Logicor – Sadzenie drzew i krzewów oraz sprzątanie terenu
Pogodny koniec września wykorzystaliśmy razem z wolontariuszami firmy Logicor, by zorganizować szerszą akcję obejmującą sprzątanie terenu oraz sadzenie drzew i krzewów.
Sadzenie drzew to często nowe doświadczenie i ciekawa przygoda.
Wydarzenia organizowane z partnerami zawsze zawierają mniej lub bardziej oczywiste walory edukacyjne. Przede wszystkim edukacyjną funkcję pełnią warsztaty, które z założenia są ściśle powiązane z poszerzaniem wiedzy, jednak bardzo często każdy element przedsięwzięcia jest dla uczestników zupełnie nowym doświadczeniem.
Wspólnie z wolontariuszami Logicor posadziliśmy 14 dużych grabów oraz 40 sztuk krzewów!
Sadzenie dużych drzew to zdecydowanie spore wyzwanie, które wymaga nie tylko więcej pracy, ale także uważności w działaniu oraz wiedzy na temat przebiegu całego procesu. Wolontariusze przy tej okazji nauczyli się poprawnego palikowania, wykorzystując kafar, czyli urządzenie do palowania. W pocie czoła, ale w miłej atmosferze posadziliśmy razem 14 grabów mierzących ok. 6-7 metrów, a następnie drzewa zostały zabezpieczone przed działalnością psów.
Grab pospolity to jeden z ważniejszych rodzimych gatunków drzew, które tworzą lasy w Polsce.
Rośliny, które sadzimy, czy to drzewa, krzewy czy np. byliny, zawsze dobieramy odpowiednio do warunków siedliska oraz zgodnie z celem, jaki przyświeca całej akcji.
Tereny, które zostały obsadzone w miejscowości Laski, charakteryzowały się wilgotnym gruntem i dużą ilością cienia, dlatego wybraliśmy graby, które sprawdzą się w takich otoczeniu.
Dodatkowo teren wzbogacił się także o liczne krzewy. Posadziliśmy 40 sztuk krzewów m.in.: trzmielinę pospolitą, kruszynę pospolitą, kalinę koralową, czeremchę europejską, ligustr, leszczynę.
Śmieci to poważny problem dotyczący całej planety, dlatego tak ważne jest zrównoważone gospodarowanie odpadami.
Działalność człowieka dotarła już do każdego zakątka na Ziemi. Jak się okazuje, ludzkie śmieci szybciej eksplorują teren niż ludzie osobiście. Odpady zalegają dosłownie wszędzie i nawet na dnie Rowu Mariańskiego sonda odnalazła plastikową torbę. (Warto podkreślić, że jak do tej pory człowiek zaledwie dwa razy odwiedził Rów Mariański i nigdy nie postawił stopy na dnie. Ogromne ciśnienie panujące w tym środowisku uniemożliwia opuszczenie łodzi podwodnej.)
Kolejne badania pokazują, że mikroplastik i nanoplastik mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
Każda akcja, która pomaga oczyszczać teren z odpadów to ważna cegiełka w walce o czystą planetę.
W ramach zaplanowanego wspólnie przedsięwzięcia, wolontariusze firmy Logicor podjęli się także sprzątania terenu w miejscowości Laski. Okazało się, że obszar ten nie był mocno zaśmiecony, co było dla wszystkich pozytywnym zaskoczeniem, wszyscy uczestnicy jednak solidnie się napracowali.
Po sadzeniu drzew czas na odpoczynek i posiłek w stylu eko.
Badania pokazują, że duża ilość mięsa w diecie stanowi znaczące obciążające dla środowiska. Produkcja żywności to jeden z czołowych czynników powodujących globalne zmiany środowiskowe. Podczas wydarzeń staramy się także zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych, które przynoszą korzyści przyszłym pokoleniom i kształtują lepszą przyszłość dla naszej planety.
Dzisiejszy wegetarianizm nie oznacza już spożywania mdłych kotletów sojowych, wegetariańskie potrawy są pełne głębokiego smaku i wartości odżywczych. Pyszne, aromatyczne, a jednocześnie zdrowe i sycące dania uczestnikom wydarzenia zaserwował wegetariański catering poTrava.
Logicor jest największym w Europie właścicielem, zarządcą i deweloperem nieruchomości magazynowych.
Dziękujemy firmie Logicor za zaangażowanie w inicjatywę „Czas na las”, tym samym wsparcie walki o lepsze środowisko, a także za sympatyczną atmosferę podczas akcji.