanie torfowisk sposobem na kompensację CO2

Kiedy myślimy o sposobach na zrównoważenie emisji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla, czyli CO2) do głowy przychodzi sadzenie drzew i tworzenie lasów. Na przestrzeni ostatnich lat akcje zalesiania stały się bardzo popularne i wiele organizacji chcąc offsetować swój ślad węglowy, decyduje się na tego typu działania. Rzeczywiście rośliny pochłaniają CO2 z atmosfery i wiążą go…

Zagrożenia dla torfowisk
||

Zagrożenia dla torfowisk

Osuszanie torfowisk to proces, który od wieków zmienia krajobraz przyrodniczy wielu regionów świata, w tym również Polski. Choć pierwotnie motywowane potrzebami gospodarczymi i rozwojowymi, dziś coraz częściej jest postrzegane jako działanie o poważnych konsekwencjach środowiskowych. Jakie są więc zagrożenia dla torfowisk? Regulacje rzek O negatywnych skutkach melioracji rzek mówi się od dawna. Dotyczy to upraszczania…

Czym jest torfowisko? Sposoby ochrony torfowisk
||

Czym jest torfowisko? Sposoby ochrony torfowisk

Torfowiska to unikalne ekosystemy łączące cechy środowisk lądowych i wodnych. Żyjące tam organizmy muszą być przystosowane do trudnych warunków, dlatego biocenozy torfowisk znacznie różnią się od innych. Ich charakterystyczną cechą jest zdolność do gromadzenia materii organicznej w postaci torfu. Powstaje on głównie z roślin w warunkach wysokiej wilgotności, niskiej temperatury i niedoboru tlenu. Przez wieki torfowiska…

Czy Wisła może skończyć podobnie jak Odra? Katastrofa ekologiczna na rzece
|

Czy Wisła może skończyć podobnie jak Odra? Katastrofa ekologiczna na rzece

Rok temu, w sierpniu 2022 roku z rosnącym niepokojem obserwowaliśmy, jak w śmiertelnych konwulsjach wiła się jedna z najdłuższych rzek w naszym kraju. Tak ogromnej katastrofy ekologicznej nie można było ukryć ani zignorować –  na brzegach Odry odnajdywano tony martwych ryb. Dziś znamy przyczyny katastrofy na rzece Odrze, powody zanieczyszczenia wód. Czy korzystamy z tej…

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody
|

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Długoterminowe prognozy zmian pogody jasno wskazują, że zagrożenia klimatyczne (takie jak opady czy silne wiatry) będą narastać. Zwiększy się zarówno ich intensywność, jak i częstotliwość. Już teraz podtopienia, zniszczenia infrastruktury czy utrudnienia komunikacyjne stanowią często spotykany problem. Poznaj sposoby na retencję wody. Miasta stale się rozwijają, kosztem terenów zieleni, prowadząc do utwardzania i uszczelniania powierzchni…

Ochrona zasobów wodnych, czyli woda a urzędy
|

Ochrona zasobów wodnych, czyli woda a urzędy

Mimo że Ziemia w większości pokryta jest wodą, jedynie niewielki procent stanowi woda słodka dostępna dla ludzi i przyrody. W obliczu narastających problemów związanych z jej zanieczyszczeniem, nadmiernym zużyciem i skutkami zmian klimatycznych, ochrona zasobów wodnych staje się jednym z priorytetów. Ochrona zasobów wodnych – problematyka Joanna Perzyna: Mamy koniec czerwca (2021). Choć wiosna była…

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy
||

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Monokultura sosnowa Las i obieg wody w krajobrazie W niewielkiej miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, w miejscu, gdzie być może jeszcze jakiś czas temu rosła puszcza karpacka, Lasy Państwowe – najpewniej w ramach realizacji funkcji edukacyjnej, która zaraz obok funkcji ochronnej i gospodarczej jest misją ich działalności – postawiły tablicę informacyjną: „Jak rośnie las?”. Na zdjęciach…

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody
||

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Miedze oraz zadrzewienia śródpolne są nieodłącznym elementem krajobrazu pól związanym z różnorodną strukturą upraw oraz form własności. Zadrzewienia śródpolne mają podstawowy wpływ na zachowanie dużej różnorodności biologicznej gruntów ornych, z uwagi na swoją bogatą strukturę i szerokie zróżnicowanie typów. Miedze tworzą wąskie, nieuprawiane pasy roślinności trawiastej, wyznaczające granice pól, ale i umożliwiające bezpieczną komunikację, tworząc…

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie – retencja wody
|

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie – retencja wody

W obliczu narastających zmian klimatycznych oraz coraz częstszych okresów suszy, gospodarowanie wodą w rolnictwie nabiera kluczowego znaczenia. Retencja wody, czyli jej zatrzymywanie i magazynowanie w środowisku, staje się jednym z najważniejszych narzędzi wspierających zrównoważoną produkcję rolną. Dzięki odpowiednio zaplanowanej retencji możliwe jest nie tylko zabezpieczenie upraw przed skutkami niedoboru wody, ale również poprawa żyzności gleb…

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku
|

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku

Szara woda to lekko zanieczyszczona woda pochodząca z codziennego użytku, np. ta po szybkiej kąpieli pod prysznicem. Jej ponowne wykorzystanie to prosty sposób na oszczędzanie wody. Już od kilku lat w Polsce głośno mówi się o pogłębiającym się deficycie wody. Należymy do krajów o najmniejszych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca Polski…

To wszystko.

To wszystko.