Inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza – co to jest?

Inwentaryzacja przyrodnicza to proces zbierania, analizowania i dokumentowania danych dotyczących elementów przyrody występujących na danym obszarze. Jej celem jest dokładne rozpoznanie zasobów naturalnych, które są kluczowe dla ochrony środowiska, planowania inwestycji oraz podejmowania decyzji związanych z gospodarką przestrzenną.

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, możesz je znaleźć pod stroną programu Bio-audyt, lub skontaktować się z nami telefonicznie.

502 295 489

Kiedy trzeba przeprowadzić inwentaryzację?

Inwentaryzację przyrodniczą wykonuje się najczęściej w przypadku planowania działań, które mogą oddziaływać na przyrodę. Przeprowadza się ją również w celu wyznaczenia i zarządzania terenami chronionymi. Często również w celu ochrony gatunków, monitoringu środowiska czy oceny bioróżnorodności danego obszaru.

Inwentaryzacja przyrodnicza

Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej

Przebieg inwentaryzacji

  • Prace przygotowawcze – czyli analiza dostępnych materiałów dotyczących badanego terenu i wyznaczenie granic obszaru badań wraz z buforem (obszar dodatkowy, który należy wziąć pod uwagę w analizie).
  • Gromadzenie i analiza danych kartograficznych – analiza map topograficznych i ortofotomap, które są podstawą do sporządzania dalszych części analiz. W tym kroku poznajemy również wcześniejsze analizy dotyczące danego obszaru, opracowania i archiwalne badania prowadzone na danym terenie.
  • Prace terenowe – polegają na identyfikacji gatunków roślin i zwierząt oraz dokumentowaniu ich występowania za pomocą fotografii, lokalizacji ich występowania. Wykonujemy zdjęcia fitosocjologiczne. Inwentaryzacja dotyczy m.in. ptaków, ssaków, płazów, ryb, bezkręgowców, porostów, grzybów, a także siedlisk rzeczywistych i potencjalnych oraz szaty roślinnej.
  • Zebranie dokumentacji, wyników – analiza zebranych danych zawierających kluczowe wnioski dla każdej z kategorii i grupy taksonomicznej, które zostaną wykorzystane do stworzenia raportu końcowego.

Jak przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą?

Inwentaryzacja przyrodnicza nie może być przeprowadzona w sposób zdalny – wymaga obecności specjalistów w terenie, którzy zajmują się różnymi grupami organizmów (taksonami) roślin i zwierząt.

Każdy etap prac należy podzielić na odpowiednie części i przedziały czasowe, dostosowane do cyklu życiowego oraz okresu występowania danego taksonu na badanym terenie. Szereg tych działań umożliwia przygotowanie końcowego raportu zgodnie z ustaloną wcześniej metodyką badawczą.

Eksperci przeprowadzający inwentaryzację przyrodniczą

  • Botanik – najistotniejszy i kluczowy ekspert w przeprowadzaniu inwentaryzacji przyrodniczej, specjalista od roślin i siedlisk przyrodniczych,
  • Dendrolog – ekspert od drzew i krzewów,
  • Ornitolog – specjalista zajmujący się ptakami, wymagany przy większości badań, ze względu na status ochronny ptaków w Polsce,
  • Herpetolog – ekspert od płazów i gadów,
  • Chiropterolog – ekspert zajmujący się nietoperzami,
  • Teriolog – specjalista od ssaków,
  • Ichtiolog – specjalista zajmujący się rybami i minogami,
  • Entomolog – Entomolog jest specjalistą od owadów i od pozostałych bezkręgowców, tj. pajęczaki, mięczaki.

Jeśli potrzebujesz przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą – zadzwoń do nas!

502 295 489