Sadzimy buki w Lewinie Kłodzkim!

4 maja 2022 | Nowości

sadzimy-buki-z-atenorDzięki ponownej współpracy z firmą ATENOR sadzimy dzisiaj buki na terenie gminy Lewin Kłodzki. 2022 sadzonek już czeka na swoją kolej, pogoda dopisuje i wszystko zapowiada się świetnie!

Lewin Kłodzki znajduje się w województwie dolnośląskim. To nie pierwszy raz, kiedy zamierzamy tam sadzić z naszym dzisiejszym partnerem. By dowiedzieć się więcej, zerknij na nasz artykuł o ostatniej akcji w tej gminie.

 

Jak sadzenie buków wpływa na nasze środowisko?

Te pospolite drzewa mają więcej zalet, niż może się zdawać! Mimo iż są popularne ze względu na trwałe drewno, są przede wszystkim drzewami niezwykle urokliwymi i wartościowymi dla środowiska. Istnieje wiele odmian buków – każdy znajdzie coś dla siebie. Różne odmiany wykazują odmienne cechy – to też odpowiedź dla ludzi, którzy zastanawiają się, jak sadzić buki na żywopłot. My oczywiście sadziliśmy buka pospolitego, czyli fagus silvatica. Ciekawostką jest też to, że młode liście oraz orzeszki bukowe (tzw. bukiew) są jadalne oraz zdrowe.

 

Dlaczego sadzimy buki? Co dalej?

Plany nasadzeń w Lewinie Kłodzkim nie opierają się jedynie na bukach. To prawda, zaczęliśmy od tego gatunku, ale plan nie przewiduje monokultury, a bioróżnorodne nasadzenie z przewagą buka, jodły, ale także domieszką drzew biocenotycznych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat na terenie Gminy Lewin Kłodzki istniała monokultura świerkowa, nie chcemy zatem tworzenia kolejnej. Świerki zniszczone zostały przez kornika drukarza, musieliśmy więc wybrać  gatunek odporny na tego szkodnika, a do tego rodzimy i mający tu swoje naturalne siedlisko.

 

Sadzenie buków niesie wiele dobrego – zasadź je z nami

Lasy to obszar, który zamieszkuje masa zwierząt. Mają ogromny wpływ na nasze środowisko i zdrowie, a mimo tego wciąż są wypalane, zaśmiecane oraz wycinane. Jeżeli nic się nie zmieni w naszym podejściu do lasów, konsekwencją niewątpliwie będzie postępująca zmiana klimatu. Od 16 lat wspomagamy proces zalesiania w Polsce. Drzewa pełnią funkcje ochronne, wspomagają retencję wody i oczyszczają powietrze, a to jedynie kilka z ich zalet, które warto docenić.

Ty też możesz pomóc. Zasadź drzewo, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, a jeżeli widzisz, że ktoś nielegalnie wycina drzewa – zgłoś to! Liczy się wkład każdej osoby.

 

Dziękujemy firmie ATENOR za wsparcie. Z Waszą pomocą udało nam się posadzić 2022 buków, a przez to także wesprzeć Lewin Kłodzki.

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

W dniach 5 października w Gdańsku oraz od 6 do 8 października w Toruniu, odbędzie się IV Festiwal Czango w Polsce. To wyjątkowe święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy, które ożywia tradycje, buduje relacje i tworzy przyjaźnie pomiędzy miłośnikami kultury...

czytaj dalej
Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej