2024 drzewa na 2024 rok dzięki Atenor – wspieramy rodzimą przyrodę!

Cenimy firmy, które konsekwentnie angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To właśnie konsekwentne i systematyczne działania pozwalają wprowadzać trwałe zmiany i tworzyć zdrowszy świat dla przyszłych pokoleń. Jednocześnie tego typu przedsięwzięcia motywują innych do podejmowania proekologicznych inicjatyw. 

Sadząc drzewa, wspieramy rodzimą przyrodę. 

Każda akcja sadzenia drzew ma jasno określony cel. Zdecydowanie na pierwszy plan jednak wybijają się i wzajemnie uzupełniają dwa podstawowe cele: ochrona różnorodności biologicznej oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych poprzez wspieranie rodzimej przyrody. 

Bezsprzecznie gatunki inwazyjne stanowią poważne wyzwanie dla zachowania równowagi w ekosystemach. W naturalnym procesie sukcesji aktualnie często dominują nad rodzimymi gatunkami drzew. Przewaga obcych gatunków wynika m.in. z braku naturalnych wrogów oraz lepszej zdolności do zasiedlania nowych terenów.

Wspieranie rodzimej przyrody jest ważne w walce z gatunkami inwazyjnymi

Zmniejszanie populacji zwierząt czy ich migracje mogą utrudniać rozprzestrzenianie się rodzimych gatunków roślin, które często są zależne od zwierząt w procesie rozsiewania nasion. W tym czasie gatunki inwazyjne, które nie napotykają na naturalnych wrogów, mogą zdominować nowe tereny, niszcząc delikatną równowagę ekosystemu.

Niewątpliwie wspieranie rodzimej przyrody poprzez sadzenie drzew to nie tylko efektywna metoda ograniczania ekspansji gatunków inwazyjnych, ale również kluczowy krok w odbudowie zdrowych i zrównoważonych lokalnych ekosystemów.

Pomagamy odbudować prawidłowy drzewostan poprzez wspieranie rodzimej przyrody

Dzięki ponownej współpracy z firmą Atenor na terenie gminy Gostynin posadziliśmy 2024 drzew.  W tym przypadku cel nasadzenia jest bardzo wyraźny. Ponieważ gatunki naturalnie występujące na tym obszarze, zaczęły stopniowo zanikać, posadzone przez nas drzewa przyczynią się do odtworzenia drzewostanu w jego pierwotnym kształcie. Wpłynie to korzystnie na bioróżnorodność i przywróci równowagę ekosystemu, wspierając rozwój pozostałych organizmów. 

W ramach przedsięwzięcia posadziliśmy gatunki, takie jak: 

  • buk pospolity – 900 szt.
  • dąb bezszypułkowy – 500 szt.
  • jarząb pospolity – 200 szt.
  • klon jawor – 200 szt.
  • lipa drobnolistna – 124 szt.
  • wiąz szypułkowy – 100 szt.

Słoneczną pogodę, która powitała nas w ostatni dzień sadzenia, traktujemy jako dobrą wróżbę nie tylko dla nowych sadzonek, ale także na nowy 2025 rok. 

Dziękujemy firmie Atenor za konsekwentne zaangażowanie w ochronę środowiska i ponowne wsparcie programu„Czas na las”! Cenimy firmy, które wytrwale wspierają zrównoważony rozwój, podejmując działania na rzecz poprawy kondycji środowiska naturalnego.