VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

W naszym projekcie Czas na Las sadzimy tym razem tysiąc drzew. Pomaga nam w tym marka VISBY, a sadzimy w przepięknym Parku Gór Stołowych. 

Przebudowywanie zniekształconych siedlisk, zdominowanych przez lasy świerkowe, jest kluczowe dla doprowadzenie drzewostanu Parku do postaci jak najbardziej zbliżonej do naturalnej.

Stąd też zrodziła się inicjatywa firmy VISBY, by na obszarze Parku posadzić aż 1000 jodeł! Sadzenie miało miejsce jesienią 2020 roku.

Tutaj używa się motyki do sadzenia ze względu na bardzo trudny teren pełen korzeni.

93% powierzchni leśnej Parku zajmują siedliska kwaśnej (74%) i żyznej (19%) buczyny sudeckiej, podczas gdy gatunkiem dominującym obecnie w drzewostanach PNGS jest świerk (ok. 78 %). 50% drzewostanów Parku cechuje się składem gatunkowym niezgodnym z siedliskiem, 35% jest częściowo zgodne, a całkiem zgodne jest jedynie 15% drzewostanów.

Jednocześnie, w wyniku działania antropogenicznego oraz niesprzyjających warunków środowiska w XIX i XX wieku drastycznie spadł udział jodły pospolitej w lasach Parku.

W roku 1998 wynosił 0,1% (a powinien około 20%).

Uniemożliwia to jej naturalne odnowienie i odbudowę zasobów. Niemożliwe jest bez ingerencji człowieka przywrócenie zdegradowanym siedliskom ich naturalnego charakteru, szczególnie w drzewostanach, gdzie dynamika odnowienia świerkowego jest bardzo duża. Dlatego też, przebudowanie zniekształconych siedlisk możliwe jest jedynie przy czynnym udziale człowieka.

Obecnie, w wyniku działań Parku udział jodły systematycznie się zwiększa, choć są to na razie głównie osobniki w wieku do 20 lat, wymagające intensywnej ochrony przed presją zwierzyny płowej. Co roku kolejne powierzchnie monokultur świerkowych przebudowywane są przy udziale gatunków właściwych dla danego siedliska (głównie jodła i buk, jawor, wiąz, lipa, jarząb), by doprowadzić drzewostany Parku do postaci jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Wynikiem realizacji tego zadania będzie kontynuacja przebudowy drzewostanów Parku. Na kolejnych powierzchniach wprowadzona zostanie jodła jako gatunek zgodny z siedliskiem.

Ta jodła ma już 4 lata!

 

PNGS – gdzie to w ogóle jest?

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w 1993 r. Znajduje się na terenie Gór Stołowych w Kotlinie Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej i zajmuje obszar o powierzchni 6340 ha. Park słynie z pięknych i urozmaiconych krajobrazów, które zawdzięcza głównie niezwykłym formom skalnym Gór Stołowych – jedynych w Polsce gór o budowie płytowej, z piaskowcowymi ostańcami, które oparły się erozji trwającej miliony lat. W Parku znajdziemy wiele labiryntów skalnych, z których najbardziej znane i atrakcyjne znajdują się na obszarze noszącym nazwę Błędne Skały, w okolicach szczytu Szczeliniec Wielki, który osiąga 919 m n.p.m., czy mniejszych, jak Skalniak, Mnich, Skalne Grzyby.

Serdeczne podziękowania dla VISBY, bez których nie moglibyśmy tu posadzić tysiąca drzew. CZAS NA LAS!

Visby