Festiwal Budownictwa Naturalnego

17 lipca 2017 | Nowości

W dniach 24 i 25 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Festiwal Naturalnego Budowania. Tak długo wyczekiwane wydarzenie tego typu w Polsce, stało się przestrzenią do poznania jak budować i kreować zdrowszy świat za pomocą naturalnych i odnawialnych materiałów oraz systemów zrównoważonego projektowania i myślenia.

Podczas festiwalu każdy uczestnik dzięki licznym spotkaniom z projektantami, wykonawcami i właścicielami domów mógł się dowiedzieć jak w harmonijny sposób użyć naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do budowy domu.

Specjaliści z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego oraz ich goście opowiedzieli o systemach zrównoważonego projektowania, permakulturze, technologiach budowania, energetyce i wielu pokrewnych tematach.

Pierwszy dzień konferencji skierowany był do tych, dla których zagadnienia technologii naturalnych są mniej znane.
„Jest to dosyć jeszcze nieznana forma w budownictwie naturalnym dlatego tak intrygująca. Ludzie chcieli wiedzieć czy jest to proste i czy w ich domu ta metoda byłaby odpowiednią”. Komentuje jedna z uczestniczek Festiwalu.
„Wykłady druga forma do wyboru. Ludzie nie mieli gdzie siedzieć, aż tylu pasjonatów naturalnego budowownictwa stawiło się podczas pierwszego dnia! Największą popularnością cieszyły się wykłady  jak: „Dom budowany z użyciem słomy i drewna – dlaczego warto i dlaczego to się może udać”, „Trzy drogi realizacji marzenia o własnym”, „Budowanie z użyciem konopi”, czy też „O technologii na przykładzie konopnego domu w Teodorowie. Od posiania do budowania”.”

Drugi dzień Festiwalu koncetrował się wokół zagadnień dla zaawansowanych pasjonatów naturalnego budownictwa.
„Niedzielny wykład studentów z ASP na temat eko design-u był dla mnie dawką inspiracji”. Opisuje uczestnik wydarzenia.
„Ale także nie zabrakło samego wspomnianego tematu m.in. wykład  pt. „Nie tylko dom. Słoma w budynkach publicznych szkołach i biurowcach”. Ciewkawym zagadnieniem był również temat dobrych praktyk poza granicami Polski „Do czego dążymy w Polsce i jakie są możliwości za granicą”. Myślę, że bardzo istotne jest to co mamy do porównania za granicą na bazie pewnego kontrastu. Gdzie jesteśmy a gdzie chcielibyśmy być. Wykład poprowadził Przemysław Woś koordynator tego przedsięwzięcia.”

Co się działo okiem obiektywu Katarzyny Kamińskiej poniżej.

Najnowsze artykuły

2023 – rok nowych inicjatyw!

2023 – rok nowych inicjatyw!

Dzięki współpracy całego zespołu w roku 2023 udało się powołać do życia wiele nowych koncepcji, które będą rozwijane w kolejnych miesiącach. Rok 2023 był zdecydowanie rokiem nowych inicjatyw!  Bardzo cenimy sobie doświadczenie, które zdobywamy z każdym rokiem...

czytaj dalej
Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

W dniach 5 października w Gdańsku oraz od 6 do 8 października w Toruniu, odbędzie się IV Festiwal Czango w Polsce. To wyjątkowe święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy, które ożywia tradycje, buduje relacje i tworzy przyjaźnie pomiędzy miłośnikami kultury...

czytaj dalej
Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej