Nowe sadzonki dla Uniwersytetu Jagiellońskiego

27 kwietnia 2022 | Nowości

nowe-sadzonki-dla-uniwersytetu-jagiellońskiego

Mimo zbliżających się dni wolnych, nie zwalniamy. Dzisiaj chcemy posadzić 333 nowych drzew na terenie Polanki Hallera. Sadzonki dla Uniwersytetu Jagiellońskiego możemy posadzić dzięki Wydawnictwu Virgo.

Darowizna Wydawnictwa Virgo wiąże się z wydaniem książki „W obliczu przyszłości. Jak radzić sobie z kryzysem egzystencjalnym wobec zagrożeń klimatycznych” z maksymalnie niskim śladem węglowym przy jednoczesnej darowiźnie na ten cel przekazanej także przez autora książki Richarda Stieglera i tłumaczkę Alicję Lehrke.

 

Sadzonki dla Uniwersytetu Jagiellońskiego częścią czegoś większego

Współpracując z Uniwersytetem Jagiellońskim, na terenie Polanki Hallera mieliśmy możliwość prowadzenia nasadzeń w występujących w drzewostanie lukach. Powstawanie takich miejsc wynika z różnych czynników np. obumierania grup drzew, czynników atmosferycznych czy działań owadów. Często na takich obszarach zadomawia się roślinność, która utrudnia odnawianie się lasu w sposób naturalny.  Planując nasze działania, staramy się wziąć pod uwagę takie miejsca. Posadzenie tam drzew nie tylko wzmacnia stabilność lasu, ale również prowadzi do jego uporządkowania.

Polanka Hallera to miejscowość zlokalizowana w województwie małopolskim, a Uniwersytet Jagielloński posiada tutaj własne tereny. Funkcje środowiskowe traktowane są przez zarządzających terenami zielonymi Uniwersytetu priorytetowo. Zarządzanie zasobami drzewnymi ogranicza się jedynie do działań interwencyjnych — minimalizowanie szkód wywołanych siłami natury. Usuwanie drzew następuje wyłącznie w sytuacji, kiedy zagrażają one bezpieczeństwu lub jeżeli są zagrożeniem dla cennych składników lasu.

 

Dlaczego akurat te sadzonki dla Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Skład gatunkowy dzisiejszego sadzenia, podobnie jak i konkretne miejsca nasadzeń wybrał specjalista ds. terenów zielonych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto uważa, że sadzenie odpowiednich gatunków ma ogromny wpływ na bioróżnorodność regionu. Dzięki temu korzystają zapylacze, ptaki i cały ekosystem. Zwiększa się również retencja tj. zdolność do zatrzymywania wody.

Na dzisiejsze nasadzenia zostały wybrane buki, uważane za jedne z najpiękniejszych drzew w Polsce. Nasze działania skierowane są na przyszłość. Dzięki sadzeniu nowych drzew, gdy dojdzie do obumarcia poprzednich, nowe piętro nie tylko będzie już istnieć, ale będzie składało się z gatunków naturalnych dla tego siedliska. Zapobiegnie to pojawieniu się na terenie leśnym pustych przestrzeni, a nowo nasadzone drzewa lokalizujemy w już istniejących lukach bezdrzewnych.

 

Jak sadzonki mają pomóc Ziemi?

Zalesienia są jednym ze sposobów walki z postępującą zmianą klimatu. Z roku na rok naturalnych lasów pozostaje coraz mniej — są wycinane, palone i zaśmiecane. Każdy wie jak ważne są dla środowiska lecz mimo to ich sytuacja wziąż się pogarsza.

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Virgo za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie drzew, które mogliśmy wspólnie posadzić w ramach projektu CZAS NA LAS.

 

Możesz nam pomóc sadząc drzewo. Każde wsparcie się liczy!

Najnowsze artykuły

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu...

czytaj dalej
Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną...

czytaj dalej
Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem z wolontariuszami firmy Chubb oraz Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przeprowadziliśmy w ramach programu „Czysta Akcja” operację sprzątania okolic Kopca Powstania Warszawskiego. Program „Czysta Akcja”...

czytaj dalej
Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej