HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

zasadziliśmy drzewa

W maju 2022 wspólnie z pracownikami firmy HAGS Polska posadziliśmy 200 sadzonek buka. O tym, jak ważne jest takie działanie, nie musieliśmy ich przekonywać. Zmotywowani  przybyli na miejsce nasadzeń i razem zasadziliśmy drzewa w Ujsołach.

Gdzie tym razem zasadziliśmy drzewa?

Miejscem, które wybraliśmy, jest Soblówka – Gmina Ujsoły w województwie śląskim, należąca do tzw. dziewiczych zakątków Polski. 70% jej powierzchni stanowią lasy.

Jest to również teren Beskidu Żywieckiego, drugiego co do wysokości, pasma górskiego w Polsce.  Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Pod względem geologicznym Beskid przynależy do Karpat Zewnętrznych. Jest zbudowany ze skał fliszowych, a w górnych partiach niektórych szczytów znajdują się gołoborza.

Dlaczego zasadziliśmy drzewa właśnie tam?

Wiosenne nasadzenie było inne niż zwykle i miało głównie zadanie edukacyjne. Mieszkający w okolicy właściciele przez całe życie obserwują, jak zmienia się krajobraz. Monokulturowe nasadzenia świerka doprowadziły do wyjałowienia gleby, która obecnie bardzo słabo przyjmuje wodę. Ze względu na płytki system korzeniowy świerka, pojawiają się też straty w drzewostanach – wiatrołomy czy wiatrowały.

Celem gospodarzy jest poprawa sytuacji zdegradowanego drzewostanu poprzez nowe nasadzenia, tym razem odpowiednich gatunków drzew. Kogo edukowaliśmy? Przede wszystkim wolontariuszy, aczkolwiek znacznie ważniejsze dla nas jest edukowanie okolicznych mieszkańców, którym często nasadzenia innych gatunków niż świerk, nie przychodzą do głowy.

Z kim zasadziliśmy drzewa?

Firma HAGS zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją i serwisem urządzeń rekreacyjnych już od ponad 60 lat. Powstała w 1948 r. w Szwecji. Swój oddział w Sosnowcu otworzyła w 2017 r.  Jej misją jest poprawa świata za pomocą urządzeń plenerowych do zabawy dla dzieci. Firma jest częścią globalnego lidera – PlayPower Inc. Dostarcza nie tylko zabawki dla dzieci, ale również urządzenia parkowe i miejskie, wodne i zacienienia na całym świecie.

Jak mówił przedstawiciel firmy, Paweł Karlak – „Jednym z elementów, które stanowią trzon naszych produktów, jest sosna, którą sprowadzamy ze Szwecji, natomiast w ramach rekompensaty dla  środowiska chcemy dać coś od siebie. Stąd akcja sadzenia drzew”.

Wielu spośród pracowników pierwszy raz w życiu sadziło drzewa, ale zdecydowali się na tego typu inicjatywę, żeby wspierać nasze środowisko. Mimo wszystko nie zabrakło śmiechu i radości z podjętych działań. Była to dla nich świetna odskocznia od codzienności oraz integracja teamu.

Certyfikat za sadzenie drzew

zasadziliśmy drzewa

Po każdej akcji sadzenia nasz partner otrzymuje certyfikat, mówiący ile emisji dwutlenku węgla udało mu się skompensować. Posadzone drzewa przeliczamy na liczbę ton, ile te drzewa przez 100 lat zaabsorbują dwutlenku węgla. Tak było i tym razem.

„Większość naszych partnerów zabiera znacznie więcej ze środowiska, niż to, co oddaje takimi akcjami, ale widzimy, że zmienia się mentalność i patrzenie na środowisko. Istotnym czynnikiem jest, aby firmy stawały się coraz bardziej zielone i tworzyły swoje produkty w oparciu o szacunek dla środowiska” – mówił Marek Piątkowski z Fundacji Aeris Futuro.

HAGS logo

Serdecznie dziękujemy firmie HAGS za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie drzew, które mogliśmy wspólnie posadzić w ramach projektu CZAS NA LAS.