Ekologiczna walka o klimat – sadzimy w PNGS

11 maja 2022 | Nowości

techlandW ramach realizowanego przez nas projektu Czas na Las chcemy wzbogacić teren Gór Stołowych o 1000 nowych drzew. Ten dzień spędzamy w towarzystwie pracowników i wolontariuszy firmy Techland. Trwa walka o klimat i środowisko naszej planety.

 

PNGS oraz jego walka o klimat i środowisko

Wiosna to idealny czas na sadzenie drzew – to właśnie wtedy przyroda budzi się do życia. Na Szczelińcu Wielkim wciąż możemy spotkać śnieg i lód ponieważ panuje tam charakterystyczny mikroklimat – jest chłodno i wilgotno. Pojawia się też coraz więcej zwierząt, w tym także mniej spotykanych gatunków.

Obecnie aż 3000 ha Parku podlega przebudowie. Chcemy wesprzeć to przedsięwzięcie – naszym celem jest uzupełnianie braków gatunkami odpowiednimi dla tego środowiska. Monokultura drzew narażona jest na specyficzne dla każdego gatunku zagrożenia. Wzbogacając bioróżnorodność parku możemy uniknąć części potencjalnych problemów.

Zmiana klimatu dzieje się tuż przed naszymi oczami. Wielu ludzi nie dba o środowisko, w którym żyje, mimo iż temat globalnego ocieplenia poruszany był wielokrotnie w różnych formach.

 

Kilka słów o Parku Narodowym Gór Stołowych

Park położony przy granicy polsko-czeskiej. Jest wyjątkowy za sprawą występujących tam krajobrazów, takich jak charakterystyczne formy skalne Gór Stołowych o budowie płytowej z piaskowcowymi ostańcami, które nie poddały się erozji trwającej miliony lat. Najbardziej znane to Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki.

Spływające rzeki doprowadziły do powstania na jego terenie trzech poziomów piaskowców.  Z kolei ich erozja do powstania licznych labiryntów, szczelin oraz skalnych blokowisk.

 

Jak buk wspomaga naszą walkę o klimat

Na dzisiejsze nasadzenie wspólnie z firmą Techland wybraliśmy buki, jako gatunek główny i domieszkowy. Ma on istotne znaczenie w kształtowaniu pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Według niektórych wyliczeń, jeden buk potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę.

 

Serdecznie dziękujemy firmie Techland za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie 1000 drzew, które sadzimy wspólnie w ramach projektu CZAS NA LAS.

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej