Sadzimy buki w Lewinie Kłodzkim!

4 maja 2022 | Nowości

sadzimy-buki-z-atenor

Dzięki ponownej współpracy z firmą ATENOR sadzimy dzisiaj buki na terenie gminy Lewin Kłodzki. 2022 sadzonek już czeka na swoją kolej, pogoda dopisuje i wszystko zapowiada się świetnie!

Lewin Kłodzki znajduje się w województwie dolnośląskim. To nie pierwszy raz, kiedy zamierzamy tam sadzić z naszym dzisiejszym partnerem. By dowiedzieć się więcej, zerknij na nasz artykuł o ostatniej akcji w tej gminie.

 

Jak sadzenie buków wpływa na nasze środowisko?

Te pospolite drzewa mają więcej zalet, niż może się zdawać! Mimo iż są popularne ze względu na trwałe drewno, są przede wszystkim drzewami niezwykle urokliwymi i wartościowymi dla środowiska. Istnieje wiele odmian buków – każdy znajdzie coś dla siebie. Różne odmiany wykazują odmienne cechy – to też odpowiedź dla ludzi, którzy zastanawiają się, jak sadzić buki na żywopłot. My oczywiście sadziliśmy buka pospolitego, czyli fagus silvatica. Ciekawostką jest też to, że młode liście oraz orzeszki bukowe (tzw. bukiew) są jadalne oraz zdrowe.

 

Dlaczego sadzimy buki? Co dalej?

Plany nasadzeń w Lewinie Kłodzkim nie opierają się jedynie na bukach. To prawda, zaczęliśmy od tego gatunku, ale plan nie przewiduje monokultury, a bioróżnorodne nasadzenie z przewagą buka, jodły, ale także domieszką drzew biocenotycznych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat na terenie Gminy Lewin Kłodzki istniała monokultura świerkowa, nie chcemy zatem tworzenia kolejnej. Świerki zniszczone zostały przez kornika drukarza, musieliśmy więc wybrać  gatunek odporny na tego szkodnika, a do tego rodzimy i mający tu swoje naturalne siedlisko.

 

Sadzenie buków niesie wiele dobrego – zasadź je z nami

Lasy to obszar, który zamieszkuje masa zwierząt. Mają ogromny wpływ na nasze środowisko i zdrowie, a mimo tego wciąż są wypalane, zaśmiecane oraz wycinane. Jeżeli nic się nie zmieni w naszym podejściu do lasów, konsekwencją niewątpliwie będzie postępująca zmiana klimatu. Od 16 lat wspomagamy proces zalesiania w Polsce. Drzewa pełnią funkcje ochronne, wspomagają retencję wody i oczyszczają powietrze, a to jedynie kilka z ich zalet, które warto docenić.

Ty też możesz pomóc. Zasadź drzewo, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, a jeżeli widzisz, że ktoś nielegalnie wycina drzewa – zgłoś to! Liczy się wkład każdej osoby.

 

Dziękujemy firmie ATENOR za wsparcie. Z Waszą pomocą udało nam się posadzić 2022 buków, a przez to także wesprzeć Lewin Kłodzki.

Najnowsze artykuły

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu...

czytaj dalej
Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną...

czytaj dalej
Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem z wolontariuszami firmy Chubb oraz Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przeprowadziliśmy w ramach programu „Czysta Akcja” operację sprzątania okolic Kopca Powstania Warszawskiego. Program „Czysta Akcja”...

czytaj dalej
Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej