Ogród dla motyli – poradnik jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli

Świat potrzebuje owadów (w tym motyli)

W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy postępujący zanik zarówno bioróżnorodności, jak i liczebności owadów na świecie [1]. Niewątpliwie wpływ na to zjawisko mają stosowane przez nas pestycydy, zmiana klimatu, obecność gatunków inwazyjnych, czy wreszcie zanik siedlisk stanowiących miejsce życia dla różnych organizmów.

Człowiek ma istotny wpływ na kształtowanie środowiska. W końcu wspomniane już pestycydy, używane w rolnictwie, czy ogrodnictwie nie wzięły się z powietrza. Jednocześnie nasze oddziaływanie na ekosystem nie musi być wyłącznie negatywne. Świadomym i roztropnym działaniem możemy sprzyjać zachowaniu bioróżnorodności owadów, na czym sami zyskamy.

Ogrody dla motyli wspierają bioróżnorodność

Owady są niezwykle istotne dla całego ekosystemu. Stanowią bazę pokarmową dla zwierząt, w tym gatunków łownych np. ryb. Ponadto wiele owadów zapyla rośliny. Są więc niezbędne, aby produkować paszę dla zwierząt hodowlanych oraz warzywa i owoce, które jemy na co dzień. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nasze działania przyczyniały się do ochrony tej grupy zwierząt. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na pewną (naszym zdaniem zapomnianą) grupę owadów — motyle (zarówno dzienne jak i nocne).

Obrazek podzielony jest na dwa zdjęcia. Na obu widoczny jest ten sam gatunek czerwonego motyla, czyli rusałka pawik. Na zdjęciu po lewej motyl siedzi na roślinie, trudno ją zidentyfikować. Na zdjęciu po prawej motyl siedzi na ziemi (piasku). Otoczony jest roślinami z gatunku babka zwyczajna.
Rusałka pawik to jeden z najbardziej okazałych rodzimych motyli w Polsce. Na zdjęciu po prawej widoczna jest także babka zwyczajna, czyli jedna z cenniejszych roślin dla larw wielu gatunków motyli. Fot. Dominika Asman-Wierzbicka (zdjęcie po lewej), Weronika Gąsior (zdjęcie po prawej).

Ten krótki poradnik kierujemy do osób zajmujących się utrzymaniem i projektowaniem zieleni. Mowa tu zarówno o osobach prywatnych, jak i urzędnikach, architektach krajobrazu, czy ogrodnikach. Jeśli projektując ogród, park, skwer lub zakładając łąkę kwietną, zależy Ci na ochronie i wsparciu bioróżnorodności motyli, to trafiłeś doskonale.

Wspieramy pszczoły, a gdzie ogrody dla motyli?

W ostatnich latach modne stały się łąki kwietne, które w założeniu stanowić mają zbiorowisko przyjazne rodzimym zapylaczom. Popularne są także stawiane w wielu miejscach hotele dla owadów. Rozwiązania te projektowane są zazwyczaj z myślą o ochronie dzikich pszczół. Łąki kwietne i hotele dla owadów powszechnie spotykamy w parkach, zieleńcach, na przydrożnych trawnikach (czyli niestety w bezpośrednim sąsiedztwie pędzących samochodów) oraz w prywatnych ogrodach.

To czy rzeczywiście spełniają swoją funkcję, należałoby rozpatrywać w każdym przypadku z osobna. W projektowaniu łąki kwietnej najważniejszy jest dobór gatunków roślin. Kluczowe jest, aby owady były przystosowane do pobierania z nich pokarmu. Dlatego tworząc łąki kwietne, powinniśmy sięgać po rodzime rośliny.

W żadnym wypadku nie powinno się rozsiewać gatunków obcych (a już zwłaszcza inwazyjnych) roślin. Rodzime pszczoły często nie potrafią korzystać z pokarmu oferowanego przez rośliny pochodzące z Ameryki (np. Nawłoć kanadyjska), czy innych odległych zakątków świata. Jest tak, ponieważ najzwyczajniej na świecie nie miały okazji przystosować się do nich w toku ewolucji. Jednocześnie obce rośliny mogą wypierać te lokalne, pożyteczne dla owadów gatunki.

Czy ogród dla motyli a łąka kwietna oznacza to samo?

Mogłoby się wydawać, że ogród przyjazny motylom, to miejsce obfitujące w kwiaty, które owady te chętnie będą odwiedzać, aby napić się nektaru. W rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Większość (choć nie wszystkie) dorosłych motyli (tzw. imago) wcale nie odżywia się nektarem kwiatów. Mimo, że widok motyla latającego ponad wiosenną, kwiecistą łąką tak bardzo wypalił się w naszej świadomości.

Wiele dorosłych motyli (szczególnie nocnych) posiada uwsteczniony aparat gębowy i w ogóle nie pobiera pokarmu ani nawet wody. Choć jest też sporo motyli (szczególnie dziennych), które mogą odżywiać się nektarem z kwiatów (przy okazji je zapylając). Jednak w celach spożywczych korzystają one także ze spadzi, soków wydzielanych z uszkodzonych drzew, czy nawet z płynów pochodzących z odchodów i martwych ciał zwierząt. Piją także wodę.

Dobór roślin jest kluczowy w ogrodzie dla motyli

To, że nie wszystkie dorosłe motyle żerują na kwiatach, nie oznacza, że nie potrzebują roślin do rozwoju. Wręcz przeciwnie. Rośliny są im niezbędne i to na najważniejszym etapie ich życia, czyli w młodości, a mówiąc ściślej — od jaja aż do dojrzałej gąsienicy gotowej do przepoczwarzenia się. W tym miejscu należy podkreślić, że czas życia dorosłych form większości gatunków motyli wynosi jedynie od kilku do kilkunastu dni. Wyjątek stanowią motyle, które zimują jako imago (np. latolistek cytrynek).

Projektując ogród dla motyli, myślimy więc nie tyle o dorosłych osobnikach, ale o larwach tych owadów. To sprawi, że zagoszczą w nim również dojrzałe formy imago, szukające miejsca do złożenia jaj. Co ważne, larwy większości motyli są roślinożerne i wykazują specjalizację pokarmową względem konkretnych gatunków lub rodzajów roślin.

Obrazek podzielony jest na dwa zdjęcia. Na zdjęciu po lewej widoczny jest pomarańczowy motyl z gatunku rusałka osetnik siedzący na roślinach z rodzaju wyka. na zdjęciu po prawej widoczny jest fragment gałęzi kwitnącej śliwy taniny. Na gałęzi znajduje się urocza gromadka gąsienic motyla z gatunku barczatka kataks. Takie rośliny można wprowadzić do ogrodu dla motyli.
Widoczna po lewej stronie wyka (fioletowe kwiaty), to jedna z bardziej użytecznych roślin dla motyli. Warto podkreślić, że ogród dla motyli to nie tylko byliny i niskie rośliny kolorowo kwitnące. Ważną bazę pokarmową stanowią także drzewa. Na zdjęciu po prawej gąsienice barczatki kataks na gałęziach śliwy tarniny. Fot. Weronika Gąsior

Oznacza to, że jeżeli dany motyl składa jaja na wyłącznie na pokrzywie, to nie złoży ich w miejscu, gdzie pokrzywy nie ma. Z drugiej strony larwy wielu motyli często wyspecjalizowane są w odżywianiu się kilkoma gatunkami roślin blisko spokrewnionych ze sobą. Przykładowo jeśli larwy motyla odżywiają się fiołkiem kosmatym, to z dużym prawdopodobieństwem z fiołka błotnego również zrobią użytek.

Jakie rośliny do ogrodu dla motyli?

W poniższej tabeli zebrano rośliny użyteczne dla rodzimych gatunków motyli nocnych i dziennych. Oczywiście lista nie jest pełna.

Jeśli chcecie posadzić inną roślinę niż wymieniona w tabeli to:

  • upewnijcie się, że jest to gatunek rodzimy (można w tym celu użyć Wikipedii),
  • spróbujcie poszukać wiarygodnych informacji, czy jest użyteczny dla motyli.

Rośliny podzielono na kilka grup w zależności od ich wyglądu. Ważną grupą, z której korzysta wiele motyli, są drzewa, szczególnie rodzime topole i wierzby. Oznacza to, że dobry ogród dla motyli może przyjąć formę zarówno łąki kwietnej, skalniaka, jak i gęstego lasu.

Kolorowo kwitnące rośliny łąkowe w ogrodzie dla motyli

Polska nazwa roślinyPrzykład rodzimego motyla, który może skorzystać z tej rośliny
Bodziszek łąkowy
Bodziszek błotny
Modraszek eumedon
Bukwica zwyczajnaWarcabnik szantawiec
Bylica pospolitaWitalnik byliczak
Chaber łąkowy
Chaber drakiewnik
Przeplatka febe
Chrzan pospolity
Gorczyca polna
Bielinek kapustnik
Fiołek kosmaty
Fiołek polny
Perłowiec mniejszy
Groszek łąkowyWietek irlandzki
Jasnota białaSadzanka rumienica
Kokorycz pełnaNiepylak mnemozyna
Komonica zwyczajnaModraszek idas
Koniczyna polnaNiedźwiedziówka jastrzębica
Krwiściąg lekarskiModraszek telejus
Lucerna nerkowataModraszek idas
Lnica pospolitaPrzeplatka didyma
Macierzanka zwyczajnaModraszek arion
Mięta długolistna
Mięta polna
Płomienka złotowianka
Nostrzyk żółty
Nostrzyk biały
Wygłoba szczawiówka
Poziomka zwyczajnaKrasopani poziomkówka
Przelot pospolityModraszek malczyk
Rdest wężownikCzerwończyk fioletek
Rozchodnik wielkiModraszek orion
Ślaz zaniedbany
Ślaz piżmowy
Warcabnik ślazowiec
Topornica (cieciorka) pstra  Modraszek dafnid
Wiązówka błotnaDostojka ino
Wrzos zwyczajnyModraszek argus
Wyka ptasia
Wyka leśna
Kraśnik wykowiec

Nieduże rośliny o niepozornych kwiatach w ogrodzie dla motyli

Polska nazwa roślinyPrzykład rodzimego motyla, który może skorzystać z tej rośliny
Babka lancetowata
Babka średnia
Przeplatka aurelia
Bluszcz pospolityModraszek wieszczek
Chmiel zwyczajnyRusałka ceik
Dzięgiel leśnyPaź królowej
Pokrzywa zwyczajnaRusałka admirał
Przytulia wonna
Przytulia właściwa
Fruczak gołąbek
Szczaw zwyczajny
Szczaw polny
Czerwończyk żarek
Trzcinnik lancetowatyKosternik Leśniak
Trzcinnik piaskowyKarlątek kniejnik
Prosownica rozpierzchłaKosternik Leśniak
Kłosownica leśnaKosternik palemon
Trzęślica modraRojnik morfeusz

Trawy korzystne dla motyli

Polska nazwa roślinyPrzykład rodzimego motyla, który może skorzystać z tej rośliny
Trzcinnik lancetowatyKosternik Leśniak
Trzcinnik piaskowyKarlątek kniejnik
Prosownica rozpierzchłaKosternik Leśniak
Kłosownica leśnaKosternik palemon
Trzęślica modraRojnik morfeusz

Nieduże drzewa i krzewy w ogrodzie dla motyli

Polska nazwa roślinyPrzykład rodzimego motyla, który może skorzystać z tej rośliny
Czeremcha zwyczajnaOgończyk śliwowiec
Wiśnia ptasiaPazik brzozowiec
Głóg jednoszyjkowy
Głóg dwuszyjkowy
Niestrzęp głogowiec
Jabłoń domowaPrzeziernik jabłonowiec
Jeżyna popielica
Jeżyna krzewiasta
Barczatka dębówka
Kruszyna pospolita
Szakłak pospolity
Lasolistek cytrynek
Leszczyna pospolitaRusałka ceik
Malina właściwaPowszelatek malwowiec
Porzeczka czarnaPlamiec agreściak
Róża dzika
Róża francuska
Ciemnokres czeremszak
Śliwa domowa
Śliwa tarnina
Paź żeglarz
Wiciokrzew suchodrzewPokłonnik kamilla

Duże drzewa w ogrodzie dla motyli

Polska nazwa roślinyPrzykład rodzimego motyla, który może skorzystać z tej rośliny
Brzoza brodawkowata
Brzoza omszona
Barczatka dębówka
Buk zwyczajnyPrzeziernik bukowiec
Dąb szypułkowy
Dąb bezszypułkowy
Pazik dębowiec
Klon jaworNierównik kloniak
Lipa drobnolistna
Lipa szerokolistna
 Nastrosz lipowiec
Olcha czarna Przeziernik olchowiec
Topola osikaPrzeplatka maturna
Wiąz polnyOgończyk wiązowiec
Wierzba iwa
Wierzba biała
Rusałka drzewoszek

Artykuł i dobór gatunków roślin oraz motyli w tabeli powstał w oparciu o informacje dostępne w książce „Motyle dzienne” [2], a także częściowo w oparciu o informacje dostępne na stronie: https://insektarium.net/

Literatura

  1. Forister ML, Pelton EM, Black SH. Declines in insect abundance and diversity: We know enough to act now. Conservation Science and Practice. 2019; 1:e80. https://doi.org/10.1111/csp2.80
  2. Sielezniew, M., Sielezniew, I. (2024). Motyle dzienne. Poznań: Multico Oficyna Wydawnicza.