Na zdjęciu widoczne torfowisko i pomost biegnący przez jego środek. Odtwarzanie takich torfowisk jest sposobem na kompensowanie śladu węglowego oraz ograniczenie potencjalnej emisji CO2.
|||

Odtwarzanie torfowisk sposobem na kompensację CO2

Kiedy myślimy o sposobach na zrównoważenie emisji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla, czyli CO2) do głowy przychodzi sadzenie drzew i tworzenie lasów. Na przestrzeni ostatnich lat akcje zalesiania stały się bardzo popularne i wiele organizacji chcąc offsetować swój ślad węglowy, decyduje się na tego typu działania. Rzeczywiście rośliny pochłaniają CO2 z atmosfery i wiążą go…

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody
|

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Długoterminowe prognozy zmian pogody jasno wskazują, że zagrożenia klimatyczne (takie jak opady czy silne wiatry) będą narastać. Zwiększy się zarówno ich intensywność, jak i częstotliwość. Już teraz podtopienia, zniszczenia infrastruktury czy utrudnienia komunikacyjne stanowią często spotykany problem. Poznaj sposoby na retencję wody. Miasta stale się rozwijają, kosztem terenów zieleni, prowadząc do utwardzania i uszczelniania powierzchni…

Ochrona zasobów wodnych, czyli woda a urzędy
|

Ochrona zasobów wodnych, czyli woda a urzędy

Mimo że Ziemia w większości pokryta jest wodą, jedynie niewielki procent stanowi woda słodka dostępna dla ludzi i przyrody. W obliczu narastających problemów związanych z jej zanieczyszczeniem, nadmiernym zużyciem i skutkami zmian klimatycznych, ochrona zasobów wodnych staje się jednym z priorytetów. Ochrona zasobów wodnych – problematyka Joanna Perzyna: Mamy koniec czerwca (2021). Choć wiosna była…

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy
||

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Monokultura sosnowa Las i obieg wody w krajobrazie W niewielkiej miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, w miejscu, gdzie być może jeszcze jakiś czas temu rosła puszcza karpacka, Lasy Państwowe – najpewniej w ramach realizacji funkcji edukacyjnej, która zaraz obok funkcji ochronnej i gospodarczej jest misją ich działalności – postawiły tablicę informacyjną: „Jak rośnie las?”. Na zdjęciach…

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody
||

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Miedze oraz zadrzewienia śródpolne są nieodłącznym elementem krajobrazu pól związanym z różnorodną strukturą upraw oraz form własności. Zadrzewienia śródpolne mają podstawowy wpływ na zachowanie dużej różnorodności biologicznej gruntów ornych, z uwagi na swoją bogatą strukturę i szerokie zróżnicowanie typów. Miedze tworzą wąskie, nieuprawiane pasy roślinności trawiastej, wyznaczające granice pól, ale i umożliwiające bezpieczną komunikację, tworząc…

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie – retencja wody
|

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie – retencja wody

W obliczu narastających zmian klimatycznych oraz coraz częstszych okresów suszy, gospodarowanie wodą w rolnictwie nabiera kluczowego znaczenia. Retencja wody, czyli jej zatrzymywanie i magazynowanie w środowisku, staje się jednym z najważniejszych narzędzi wspierających zrównoważoną produkcję rolną. Dzięki odpowiednio zaplanowanej retencji możliwe jest nie tylko zabezpieczenie upraw przed skutkami niedoboru wody, ale również poprawa żyzności gleb…

Łąka kwietna – sposób na retencję wody
||

Łąka kwietna – sposób na retencję wody

Łąka kwietna to lepsza alternatywa dla tradycyjnego trawnika. Zachwyca kolorami, wspiera bioróżnorodność i wymaga znacznie mniej pielęgnacji. Jeszcze nie tak dawno brak wody kojarzył nam się głównie z krajami Globalnego Południa. Dziś te problemy dotyczą praktycznie każdego z nas. Według danych ONZ jedna na trzy osoby na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a…

Mikroretencja wody – co to jest?
|

Mikroretencja wody – co to jest?

Mikroretencja wody polega na zatrzymywaniu i wykorzystywaniu wody deszczowej w miejscu jej opadu. To proste rozwiązanie, które wspiera lokalne zasoby wodne, zmniejsza ryzyko podtopień i korzystnie wpływa na mikroklimat w miastach i na terenach zurbanizowanych. Zajmując się problematyką zmian klimatycznych w kontekście wytwarzania żywności, stabilności ekosystemów rolniczych, zauważyłem, że bardzo niewiele dyskutuje się o dwóch…

Ogrody deszczowe a retencja wody
|

Ogrody deszczowe a retencja wody

Ogrody deszczowe to nowoczesne narzędzia hydrotechniczne wspomagające proces zarządzania wodami opadowymi w krajobrazie. Podstawowym zadaniem ogrodów deszczowych jest przejmowanie nadmiaru wód opadowych. Kolejnym jest usunięcie z nich zanieczyszczeń przy pomocy hydrofitów i odpowiedniej struktury podłoża oraz stopniowe uwalnianie oczyszczonej wody do ekosystemu. Rozmiar ogrodu deszczowego Ich wielkość i stopień skomplikowania mogą być dopasowane do objętości…

Duża retencja nie jest sposobem na suszę
|

Duża retencja nie jest sposobem na suszę

Duża retencja nie jest sposobem na suszę – przepławki, tamy, sztuczne jeziora, retencja sucha i mokra. Należy sięgnąć po inne rozwiązania. Temat retencji wodnej „wypływa” niemal przy każdej powodzi oraz podczas okresów suszy. W pierwszym przypadku zwykle narzekamy na nadmiar wody, w drugim na jej poważne niedobory. Ale czym tak właściwie jest retencja wodna. Czym…

To wszystko.

To wszystko.