Inwentaryzacja przyrodnicza
Inwentaryzacja przyrodnicza – co to jest?
Inwentaryzacja przyrodnicza to proces zbierania, analizowania i dokumentowania danych dotyczących elementów przyrody występujących na danym obszarze. Jej celem jest dokładne rozpoznanie zasobów naturalnych, które są kluczowe dla ochrony środowiska, planowania inwestycji oraz podejmowania decyzji związanych z gospodarką przestrzenną.
Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, możesz je znaleźć pod stroną programu Bio-audyt, lub skontaktować się z nami telefonicznie.
Kiedy trzeba przeprowadzić inwentaryzację?
Inwentaryzację przyrodniczą wykonuje się najczęściej w przypadku planowania działań, które mogą oddziaływać na przyrodę. Przeprowadza się ją również w celu wyznaczenia i zarządzania terenami chronionymi. Często również w celu ochrony gatunków, monitoringu środowiska czy oceny bioróżnorodności danego obszaru.

Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej
Od momentu wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 roku dotyczącego ochrony gatunkowej zwierząt, Rozporządzenia z 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin sporządzanie inwentaryzacji przyrodniczej stało się obowiązkowe. Miała na to również wpływ ustawa o udzielaniu informacji o środowisku, jego ochronie i ocenach oddziaływania na środowisko.
Przebieg inwentaryzacji
Jak przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą?
Inwentaryzacja przyrodnicza nie może być przeprowadzona w sposób zdalny – wymaga obecności specjalistów w terenie, którzy zajmują się różnymi grupami organizmów (taksonami) roślin i zwierząt.
Każdy etap prac należy podzielić na odpowiednie części i przedziały czasowe, dostosowane do cyklu życiowego oraz okresu występowania danego taksonu na badanym terenie. Szereg tych działań umożliwia przygotowanie końcowego raportu zgodnie z ustaloną wcześniej metodyką badawczą.
Eksperci przeprowadzający inwentaryzację przyrodniczą
Jeśli potrzebujesz przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą – zadzwoń do nas!