12 040 drzew posadzonych dla odbudowy ekosystemów – współpraca z marką Kaufland
Bioróżnorodność stanowi fundament prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, równowagi w przyrodzie oraz zdrowia, dobrobytu i bezpieczeństwa ludzi. Dlatego niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości społecznej na temat korzyści płynących z odpowiedzialnego zalesiania i ochrony różnorodności biologicznej.
Dzięki wyjątkowej współpracy z siecią sklepów Kaufland nie tylko zdobyliśmy środki na sadzenie drzew, ale również dotarliśmy do osób, które dotychczas nie miały styczności z tego rodzaju inicjatywami.
Na czym polegała akcja Czas na las z Kaufland Card?
W okresie od 11 do 30 kwietnia klienci sieci sklepów Kaufland mogli wesprzeć program “Czas na las”, wymieniając zebrane punkty lojalnościowe na dedykowany kupon z symbolem drzewa. Każda aktywacja kuponu o wartości 500 pkt. była równoznaczna z symbolicznym posadzeniem drzewa.
Akcja zakończyła się dużym sukcesem, a środki, które udało się zgromadzić dzięki niej pozwoliły nam na posadzenie imponującej liczby drzew.
Sadzenie rodzimych drzew wspiera odbudowę ekosystemów
Współpraca z marką Kaufland oraz zaangażowanie klientek i klientów tej sieci sklepów pozwoliło nam posadzić aż 12 040 drzew na terenie łebskich lasów. Nadmorski obszar został wzbogacony o rodzime gatunki drzew, takie jak: buk pospolity, dąb szypułkowy, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.
Choć sadzenie drzew w lesie może wydawać się niezrozumiałe, zbyteczne, a nawet błędne, ma jednak bardzo konkretne cele i często jest konieczne. W przypadku sadzenia w Łebie głównym celem było wsparcie odbudowy lokalnych ekosystemów i ochrona przed erozją gleby.
Rodzime gatunki drzew posadzone w tym rejonie nie tylko zwiększą bioróżnorodność, ale swoim systemem korzeniowym wzmocnią glebę, zapewniając tym samym ochronę przed erozją, co jest szczególnie istotne na terenach nadmorskich. Do tego w późniejszym etapie zastąpią wycofująca się z naszych obszarów sosnę. Nowo posadzone drzewa nie tylko pomogą w kształtowaniu stabilnego i zrównoważonego środowiska leśnego, ale również dodatkowo zwiększą pochłanianie dwutlenku węgla, przyczyniając się do walki z negatywnymi skutkami globalnej zmiany klimatu.