BAZA WIEDZY

EKOMAŁOPOLSKA – oszczędzajmy wodę

2 grudnia 2020

Ziemia nazywana jest Niebieską Planetą, ponieważ  ok. 71% jej powierzchni jest pokryta wodą: słoną i słodką. Jednak woda, do której mamy dostęp, którą możemy wykorzystywać w życiu codziennym, stanowi zaledwie 1% globalnych zasobów.

Źródłem wody słonej na Ziemi są morza i oceany. Skąd się jednak bierze woda słodka? Ma trzy źródła: 

  • Wody powierzchniowe: woda pochodząca z rzek, jezior i bagien;
  • Woda podziemna
  • Woda “zamknięta” w lodowcach i pokrywach lodowych

Wody, którą możemy wykorzystać w życiu codziennym jest naprawdę mało, to jedynie 1% wszystkich zasobów wodnych.

Należy pamiętać, że ta niewielka ilość jest zasobem globalnym, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, aby jej nie marnować i rozsądnie ją wykorzystywać.

Ile zużywamy wody?

Poniższa infografika pokazuje ile wody średnio każdy z nas zużywa na niektóre codzienne czynności.  Warto przyjrzeć się tym liczbom i zastanowić się, co sami możemy zrobić, aby ograniczyć ilość zużywanej wody.

Oszczedzajmy_wode_infografika_AerisFuturo

DO POBRANIA

Co możemy zrobić, aby oszczędzać wodę? Odpowiedzią jest słowo RETENCJA. Ale co to jest? 

Jednym ze sposobów skutecznego działania zapobiegającemu marnowaniu zasobów wody jest retencja. Jest to zdolność do gromadzenia wody w małych zbiornikach naturalnych i sztucznych oraz wody podpiętrzane w korytach niewielkich rzek i potoków, w kanałach i rowach. Mała retencja to proste sposoby na gromadzenie wody w okolicy, z których wiele możemy wykonać sami, w swoich ogrodach bądź w przestrzeni lokalnej. Mała retencja pozwala nam zatrzymać lub spowolnić spływ wód, dbając przy tym o rozwój środowiska naturalnego. Przykłady małej retencji, które sami możemy wprowadzić w życie, to między innymi:

  • kałuże ekologiczne;
  • zastawki na rowach melioracyjnych;
  • deszczowe ogrody;
  • łąki kwietne;
  • zbiorniki naziemne, przydomowe, do których łapana jest deszczówka;
  • zbiorniki podziemne, przydomowe, do których łapana jest deszczówka.

Ślad wodny – ile faktycznie zużywamy wody każdego dnia

Woda, którą zużywamy do picia i do codziennych czynności, to nie wszystko, co zużywamy. O tym ile naprawdę zużywamy wody mówi nam ślad wodny. Ślad wodny określa sumę wody zużytej przez nas bezpośrednio i pośrednio. Bezpośrednio zużywamy wodę do picia, mycia, prania, czy sprzątania – możemy łatwo określić jej ilość, ponieważ widzimy, kiedy ją zużywamy. Pośrednio zużywamy wodę wirtualną, która również pochodzi z globalnych, wyczerpywalnych zasobów słodkiej wody. Produkcja każdej rzeczy, której używamy, którą nosimy na sobie, którą kupujemy i konsumujemy wymaga użycia wody, to właśnie ta woda, użyta w procesie produkcji, jest wodą wirtualną.  

Ślad wodny mierzy ilość wody użytej do produkcji każdego dobra i każdej usługi, z których korzystamy i może zostać wyliczony dla indywidualnej osoby, społeczności, miasta, kraju, czy całej ludzkości. 

Ślad wodny składa się z trzech komponentów: zielonego, niebieskiego i szarego:

  • Zielony ślad wodny określa ilość użytej wody pochodzącej z opadów atmosferycznych.
  • Niebieski ślad wodny określa ilość użytej wody pozyskanej z zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.
  • Szary ślad wodny określa ilość wody, która zostaje zanieczyszczona w procesie produkcji.

 

Ślad wodny bawełnianego T-shirtu

Aby łatwiej zrozumieć pojęcie śladu wodnego i tego w jaki sposób zużycie wody wiąże się produkcją przedmiotów codziennego użytku, przeanalizujemy dla przykładu ślad wodny bawełnianego T-shirtu

Bawełniana koszulka wykonana jest z tkaniny bawełnianej. Tkanina bawełniana wykonana jest z włókien bawełny, która oczywiście musi zostać posadzona i uprawiana na polach.

