45 tys. ha polskich lasów zdewastowanych

18 sierpnia 2017 | Nowości

5 zabitych osób, 50 rannych, wiele zniszczonych domów oraz 45 tysięcy hektarów zdewastowanych drzew – to bilans gwałtownych burz i nawałnic, jakie przeszły przez Polskę. „Takiej katastrofy w lasach nie mieliśmy od 90 lat” – powiedział generalny dyrektor lasów państwowych – Konrad Tomaszewski.

Rzeczywiście ogrom zniszczeń jest potężny. Co to jednak dla nas oznacza? Czy obecna sytuacja jest szansą na zmianę sposobu działania?

Komunikat Fundacji Aeris Futuro 

Wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich składamy wyrazy najgłębszego współczucia. Przygotowujemy też konkretny plan pomocy, o czym poinformujemy w osobnym komunikacie.

Gwałtowne burze, miejscowe trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, jednak skala zniszczeń lasów nigdy dotychczas nie była tak duża. Wyraźnie obserwujemy zmianę klimatu w Polsce, do której powinniśmy się przygotowywać. Według opinii wielu naukowców takie gwałtowne zmiany pogody będą się nasilać w najbliższych latach.

Lasy to nasze wspólne dobro, drzewa pozwalają nam utrzymywać równowagę w środowisku, absorbują dwutlenek węgla z naszej planety, dbają o właściwy poziom wód, są naturalnym środowiskiem dla wielu stworzeń. Po prostu zapewniają nam równowagę.

Katastrofa polskich lasów sprzed kilku dni we wszystkich budzi wiele refleksji. Naszym zdaniem to dla nas wielka szansa na to, aby poważnie zastanowić się nad sposobami odnowy polskich lasów.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że polskie lasy nie są przygotowane na coraz to bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. W polskich lasach rosną głównie sosny, a brakuje w nich innych gatunków drzew – na przykład brzoza, bardzo dobrze znoszącej piaszczyste gleby i odpornej na silne wiatry. W lasach nie ma też wystarczającej niższej roślinności, która stanowi naturalne zabezpieczenie lasu przed gwałtownymi nawałnicami.

Postanowiliśmy w związku z tym wystąpić z inicjatywą debaty w gronie specjalistów, aby porozmawiać i ustalić, jakie mogą być najlepsze rozwiązania dla naszych lasów, aby pomóc im nie tylko chronić siebie, ale też tworzyć przyjazny klimat dla przyszłości. O terminie spotkania poinformujemy wkrótce.

 

Komunikat Fundacji Aeris Futuro

Najnowsze artykuły

Krakow Summer Animation Days 15-17 lipca 2022

Krakow Summer Animation Days 15-17 lipca 2022

Krakow Summer Animation Days to plenerowa impreza filmowa, która od 14 lat wzbogaca ofertę kulturalną Miasta Kraków w okresie letnim. W naturalnej scenerii sali kinowej pod gołym niebem - na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem. Rozpoczynające...

czytaj dalej
Sadzimy byliny z dentsu Polska

Sadzimy byliny z dentsu Polska

Jest wiele sposobów by pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz przyczynić się społecznej odpowiedzialności biznesu. Dziś sadzimy byliny i edukujemy przyrodniczo.  Wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy oraz wolontariuszami firmy dentsu Polska...

czytaj dalej
Finał konkursu w temacie retencji wody

Finał konkursu w temacie retencji wody

23 czerwca w auli Kampusu Wielickiego odbyła się Gala Finałowa projektu „Hydrozagadka – jak wygrać z suszą?”. Poznajmy zwycięzców konkursu w temacie retencji wody. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat sytuacji...

czytaj dalej