Procter and Gamble Polska – sadzenie drzew w Domu Dziecka nr 1 w Warszawie

Czas_na_las - Procter&Gamble Dom Dziecka

Wpływ otaczającego nas świata na nasze życie jest bezapelacyjny. To, w jakim środowisku żyjemy, jest szczególnie istotne dla naszych dzieci, których organizmy dopiero się kształtują i są mniej odporne na szkodliwe czynniki środowiskowe. 

Jak tereny zielone wpływają na zdrowie i rozwój dzieci?

Coraz więcej badań pokazuje, że tereny zielone zapewniają wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dzieci. Kontakt z naturą nie tylko poprawia samopoczucie, ale także zauważalnie oddziałuje na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedno z badań przeprowadzonych na fińskich dzieciach w wieku przedszkolnym wykazało, że codzienna aktywność w kontakcie z przyrodą wzmacnia szlaki immunoregulacyjne. W porównaniu z dziećmi, które bawią się w standardowych miejskich placówkach wyposażonych w chodniki, płytki i żwir, u dzieci w „zielonych” przedszkolach w Finlandii zanotowano m.in. zwiększoną liczbę limfocytów T we krwi w ciągu 28 dni.

Czas_na_las - Procter&Gamble Dom Dziecka

Sadzimy drzewa w Domu Dziecka nr 1 w Warszawie 

Wspólnie z wolontariuszami z Procter & Gamble posadziliśmy na terenie otaczającym Dom Dziecka nr 1 w Warszawie rodzime gatunki roślin. Były to drzewa:

  • topola włoska (6 sztuk)
  • lipa drobnolistna (2 sztuki)
  • graby, buki i lipy – łącznie 260 sztuk sadzonek, które będą miały w przyszłości formę krzewiastą, gdyż zrobiliśmy z nich żywopłot.

Bujna roślinność wokół placówki korzystnie wpłynie nie tylko na poziom bioróżnorodności, ale także na jakość życia dzieci, zapewniając im przyjemne otoczenie, a także materiały do zabawy, rozwoju i relaksu. W przypadku dzieci, które bez wątpienia obciążone są wyższym poziomem stresu, istotne jest każde działanie, które może zredukować napięcie nawet w małym stopniu. 

Czas_na_las - Procter&Gamble Dom Dziecka

Warsztaty ornitologiczne po sadzeniu drzew – wsparcie dla lokalnej przyrody 

Ogrom nowych roślin posadzonych na terenie placów ma szansę przyciągnąć wiele zwierząt, zatem by kompleksowo wesprzeć nowych mieszkańców razem z wolontariuszami firmy oraz mieszkańcami placówki przygotowaliśmy budki lęgowe dla ptaków. Podczas wydarzenia uczestnicy pozyskali także dodatkową dawkę wiedzy na temat znaczenia ptaków oraz sposobów wspierania i ochrony w warunkach miejskich. 

Serdecznie dziękujemy partnerowi – firmie Procter & Gamble Polska oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia za udział w „Czas na las” oraz za aktywny udział w wydarzeniu i zaangażowanie w działanie na rzecz przyszłych pokoleń.