Zanim ostateczny materiał bawełniany znajdzie się w naszych szafach w postaci T-shirta, musi najpierw przejść przez szereg pośrednich procesów. Na każdym etapie tego procesu zużywana  jest woda. 

Jak to przebiega? 

  1. Najpierw nasiona bawełny są przetwarzane na włókna. Z 1000 kg nasion bawełny otrzymujemy tylko 350 kg włókien.
  2. Następnie włókna są czyszczone i po przędzeniu i tkaniu otrzymujemy szarą tkaninę. 1000 kg włókien daje tylko 900 kg szarej tkaniny.
  3. Następnie szara tkanina poddawana jest obróbce na mokro (jest bielona i barwiona).
  4. Po wybielaniu i barwieniu tkanina kończy jako ostateczny drukowany materiał bawełniany, który kupujemy w sklepie w postaci np. koszulki.

Średni ślad wodny 1 kg zadrukowanego materiału bawełnianego wynosi 11 000 litrów wody. Ślad wodny bawełnianego T-shirtu, którego waga to ok. 250 g, wynosi zatem 2 750 litrów wody

 

Do czego zużywana jest taka ilość wody? 

Najwięcej, aż 45% ilości wody, to woda zużyta do nawadniania bawełny. 

41% to woda deszczowa odparowywana z pola bawełny w okresie wegetacji. 

14%  to woda potrzebna do rozcieńczenia ścieków, które powstają w wyniku stosowania nawozów na polach i stosowania środków chemicznych w przemyśle włókienniczym. Z tej ilości aż 23% stanowi wody zużywana w przemyśle włókienniczym w procesie wybielania, barwienia i drukowania tkaniny bawełnianej.

W skali globalnej przy rocznej produkcji bawełny wyparowuje 210 miliardów metrów sześciennych wody – to ilość wody, która ponad 300 razy wypełniłaby największe w Polsce Jezioro Śniardwy – i zanieczyszczanej jest 50 miliardów metrów sześciennych wody – to ilość wody, która ponad 75 razy wypełniłaby Jezioro Śniardwy. 

 

35 litrów wody na 0,5 litrową butelkę popularnego napoju

Innym ciekawym przykładem jest półlitrowa butelka najpopularniejszego napoju świata. Ilość wody potrzebnej do jej wyprodukowania oszacowano na 35 litrów. Jak rozkłada się ślad wodny tejże butelki?

  • 28 litrów wody – to ślad wodny składników, czyli woda zużyta do produkcji i uprawy, głównie uprawy buraka cukrowego, który jest źródłem cukru spożywczego, ale także do produkcji takich składników jak: kwas fosforowy, karmel, kofeina, C02.
  • 7 litrów wody – to ślad wodny całego łańcuchu dostaw, czyli woda która została zużyta do wyprodukowania butelki plastikowej PET, nakrętki, nalepki na butelkę, palety i folii streczowej zużywanej przy transporcie. To również woda wykorzystana do produkcji energii zasilającej zakład przemysłowy, produkcji materiałów biurowych, pojazdów, paliwa i innych przedmiotów związanych z bezpośrednią działalnością firmy produkcyjnej.
  • Woda, która jest użyta jako składnik napoju stanowi jedynie 0,4 litra.

 

Nasze codzienne wybory zmieniają rzeczywistość

Oszczedzaj_wode

Trzeba pamiętać, że wyliczany przez nas ślad wodny to ślad wodny samego produktu. Natomiast w przypadku kupowanego przez nas T-shirtu w sklepie, czy butelki Coca-Coli, dochodzi również ilość wody, która została zużyta do transportu produktu do sklepu, a w przypadku koszulki, również do wyprodukowania metki, czy też opakowania. Na każdym etapie produkcji zużywana jest jakaś ilość wody.  Ważne abyśmy pamiętali, że oszczędzanie wody nie kończy się na ograniczaniu jej zużycia w domu, ale na każdym etapie naszych wyborów konsumenckich.  

***

Spróbuj zrobić! 

Na załączonej infografice znajdują się informacje o tym ile wody średnio zużywamy na codzienne czynności, takie jak m.in. sprzątanie, pranie, mycie. W ramach zadania domowego zachęcamy uczniów do przyjrzenia się przedstawionym wartościom i obliczenie wspólnie z domownikami ile wody cała rodzina zużywa każdego dnia. Niech będzie to wstęp do rozważenia, jak można tę ilość zmniejszyć.  

