Audyt bioróżnorodności to szczegółowa analiza wpływu działalności firmy na lokalne ekosystemy, gatunki roślin i zwierząt, siedliska oraz procesy przyrodnicze. Może dotyczyć zarówno bezpośrednich działań (np. wycinki, zabudowy), jak i pośrednich (np. hałasu, zanieczyszczenia, fragmentacji krajobrazu).
Audyt odpowiada m.in. na pytania:
Jakie gatunki roślin i zwierząt występują na danym obszarze? Czy są to gatunki chronione?
Czy prowadzone działania wpływają na liczebność i stan roślin i zwierząt?
Czy firma podejmuje kroki, by chronić lub przywracać lokalną bioróżnorodność?
Po co firmie audyt bioróżnorodności?
Audyt bioróżnorodności ważnym wskaźnikiem dla firm, które chcą realnie dbać o środowisko i wzmacniać wiarygodność swoich raportów ESG. Analiza wpływu na przyrodę jest kluczowym i nieodłącznym elementem tego raportu. Warto mieć na uwadze, że pomimo obowiązku wykonywania raportów ESG (dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników), przyroda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Warto więc połączyć pracę ze świadomym zarządzaniem lokalnymi ekosystemami.
Pracownik fundacji Aeris Futuro podczas sadzenia drzew w ramach działań kompensacji przyrodniczej.
Jak wygląda przebieg działań w praktyce?
Audyt bioróżnorodności to proces wieloetapowy, który zaczyna się od inwentaryzacji przyrodniczej. Na tym etapie specjaliści identyfikują gatunki roślin i zwierząt oraz typy siedlisk występujące na terenach związanych z działalnością firmy.
Kolejnym etapem jest ocena oddziaływania, czyli analiza tego, w jaki sposób konkretne działania przedsiębiorstwa wpływają na lokalną bioróżnorodność – zarówno bezpośrednio (np. poprzez zabudowę czy emisje), jak i pośrednio (np. przez hałas, światło czy fragmentację siedlisk).
Na podstawie zebranych danych opracowywane są zalecenia i plan działań, obejmujące propozycje ograniczenia negatywnego wpływu firmy na przyrodę. Mogą to być m.in. działania kompensacyjne i regeneracyjne, takie jak tworzenie zielonych korytarzy ekologicznych, sadzenie drzew czy ochrona cennych siedlisk. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej zespół ekspertów może dobierać rośliny odpowiednie dla danego typu siedliska, jeśli firma zdecyduje się na zazielenienie obszaru. Rośliny (z naciskiem na gatunki rodzime) zostaną starannie dobrane. Znajdą się tam gatunki wspierające poprawę warunków wodno-glebowych.
Możliwe jest również prowadzenie działań monitoringowych, czyli regularnej oceny zmian zachodzących w środowisku. Dzięki temu firma może obserwować efekty podjętych działań i na natychmiastowo reagować na pojawiające się problemy. Umożliwia to możliwość stałego kontaktu z naszymi ekspertami, zajmującymi się tematem bioróżnorodności.
Audyt bioróżnorodności dla firm – współpraca
Usługi z zakresu bioróżnorodności:
Przygotuj z nami strategię bioróżnorodności swojej firmy.
Stwórz z nami plan ochrony różnorodności biologicznej.