RENOMAT – Czas na Las w Górach Stołowych
Przebudowa drzewostanów w kierunku przywrócenia im naturalnego charakteru jest jednym z podstawowych zadań Parku. Wsparliśmy te działania dzięki firmie Renomat, z którą w kwietniu tego roku posadziliśmy 100 buków zwyczajnych w Obwodzie Ochronnym Szczeliniec, w oddziale 40a PNGS.
Na obszarze samego Parku Narodowego Gór Stołowych przebudowie podlega 3000 ha. Świerki wytwarzają płytki, talerzowy system korzeniowy i nie posiadają korzenia palowego. Dodatkowo warstwa gleby pokrywająca podłoże skalne na większości obszaru Parku jest płytka, co powoduje duże straty w drzewostanach w postaci wiatrołomów czy wiatrowałów. Lasy szczególnie narażone są na to w okresie przedwiośnia i w późnej jesieni, gdy gleba jest mocno przesiąknięta wilgocią. To powoduje ataki kornika.
Dlaczego istotne jest sadzenie nowych drzew w PNGS?
Powstały w 1993 roku Narodowy Park Gór Stołowych stale narażony jest na masowe pojawianie się kornika drukarza w lasach. Ten gatunek chrząszcza w Polsce żywi się głównie świerkiem pospolitym. Drzewa zdrowe atakowane są sporadycznie, wyjątkiem są jednak lasy przekształcone gospodarczo, zwłaszcza sztuczne monokultury świerka. Park Narodowy Gór Stołowych charakteryzuje się dominacją sztucznego drzewostanu świerkowego, powstałego w wyniku wcześniejszej działalności człowieka. Powoduje to częstą gradację kornika w tych lasach. Na wylesionych w wyniku działania kornika obszarach, sadzi się gatunki zgodne z warunkami siedliska, m.in. buka, jodłę, jawor i jesion.
Przebudowa drzewostanów w kierunku przywrócenia im naturalnego charakteru to jedno z podstawowych zadań Parku.
W miejsce zniszczonych świerków sadzone są drzewa liściaste. Zasadzony przez nas w kwietniu buk zwyczajny niesie za sobą dużo korzyści. Jako gatunek główny i domieszkowy ma istotne znaczenie w kształtowaniu pozaprodukcyjnych funkcji lasu, a przy obecnym ociepleniu klimatycznym i konsekwencjach siedliskowych, jego znaczenie szczególnie wzrasta.
Skąd niezapomniany urok PNGS?
Park położony przy granicy czeskiej swoje piękno zawdzięcza m.in. krajobrazom, którego charakterystycznymi elementami są formy skalne Gór Stołowych, gór o budowie płytowej, z piaskowcowymi ostańcami, które nie poddały się erozji trwającej miliony lat.
W lasach Narodowego Parku Gór Stołowych można spotkać typowe leśne gatunki zwierząt, takie jak jelenie, sarny, dziki, jednak ciekawsza jest awifauna. W Parku spotkać można rzadkie gatunki sów takie jak puchacz sóweczka czy włochatka, a także bociana czarnego,czy jarząbka.
Serdeczne podziękowania dla firmy Renomat za chęć działania na rzecz klimatu i kolejne 100 buków na terenie PNGS!