CEMEX – drzewa i krzewy owocowe posadzone na terenie domu dziecka

30 września we współpracy z Fundacją Cemex posadziliśmy drzewa i krzewy owocowe na terenach otaczających domy dziecka w Rędzinach oraz Chorzenicach.

Dlaczego sadzenie drzew daje tyle satysfakcji?

Kontakt z przyrodą ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ludzi. Nowe badania pokazują, że dzieci są szczególnie wrażliwe na otoczenie w jakim żyją. Dla rozwijających się organizmów deficyt natury niesie znacznie bardziej dotkliwe negatywne konsekwencje niż w przypadku dorosłych, którzy fazę rozwoju mają już za sobą. Adekwatnie – kontakt z przyrodą wspomaga rozwój dziecięcego mózgu, w tym kory przedczołowej, która jest kluczowa dla poprawnego działania funkcji poznawczych.

Dlatego też sadzenie drzew na terenach, z których korzystają dzieci to podwójna satysfakcja. Nie tylko wspieramy rodzimą przyrodę, przeciwdziałamy globalnej zmianie klimatu, ale także przyczyniamy się do lepszego rozwoju i poprawy jakości życia młodego pokolenia.

Dlaczego sadzimy drzewa owocowe?

Rodzime gatunki drzew i krzewów owocowych będą  schronieniem i pożywieniem dla wielu zwierząt, a dla dzieci dodatkowo będą pełnić funkcję edukacyjną. Nie tylko dadzą możliwość obserwacji przyrody, ale także mogą pomóc budować lepsze nawyki żywieniowe. Możliwość zerwania świeżego owocu z drzewa lub krzewu efektywniej zachęca do spożywania ich.

Zieleń w miejscu zamieszkania pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale ma także inne znaczenie.

Wzrastające temperatury, które wynikają z globalnego ocieplenia stanowią istotne wyzwanie dla naszej codzienności. Obecność drzew i krzewów pomoże obniżać lokalnie temperaturę i tym samym poprawi komfort użytkownikom terenu. Umiejętne zaplanowanie zielonej infrastruktury wokół budynków mieszkalnych może zauważalnie obniżać koszty klimatyzacji, ale także ogrzewania w chłodne dni.

Na terenie Domu Dziecka w Chorzenicach posadziliśmy razem z wolontariuszami Fundacji Cemex 10 dużych drzew owocowych.

Dzięki dzielnej piętnastce wolontariuszy Fundacji Cemex posadziliśmy na terenie rodzime gatunki drzew:

  • Jabłoń – 5 sztuk,
  • Śliwa – 3 sztuki
  • Grusza – 2 sztuki. 

Dodatkowo na terenie obu placówek – w Chorzenicach i Rędzinach, posadziliśmy także krzewy owocowe takie, jak: agrest, porzeczki białe, porzeczki czerwone, porzeczki czarne, porzeczki na pniu oraz trzmielinę pospolitą.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Wystarczy jedno drzewo by istotnie zwiększyć lokalną bioróżnorodność, jednak by efekt był jeszcze bardziej widoczny razem z dziećmi zbudowaliśmy budki dla ptaków oraz domki dla owadów. Warsztaty ekologiczne to dobra okazja nie tylko do poszerzania wiedzy na tematy związane z przyrodą i ochroną środowiska, ale także możliwość rozwijania motoryki małej.

Podczas wydarzenia Fundacja Aeris Futuro wsparła projekt „Pędzlem i wałkiem” zainicjowany przez pracowników firmy Cemex, którzy zaangażowali się w prace remontowe na terenie Domu Dziecka w Rędzinach. Wspólnie udało się odświeżyć pomieszczenia, z których korzystają na co dzień dzieci.

Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość”, z którą nawiązaliśmy współpracę powstała z myślą o wspieraniu i współtworzeniu inicjatyw społecznych, podejmowanych przez społeczność lokalną w miejscowościach, w których działają zakłady produkcyjne Cemex – cementownie, wytwórnie betonu towarowego i kopalnie kruszyw.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie inicjatywyCzas na las”, dzięki czemu posadziliśmy drzewa i krzewy na terenach placówek opiekuńczych!