Projekt SuPer 2 – Zrównoważona Menstruacja – dla planety i zdrowia kobiet

Super2-Łamiemy tabu!

Fundacja Aeris Futuro wspólnie z organizacjami z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy realizuje projekt SuPer2 – „Zrównoważona Menstruacja”, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat ekologicznych i zdrowych alternatyw dla tradycyjnych, jednorazowych produktów menstruacyjnych. Jest to kontynuacja działań, które mają na celu walkę z tabu dotyczącym menstruacji oraz promowanie produktów, które będą przyjazne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia kobiet.

Jednorazowe produkty higieniczne generują ogromne ilości śmieci

Każdego roku na świecie produkuje się ogromne ilości jednorazowych produktów higienicznych, które trafiają na wysypiska. Szacuje się, że jedna osoba menstruująca zużywa średnio 416 jednorazowych produktów rocznie, co daje około 14 000 produktów przez całe życie. Produkty te mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, które mogą wpływać nie tylko na środowisko, ale i na zdrowie użytkowniczek.

Oprócz ich negatywnego wpływu na planetę, cena jednorazowych produktów menstruacyjnych może stanowić barierę finansową dla wielu kobiet. Dlatego warto zacząć poszukiwać alternatyw, które są bardziej przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego organizmu.

Wielorazowe produkty higieniczne to zdrowy i ekologiczny wybów

Coraz więcej osób zauważa problem zalegających śmieci, chce brać udział w akcjach sprzątania i decyduje się na wielorazowe rozwiązania, które oferują lepszą jakość życia, a jednocześnie zmniejszają ilość odpadów. Do najpopularniejszych wielorazowych produktów menstruacyjnych należą kubeczki menstruacyjne, podpaski wielorazowe oraz majtki menstruacyjne. Są one nie tylko bardziej przyjazne dla planety, ale również zdrowsze, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Wielorazowe produkty menstruacyjne to także korzystniejsza opcja finansowa na dłuższą metę, a ich stosowanie może poprawić komfort i samopoczucie kobiet.

Warsztaty „Zrównoważona menstruacja” w Toruniu i Krakowie

Projekt SuPer2 to również szereg działań edukacyjnych, które mają na celu popularyzację wielorazowych produktów menstruacyjnych. W ramach projektu odbyły się już warsztaty : 23.09.2024 roku w Toruniu i 25.10.2024 roku Krakowie, podczas których uczestniczki mogli dowiedzieć się, jak dbać o planetę oraz swoje zdrowie w czasie menstruacji. Zajęcia obejmowały informacje o dostępnych alternatywach, korzyściach płynących z ich stosowania oraz praktyczne porady dotyczące użytkowania produktów.

Warsztaty to również doskonała okazja do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami. Wkrótce odbędzie się ostatni warsztat. Tym razem zapraszamy już 10.03.2025 do Warszawy. Więcej o wydarzeniu naszym profilu na platformie Facebook. Będzie to okazja by poznać szczegóły projektu i uczestniczyć w interesujących prezentacjach oraz dyskusjach.

Projekt SuPer 2 - warsztaty zrównoważona menstruacja

Zrównoważony rozwój i wspólna przyszłość

Projekt SuPer2 to doskonały przykład międzynarodowej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. Dzięki wsparciu Funduszu organizacje z różnych krajów wspólnie dążą do zmniejszenia ilości odpadów, poprawy zdrowia kobiet i ich komfortu, a także przełamania tabu dotyczącego menstruacji.

W projekcie uczestniczą:

Zaangażowanie wielu osób sprawia, że projekt ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, aby wspólnie promować ekologiczne, wielorazowe produkty menstruacyjne, które nie tylko poprawiają jakość życia, ale także przyczyniają się do ochrony naszej planety.

Zachęcamy do udziału w ankiecie na temat zrównoważonej menstruacji!

Chcesz wspierać rodzimą przyrodę, nie wychodząc z domu? Sprawdź jak działa nasz program „Czas na las”!