CLIMATHON 2019 za nami

Fundacja Aeris Futuro, Pracownia Miejska, Climate-KIC Polska oraz miasto Kraków po raz czwarty zorganizowali Climathon, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest stworzenie innowacyjnych projektów odpowiadających na wyzwania klimatyczne w miastach. 

Climathon jest częścią programu, zwanego „Deep Demonstrations” organizowanej przez Climate-KIC EIT we współpracy z europejskimi ekspertami oraz miastem Kraków. Celem programu jest wypracowanie strategii dla Krakowa (i kilkunastu innych miast), dzięki której miasto stanie się zeroemisyjne do 2030 roku.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji była „mobilność”. Temat mobilności po raz pierwszy pojawił się w ramach warsztatów, zorganizowanych przez Pracownię Miejską w Browarze Lubicz 19 września 2019 roku. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele jednostek miejskich, aktywiści miejscy, naukowcy, członkowie Fundacji Aeris Futuro oraz uczestnicy Climathonu 2019. Celem warsztatów było zidentyfikowanie  „punktów zapalnych” czyli newralgicznych obszarów w funkcjonowaniu miasta, które rozwiązać mieli uczestnicy Climathonu w tym roku.

Finał krakowskiego Climathonu rozpoczął się w piątek 25 października i zakończył w sobotę 26 października. Całość potrwała około 24 godzin wliczając w to rejestrację w piątek. Część zespołów została uformowana podczas wydarzenia a niektóre zespoły były już stworzone na etapie rejestracji.