45 tys. ha polskich lasów zdewastowanych

18 sierpnia 2017 | Nowości

5 zabitych osób, 50 rannych, wiele zniszczonych domów oraz 45 tysięcy hektarów zdewastowanych drzew – to bilans gwałtownych burz i nawałnic, jakie przeszły przez Polskę. „Takiej katastrofy w lasach nie mieliśmy od 90 lat” – powiedział generalny dyrektor lasów państwowych – Konrad Tomaszewski.

Rzeczywiście ogrom zniszczeń jest potężny. Co to jednak dla nas oznacza? Czy obecna sytuacja jest szansą na zmianę sposobu działania?

Komunikat Fundacji Aeris Futuro 

Wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich składamy wyrazy najgłębszego współczucia. Przygotowujemy też konkretny plan pomocy, o czym poinformujemy w osobnym komunikacie.

Gwałtowne burze, miejscowe trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, jednak skala zniszczeń lasów nigdy dotychczas nie była tak duża. Wyraźnie obserwujemy zmianę klimatu w Polsce, do której powinniśmy się przygotowywać. Według opinii wielu naukowców takie gwałtowne zmiany pogody będą się nasilać w najbliższych latach.

Lasy to nasze wspólne dobro, drzewa pozwalają nam utrzymywać równowagę w środowisku, absorbują dwutlenek węgla z naszej planety, dbają o właściwy poziom wód, są naturalnym środowiskiem dla wielu stworzeń. Po prostu zapewniają nam równowagę.

Katastrofa polskich lasów sprzed kilku dni we wszystkich budzi wiele refleksji. Naszym zdaniem to dla nas wielka szansa na to, aby poważnie zastanowić się nad sposobami odnowy polskich lasów.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że polskie lasy nie są przygotowane na coraz to bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. W polskich lasach rosną głównie sosny, a brakuje w nich innych gatunków drzew – na przykład brzoza, bardzo dobrze znoszącej piaszczyste gleby i odpornej na silne wiatry. W lasach nie ma też wystarczającej niższej roślinności, która stanowi naturalne zabezpieczenie lasu przed gwałtownymi nawałnicami.

Postanowiliśmy w związku z tym wystąpić z inicjatywą debaty w gronie specjalistów, aby porozmawiać i ustalić, jakie mogą być najlepsze rozwiązania dla naszych lasów, aby pomóc im nie tylko chronić siebie, ale też tworzyć przyjazny klimat dla przyszłości. O terminie spotkania poinformujemy wkrótce.

 

Komunikat Fundacji Aeris Futuro

Najnowsze artykuły

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu...

czytaj dalej
Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną...

czytaj dalej
Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem z wolontariuszami firmy Chubb oraz Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przeprowadziliśmy w ramach programu „Czysta Akcja” operację sprzątania okolic Kopca Powstania Warszawskiego. Program „Czysta Akcja”...

czytaj dalej
Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej