Ekologiczna walka o klimat – sadzimy w PNGS

11 maja 2022 | Nowości

techland

W ramach realizowanego przez nas projektu Czas na Las chcemy wzbogacić teren Gór Stołowych o 1000 nowych drzew. Ten dzień spędzamy w towarzystwie pracowników i wolontariuszy firmy Techland. Trwa walka o klimat i środowisko naszej planety.

 

PNGS oraz jego walka o klimat i środowisko

Wiosna to idealny czas na sadzenie drzew – to właśnie wtedy przyroda budzi się do życia. Na Szczelińcu Wielkim wciąż możemy spotkać śnieg i lód ponieważ panuje tam charakterystyczny mikroklimat – jest chłodno i wilgotno. Pojawia się też coraz więcej zwierząt, w tym także mniej spotykanych gatunków.

Obecnie aż 3000 ha Parku podlega przebudowie. Chcemy wesprzeć to przedsięwzięcie – naszym celem jest uzupełnianie braków gatunkami odpowiednimi dla tego środowiska. Monokultura drzew narażona jest na specyficzne dla każdego gatunku zagrożenia. Wzbogacając bioróżnorodność parku możemy uniknąć części potencjalnych problemów.

Zmiana klimatu dzieje się tuż przed naszymi oczami. Wielu ludzi nie dba o środowisko, w którym żyje, mimo iż temat globalnego ocieplenia poruszany był wielokrotnie w różnych formach.

 

Kilka słów o Parku Narodowym Gór Stołowych

Park położony przy granicy polsko-czeskiej. Jest wyjątkowy za sprawą występujących tam krajobrazów, takich jak charakterystyczne formy skalne Gór Stołowych o budowie płytowej z piaskowcowymi ostańcami, które nie poddały się erozji trwającej miliony lat. Najbardziej znane to Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki.

Spływające rzeki doprowadziły do powstania na jego terenie trzech poziomów piaskowców.  Z kolei ich erozja do powstania licznych labiryntów, szczelin oraz skalnych blokowisk.

 

Jak buk wspomaga naszą walkę o klimat

Na dzisiejsze nasadzenie wspólnie z firmą Techland wybraliśmy buki, jako gatunek główny i domieszkowy. Ma on istotne znaczenie w kształtowaniu pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Według niektórych wyliczeń, jeden buk potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę.

 

Serdecznie dziękujemy firmie Techland za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie 1000 drzew, które sadzimy wspólnie w ramach projektu CZAS NA LAS.

 

Jeżeli chcesz pomóc środowisku, nie czekaj. Posadź z nami drzewo!

Najnowsze artykuły

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej
Rozstrzygnięcie konkursu „Nie zapomnij  o wodzie”

Rozstrzygnięcie konkursu „Nie zapomnij o wodzie”

W ramach projektu „Hydrozagadka – jak wygrać z suszą” przeprowadziliśmy konkurs literacki „Nie zapomnij o wodzie”. Konkurs okazał się przedsięwzięciem niezwykle inspirującym, a ocenianie prac zapewniło jury bardzo wiele skrajnych emocji, od śmiechu...

czytaj dalej
Rozstrzygnięcie konkursu „Żar leje się z nieba”

Rozstrzygnięcie konkursu „Żar leje się z nieba”

Kolejny etap realizacji naszego projektu "Hydrozagadka - jak wygrać z suszą?" dobiegł końca. Tym razem poznamy zwycięzców konkursu video w temacie wody. 30 wrzesnia mieliśmy zaszczyt być zaproszeni na  Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”....

czytaj dalej
Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Przed nami jubileuszowa 40. edycja Ale Kino! Festiwal odbędzie się między 1 a 7 października w Poznaniu oraz między 30 listopada a 4 grudnia na platformie www.alekino.com. Wspólnie z twórcami Festiwalu posadzimy 40 drzew w Poznaniu! Ale Kino! to...

czytaj dalej