 

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Baza wiedzy

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej
Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Technologia towarzyszy nam każdego dnia i wspaniale ułatwia oraz uprzyjemnia życie, choć oczywiście nie jest bez wad i ma swoją ciemną stronę. Przykładowo, szeroka dostępność urządzeń wiąże się nierozerwalnie z ciągle rosnącą liczbą elektroodpadów, którymi, by nie...

czytaj dalej
Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Dziś, 20 grudnia, prezes naszej Fundacji – Marek Piątkowski bierze udział w podcaście dotyczącym zaangażowania placówek wsparcia osób niepełnosprawnych w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.   O czym będzie podcast? Głównym celem podcastu będzie...

czytaj dalej

BAZA WIEDZY

Co to jest kompost i kompostowanie?

Co to jest kompost i kompostowanie?

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Woda, a urzędy – lepiej okiełznać, czy pielęgnować?

Woda, a urzędy – lepiej okiełznać, czy pielęgnować?

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku

Łąki kwietne – sposób na wodę

Łąki kwietne – sposób na wodę

Przydomowe instalacje magazynowania i odzysku wody deszczowej

Przydomowe instalacje magazynowania i odzysku wody deszczowej

Mikroretencja wody – oczka wodne, kałuże ekologiczne

Mikroretencja wody – oczka wodne, kałuże ekologiczne

Zrównoważone zarządzanie wodą opadową za pomocą ogrodów deszczowych

Zrównoważone zarządzanie wodą opadową za pomocą ogrodów deszczowych

Duża retencja nie jest sposobem na suszę

Duża retencja nie jest sposobem na suszę

Mikroretencja – działanie dla każdego, lecz diabeł tkwi w szczegółach

Mikroretencja – działanie dla każdego, lecz diabeł tkwi w szczegółach

O retencji i melioracji, czyli gdzie jest nasza woda?

O retencji i melioracji, czyli gdzie jest nasza woda?

Zmienność Natury to zaleta – uwagi o sytuacji hydrologicznej kraju

Zmienność Natury to zaleta – uwagi o sytuacji hydrologicznej kraju

Dzieci i ryby głosu nie mają, czyli dlaczego z polskich rzek znikają ryby?

Dzieci i ryby głosu nie mają, czyli dlaczego z polskich rzek znikają ryby?

Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie

Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie

Jak organizować wydarzenia w Zielonym Standardzie?

Jak organizować wydarzenia w Zielonym Standardzie?

Co to jest Zero Waste?

Co to jest Zero Waste?

EKOMAŁOPOLSKA – odpowiedzialna konsumpcja

EKOMAŁOPOLSKA – odpowiedzialna konsumpcja

EKOMAŁOPOLSKA – stop marnowaniu żywności

EKOMAŁOPOLSKA – stop marnowaniu żywności

EKOMAŁOPOLSKA – gdzie lądują moje śmieci?

EKOMAŁOPOLSKA – gdzie lądują moje śmieci?

EKOMAŁOPOLSKA – oszczędzajmy wodę

EKOMAŁOPOLSKA – oszczędzajmy wodę

Ślad wodny – co to jest?

Ślad wodny – co to jest?

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS

Zielone Festiwale – poradnik dla organizatorów

Zielone Festiwale – poradnik dla organizatorów

Urban Climates

Urban Climates

Polityka klimatyczna – fakty i mity

Polityka klimatyczna – fakty i mity

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów

Energia odnawialna i efektywność energetyczna

Energia odnawialna i efektywność energetyczna

Najważniejsze fakty i mity klimatyczne

Najważniejsze fakty i mity klimatyczne

Klimat, a bioróżnorodność – część II

Klimat, a bioróżnorodność – część II

Czy klimat się ociepla?

Czy klimat się ociepla?

Pogoda, a klimat

Pogoda, a klimat

EDUKACJA Z KLIMATEM – podręcznik dla nauczycieli

EDUKACJA Z KLIMATEM – podręcznik dla nauczycieli

Klimat, a bioróżnorodność – część I

Klimat, a bioróżnorodność – część I

Energia odnawialna

Energia odnawialna

Zmiana klimatu

Zmiana klimatu

CO2 – najważniejszy gaz cieplarniany

CO2 – najważniejszy gaz cieplarniany

Czym jest klimat?

Czym jest klimat?

Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany

Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany