Niedźwiedź polarny – gatunek zagrożony?

27 lutego 2021 | Nowości

niedźwiedź-polarny-gatunek-zagrożony

27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. To dobry czas żeby przypomnieć krótko o tych pięknych zwierzętach i przy okazji poruszyć problem globalnego ocieplenia.

Te, zamieszkujące Arktykę i okoliczne tereny, zwierzęta są jednymi z największych żyjących drapieżników lądowych. Na zdjęciach wyglądają jak urocze białe misie, jednak to duże, bardzo szybkie i wyjątkowo drapieżne zwierzęta. Podstawą ich pożywienia są foki, na które polują przeważnie z pokrywy lodowej i które zapewniają im główną podaż energii. Latem, gdy lód morski zmniejsza swoją objętość, żyją na lądzie, gdzie żywią się ptasimi jajami, małymi ssakami i roślinnością. W tym czasie jedzą dużo mniej, ale energii zmagazynowanej z mięsa fok wystarcza im do następnej zimy.

Tak jest obecnie niestety tylko w teorii. W praktyce, z powodu szybko postępującego globalnego ocieplenia spowodowanego głównie wzrostem stężenia gazów cieplarnianych, w olbrzymim tempie zmniejsza się zasięg, ale również, jeśli nie przede wszystkim, grubość i jakość pokrywy lodowej.

Z tego powodu drastycznie kurczy się okres polowań dla niedźwiedzi polarnych na foki, a co za tym idzie mają mniej czasu na zbudowanie rezerw tłuszczu.

Coraz więcej czasu spędzają na lądzie, jednak niestety badania wykazały, że dieta lądowa nie jest wystarczająca do odpowiedniego odżywienia tych drapieżników. Ma to wpływ na ich zdrowie, masę ciała oraz przeżywalność młodych, a to skutkuje stopniowym zmniejszeniem ich populacji i powoduje, że niedźwiedź polarny jest zagrożony.

Całkowita liczba niedźwiedzi polarnych określona jest obecnie na około 26 tysięcy. Dane są niepewne i bardzo przybliżone, bo wyjątkowo trudno je oszacować. Ich populacja dzieli się na 19 grup i na szczęście tylko część z nich zmniejszyła swoją liczebność. Badacze ostrzegają jednak, że w przeciągu następnych 35 lat ich całkowita populacja może zmniejszyć się nawet o 1/3! Prognozy na dalsze lata są równie dramatyczne.

Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zrobienie wszystkiego, żeby zahamować dalsze ocieplanie klimatu. Tylko w ten sposób możemy ocalić pokrywę lodową na Arktyce, a tym samym gatunek niedźwiedzia polarnego. Ich los jest w naszych rękach!

Więcej informacji o ocieplaniu klimatu oraz o tym jak go powstrzymać, można przeczytać na naszej stronie Czy klimat się ociepla?

Najnowsze artykuły

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Technologia towarzyszy nam każdego dnia i wspaniale ułatwia oraz uprzyjemnia życie, choć oczywiście nie jest bez wad i ma swoją ciemną stronę. Przykładowo, szeroka dostępność urządzeń wiąże się nierozerwalnie z ciągle rosnącą liczbą elektroodpadów, którymi, by nie...

czytaj dalej
Świąteczne warsztaty w duchu ekologii

Świąteczne warsztaty w duchu ekologii

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbędą się dzisiaj bezpłatne warsztaty „Dekoracje świąteczne w duchu zero i less waste”, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wiele na temat zmiany klimatu i tego, jak można walczyć z jej skutkami także w okresie...

czytaj dalej
Warsztaty „Las w słoiku” z firmą Trefl

Warsztaty „Las w słoiku” z firmą Trefl

Dziś, 05.12, mamy okazję przeprowadzić warsztaty „Las w słoiku” z pracownikami Fabryki Kart Trefl. Uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje zdolności manualne, a przy okazji nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, w tym przede wszystkim jak założyć swój...

czytaj dalej
Sadzimy drzewa w parku pietrzykowickim

Sadzimy drzewa w parku pietrzykowickim

Dziś sadzimy drzewa w parku w Pietrzykowicach na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Już niedługo mieszkańcy spacerujący po pietrzykowickim parku będą mogli na bieżąco obserwować wzrost 35-ciu nowych drzew i krzewów. Naszym partnerem w tej akcji jest firma Kyndryl. W...

czytaj dalej
Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu mieszkańców...

czytaj dalej