Na zdjęciu widoczny budynek pokryty roślinami. Są to tak zwane zielone ściany.
|

Zielone Ściany, czyli sposób na oszczędzanie energii

Czym są zielone ściany? Co do zasady termin „zielona ściana” (ang. green wall) oznacza wertykalną uprawę roślin w doniczkach umieszczonych na specjalnych stelażach. Innym, choć podobnym zwrotem jest „zielona fasada” (ang. green facade). To określenie oznacza uprawę roślin takich jak bluszcz, tak aby pięły się po ścianie zewnętrznej budynku. W przypadku zielonej fasady pnącze może…

Na zdjęciu widoczne gęste zbiorowisko leśne. W taki sposób wyglądać może las kieszonkowy Miyawaki
|||

Las kieszonkowy Miyawaki – na czym to polega?

Metoda Miyawaki, czyli sposób na las kieszonkowy Las kojarzy nam się z dużym, dzikim terenem. Mając do dyspozycji jedynie niewielką powierzchnię (np. w centrum miasta, pomiędzy kamienicami), łatwo możemy uznać, że nie da się stworzyć tam prawdziwego zagajnika. Nic bardziej mylnego. W tym artykule postaramy się przybliżyć koncepcję lasów kieszonkowych (ang. pocket forest) Miyawaki. Kim…

hałas
||

Drzewa w walce z zanieczyszczeniem hałasem

Zanieczyszczenie hałasem to drugie po smogu największe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Coraz częściej dostrzegamy ten problem, choć nadal jest bagatelizowany. Pomijając zagrożenie zawodowe, na hałas narażeni są niemal wszyscy ludzie, mieszkający w miastach, czy w pobliżu ruchliwych dróg. Choć może nie jesteśmy tego w pełni świadomi, codzienny kontakt z hałasem to dla organizmu…

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS
||

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS

Komunikat z badań CBOS nr 39/2016 Ekologia i zmiany klimatu – tu mowa głównie o globalnym ociepleniu – zajmują już stałe miejsce w dyskusji publicznej. W jednym z ostatnich sondaży1 zapytaliśmy o to, jak Polacy oceniają stan środowiska w swoim bliższym i dalszym otoczeniu. Interesowała nas także społeczna świadomość procesów klimatycznych: czy klimat się zmienia,…

Polityka klimatyczna – fakty i mity
||

Polityka klimatyczna – fakty i mity

Wstęp Polityka klimatyczna jest dość kontrowersyjnym tematem w Polsce. W mediach pojawia się wiele sprzecznych ze sobą komunikatów. Z jednej strony słyszymy, że klimat należy chronić. Z drugiej dochodzą do nas głosy, że jest to nieopłacalne, a globalne ocieplenie nie ma wpływu na codzienne życie Polaków. Można się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza gdy politycy,…

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów
||

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów

Spis treści: 1.„Zmiana klimatu dotyczy nie tylko ekologów”Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki 2. ACB budowania kampaniiIwo Łoś, Fundacja Greenpeace Polska 3. Jak edukować, żeby nie zwariować?Szymon Kułakowski, Fundacja Ekologiczna ARKA 4. Akcja – reakcja, czyli formy działań bezpośrednichEwa Sufin-Jacquemart, Fundacja Strefa Zieleni 5. Komunikacja internetowa w działaniach społecznychPiotr Trzaskowski, działacz społeczny, doradca 6….

To wszystko.

To wszystko.