HAGS Poland – 200 brzóz w Pyskowicach

Dzięki firmie HAGS Poland zdegradowany teren w Pyskowicach ponownie się zazieleni. 

Poprzez sadzenie brzóz pomagamy naturze szybciej się zregenerować. 

W wielu przypadkach pozostawienie przyrody, by samodzielnie się zregenerowała, nie jest optymalną strategią. Przemyślana ludzka ingerencja w działanie natury może okazać się czasem nie tylko korzystna, ale niemal konieczna dla ratowania rodzimej przyrody.

Znaczącym zagrożeniem dla przestrzeni, którą pozostawiamy do samodzielnej regeneracji, są obce i mocno ekspansywne gatunki, mogące przejmować tereny szybciej aniżeli rośliny rodzime. Czasami lokalne gatunki wskutek działalności człowieka nie występują już na danym obszarze lub zabrakło zwierząt, które grały kluczową rolę w rozprzestrzenianiu rośliny. Sadząc naturalnie występujące na danym obszarze gatunki drzew, wspieramy miejscową bioróżnorodność i pomagamy odtwarzać prawidłowy, adekwatny do miejsca ekosystem.

Sadzimy brzozy na terenach zdegradowanych, ponieważ są gatunkiem pionierskim. 

Dzięki współpracy z naszym partnerem zbocze hałdy, które wcześniej służyło do składowania odpadów komunalnych, diametralnie zmieni swój charakter. Pod koniec października br. wolontariusze firmy HAGS Poland z Sosnowca posadzili na zdegradowanym terenie w Pyskowicach aż 200 drzew. 

Choć teren nie był łatwy i sadzenie wymagało większego wysiłku fizycznego oraz sporego zaangażowania, akcja sadzenia brzóz okazała się bardzo udana i satysfakcjonująca dla uczestników. 

Proces sadzenia poprzedził krótki instruktaż oraz wykład o znaczeniu bioróżnorodności. 

Dlaczego sadzenie brzóz to dobry wybór?

Drzewem, które bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, jest brzoza brodawkowata, dlatego właśnie ten gatunek wybraliśmy, planując nasadzenia w Pyskowicach. Brzoza uznawana jest za gatunek pionierski, zdolny do szybkiego i efektywnego kolonizowania nowych obszarów, zwłaszcza po zakłóceniach środowiskowych, takich jak pożary, huragany czy wycinki drzew.

Doskonale sprawdza się na nieprzyjaznych gruntach, takich jak ugory, łąki, nieużytki czy obszary piaszczyste. Rośnie na danym terenie, aż do momentu, gdy zostanie wyparta przez inne, bardziej wymagające gatunki. Jedynym niezbędnym warunkiem dla brzozy jest obfitość nasłonecznienia, ponieważ szybki wzrost jest możliwy dzięki wysokiemu dostępowi do światła.

Z kim sadziliśmy brzozy?

Firma HAGS Poland jest globalnym partnerem w zakresie wyposażenia zewnętrznych placów zabaw, parków, obiektów sportowych oraz innych terenów rekreacyjnych. Swoich klientów przeprowadza przez cały proces, od planowania poprzez projekt aż po montaż i konserwację wyposażenia placów zabaw, mebli parkowych, siłowni zewnętrznych oraz pomostów pływających. To nie pierwsza akcja, która mamy przyjemność prowadzić i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Zaangażowanie zespołu wolontariuszy jest zawsze na bardzo wysokim poziomie, niestraszne im trudne warunki pogodowe lub grunt, w który nie można wbić szpadla. Praca z nimi była prawdziwą przyjemnością 🙂

Serdecznie dziękujemy firmie HAGS Poland za wsparcie projektu Czas na las” i zaangażowanie w regenerację zdegradowanego terenu.