Festiwal Budownictwa Naturalnego

17 lipca 2017 | Nowości

W dniach 24 i 25 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Festiwal Naturalnego Budowania. Tak długo wyczekiwane wydarzenie tego typu w Polsce, stało się przestrzenią do poznania jak budować i kreować zdrowszy świat za pomocą naturalnych i odnawialnych materiałów oraz systemów zrównoważonego projektowania i myślenia.

Podczas festiwalu każdy uczestnik dzięki licznym spotkaniom z projektantami, wykonawcami i właścicielami domów mógł się dowiedzieć jak w harmonijny sposób użyć naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do budowy domu.

Specjaliści z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego oraz ich goście opowiedzieli o systemach zrównoważonego projektowania, permakulturze, technologiach budowania, energetyce i wielu pokrewnych tematach.

Pierwszy dzień konferencji skierowany był do tych, dla których zagadnienia technologii naturalnych są mniej znane.
„Jest to dosyć jeszcze nieznana forma w budownictwie naturalnym dlatego tak intrygująca. Ludzie chcieli wiedzieć czy jest to proste i czy w ich domu ta metoda byłaby odpowiednią”. Komentuje jedna z uczestniczek Festiwalu.
„Wykłady druga forma do wyboru. Ludzie nie mieli gdzie siedzieć, aż tylu pasjonatów naturalnego budowownictwa stawiło się podczas pierwszego dnia! Największą popularnością cieszyły się wykłady  jak: „Dom budowany z użyciem słomy i drewna – dlaczego warto i dlaczego to się może udać”, „Trzy drogi realizacji marzenia o własnym”, „Budowanie z użyciem konopi”, czy też „O technologii na przykładzie konopnego domu w Teodorowie. Od posiania do budowania”.”

Drugi dzień Festiwalu koncetrował się wokół zagadnień dla zaawansowanych pasjonatów naturalnego budownictwa.
„Niedzielny wykład studentów z ASP na temat eko design-u był dla mnie dawką inspiracji”. Opisuje uczestnik wydarzenia.
„Ale także nie zabrakło samego wspomnianego tematu m.in. wykład  pt. „Nie tylko dom. Słoma w budynkach publicznych szkołach i biurowcach”. Ciewkawym zagadnieniem był również temat dobrych praktyk poza granicami Polski „Do czego dążymy w Polsce i jakie są możliwości za granicą”. Myślę, że bardzo istotne jest to co mamy do porównania za granicą na bazie pewnego kontrastu. Gdzie jesteśmy a gdzie chcielibyśmy być. Wykład poprowadził Przemysław Woś koordynator tego przedsięwzięcia.”

Co się działo okiem obiektywu Katarzyny Kamińskiej poniżej.

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej