YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 600 drzew w Lewinie Kłodzkim

W trosce o naszą planetę Fundacja Yves Rocher wraz z wolontariuszami oraz naszymi pracownikami posadziła imponującą liczbę drzew. Większość sadzonek stanowiły buki.

Gmina Lewin Kłodzki znajduje się w województwie dolnośląskim i stanowi niezwykle ciekawy teren dla osób preferujących aktywny tryb życia. Gmina zachwyca również drugim w Polsce Japońskim Ogrodem w Jarkowie. Choć powierzchnia nie przekracza 53 km², a liczba ludności 2 000 osób, znajdziemy na jej terenie wiele wspaniałych miejsc: Muzeum Papiernictwa, Muzeum Żaby czy Dworek Fryderyka Chopina. Gmina częściowo obejmuje teren Pogórza Orlickiego, które graniczy m.in. z Górami Stołowymi. Przeważają tam tereny górskie, jednak wyraźnie widoczne są także obszary dolinne, pełne lasów i łąk.

Jakie drzewa sadziliśmy? 

Jesienią tego roku w ramach programu Czas na las posadziliśmy 10 600 sadzonek buka zwyczajnego na terenie Gminy Lewin Kłodzki.  

Buk jest drzewem, które bardzo łatwo rozpoznać niezależnie od pory roku. Charakteryzuje się jasną, srebrzystoszarą, gładką korą. Jest niezwykle wydajnym producentem ściółki, a jego liście zawierają duże ilości związków wapnia, przez co powstająca z nich próchnica wzbogaca glebę w substancje pokarmowe i przeciwdziała wyjaławianiu. Jego owoce, orzeszki bukowe to przysmak wielu zwierząt np. wiewiórek, sójek oraz głównie dzików.

Dlaczego posadziliśmy tyle drzew?

Wieloletnia jednogatunkowa uprawa leśna sprawiła, że w lasach Lewina Kłodzkiego dominują monokultury świerkowe. Monokultura leśna jest wysoce podatna na gradację szkodliwych owadów, w tym wypadku słynnego kornika drukarza. Jedną z metod zapobiegania inwazji kornika jest sadzenie drzew adekwatnych do warunków siedliska, dlatego w miejsce usuniętych drzew iglastych, posadzone zostały buki zwyczajne.

Wraz z Fundacją Yves Rocher od 12 lat działamy wspólnie dla ochrony przyrody oraz poprawy jakości życia w Polsce.

W 1991 r. syn założyciela marki YR, uważanej za Eksperta Roślinnej Pielęgnacji, Jacques Rocher, powołał do życia Fundację Yves Rocher działającą na rzecz ochrony środowiska. Od 2007 roku Fundacja rozpoczęła działania w zakresie sadzenia drzew. Owocem tych działań był osiągnięty niedawno cel posadzenia 100 milionów drzew do końca 2020 roku!

W ramach nowej inicjatywy pod nazwą: Plant for Life Fundacja Yves Rocher zamierza posadzić 35 milionów drzew do 2025 roku – w tym wyzwaniu w Polsce wspiera Fundacja Aeris Futuro.

„Widoki przyrody są różne w różnych miejscach, prawa przyrody są wszędzie te same”

Tadeusz Kotarbiński