POWIAT WIELICKI – świąteczne ekowarsztaty

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbędą się dzisiaj bezpłatne warsztaty „Dekoracje świąteczne w duchu zero i less waste”, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wiele na temat zmiany klimatu i tego, jak można walczyć z jej skutkami także w okresie świątecznym.

Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach wydarzenia „Daję drugie życie odpadom” oraz projektu LIFE-IP EkoMałopolska „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Wydarzenie odbyło się w siedzibie naszej Fundacji, na pierwszym piętrze galerii NaCl w Wieliczce.

Jaki cel miały świąteczne ekowarsztaty?

Główną atrakcją organizowanych przez nas warsztatów było tworzenie ekologicznych ozdób choinkowych, girland, lampionów świątecznych i dekoracji na stół. Dążyliśmy do tego by każdy, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie, więc przygotowaliśmy zajęcia o różnym poziomie trudności. Postaraliśmy się, by wszystkie stworzone dekoracje były estetyczne i proste w wykonaniu. Chcieliśmy zainspirować ludzi do korzystania z tych metod w przyszłości, by zrozumieli, że samodzielne tworzenie dekoracji nie musi być trudne ani czasochłonne. Kupowanie nowych ozdób na każde święta nie jest wymagane, a wykonywanie ozdób w sposoby, które zaprezentowaliśmy bez problemu może zastąpić ten zwyczaj i dodać trochę kreatywności do naszej rutyny.

Korzystaliśmy głównie z biodegradowalnych, naturalnych materiałów. Pokazaliśmy w jaki sposób można nadać nowe życie przedmiotom, które zapewne dla nie jednej osoby byłyby do wyrzucenia. W dodatku, nasi eksperci poprowadzili prelekcje dla uczestników warsztatów, by ci prócz ręcznie robionych dekoracji wynieśli też wiedzę.

Co dzisiejsze warsztaty mają do tematu zero i less waste?

Zero waste i less waste to próba generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Istnieje wiele praktyk, które można wprowdzić, by liczba wytwarzanych przez nas śmieci znacznie się zmniejszyła. Istnieje także dużo rzeczy, które możemy zrobić samemu, jak np. te, które pokażemy w dzisiejszym warsztacie.

Pamietną zasadą dotyczącą tematu jest tak zwane 6R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot, Repair (odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, segreguj śmieci, kompostuj, naprawiaj), która krótko podsumowuje, co można zrobić, by żyć w duchu zero waste. Wszystko wywodzi się z zasady 3R, która następnie ewoluowała w 5R, aż w końcu powstało 6R, które znamy teraz.

  • Refuse – powiedz „nie” ciągłemu kupowaniu nowych reklamówek, zbieraniu ulotek i innym przedmiotom, które nie są ci potrzebne, a szybko staną się kolejnymi śmieciami. Pomyśl o używaniu torby, która posłuży ci znacznie dłużej.
  • Reduce – przemyśl dwa razy, nim coś kupisz. Ogranicz korzystanie z samochodu, zastąp go rowerem, użyj komunikacji miejskiej lub idź pieszo. Uważaj na daty ważności produktów, które kupujesz.
  • Reuse – jeżeli naprawdę czegoś nie potrzebujesz, pomyśl o oddaniu tego znajomym lub sprzedaniu tego w Internecie. Podobnie działa to też w drugą stronę – nie bój się skorzystać z second handu, kupić używany przedmiot w Internecie lub wziąć od znajomych, którzy już go nie potrzebują.
  • Recycle – segreguj śmieci. Postaraj się robić to nawet na mieście, gdzie, niestety, jest to dość utrudnione przez ograniczoną liczbę przeznaczonych do tego koszy.
  • Rot – wiele odpadów można użyć przy tworzeniu kompostu, który później można wykorzystać we własnym ogrodzie. W sieci łatwo można znaleźć poradnik jak zrobić swój własny kompostownik. My również zrobiliśmy taki artykuł, możesz zobaczyć go tutaj.
  • Repair – jeżeli coś się zniszczyło, ale jest opcja naprawy, przemyśl to. Nie wszystko można naprawić, ale spora część przedmiotów, których używamy, może służyć nam przez lata, jeżeli dobrze o nie dbamy, wliczając w to ich naprawdę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych świątecznych ekowarsztatach. Mamy nadzieję, że przyjemnie spędzili ten czas i nauczyli się czegoś ciekawego lub nowego.