Sadzimy w parku narodowym z SoftServe

12 maja 2022 | Nowości

Czas_na_las-Sofserve

W Parku Narodowym Gór Stołowych od kilku już lat prowadzimy nasadzenia, które mają skompensować działania człowieka sprzed ponad stu lat. Naszym celem jest próba zmiany charakteru drzewostanów, poprzez przywrócenie usuniętych gatunków.

 

Dzisiaj wspólnie z pracownikami i wolontariuszami firmy SoftServe obserwujemy rodzący się do życia Park Narodowy Gór Stołowych. Naszym celem jest posadzenie 1000 nowych sadzonek. Wybraliśmy buki. Nie był to oczywiście przypadek. Jest to jedno z najpiękniejszych polskich drzew, które jest dla tych terenów typowe i świetnie sobie tutaj radzi. Niestety, gospodarka człowieka na tych obszarach, prowadzenie hut szkła, wymagały dużych ilości drewna i w pewnym momencie lasy jodłowo-bukowe z tych obszarów zostały całkowicie usunięte, a następnie zastąpione monokulturą świerkową.

Buk jest w stanie wyprodukować 7000 litrów tlenu na dobę. Należy do jednych z wydajniejszych producentów ściółki. Jego liście posiadają duże ilości związków wapnia, dzięki czemu wzbogaca ziemię i przeciwdziała wyjaławianiu.

Dlaczego sadzimy w parku narodowym?

Wiele osób zastanawia się, po co sadzić drzewa, tam, gdzie one przecież być powinny. Niestety, na tym terenie przeważa sztuczny drzewostan świerkowy. Taki skład gatunkowy narażony jest na obecność kornika drukarza. Mimo swoich niewielkich rozmiarów chrząszcz potrafi wyrządzić duże szkody. Posiada umiejętność latania, a swoją uwagę skupia głównie na drzewach słabych, często osłabionych przez inne owady. Niszczy korę drzewa, a w jej wnętrzu składa jaja. Później larwy, które się wyklują, żerują wewnątrz drzewa i niszczą jego tkanki.

Powierzchnia parku to około 6340 ha. To właśnie tutaj znajdziemy wyjątkowe formy geologiczne, które przetrwały miliony lat.

Park Narodowy Gór Stołowych – wiadomości na dziś

Obecnie 3000 ha parku podlega przebudowie. W związku z płytkim systemem korzeniowym świerków oraz płytkiej warstwie gleby pojawiają się duże ubytki w drzewostanach. Dostrzec to można szczególnie w okolicach przedwiośnia czy na koniec jesieni. W tym czasie gleba jest mocno wilgotna i stanowi słabe oparcie dla talerzowego systemu korzeniowego świerka. Silne wiatry powodują powstawanie wiatrołomów i zachodzi konieczność uzupełniania brakujących drzew.

Majowe sadzenie w parku narodowym

W maju na tym terenie kwitnie głóg oraz jarząb pospolity, świerki i jodły. Jest to także czas wzrostu pełników europejskich nazywanych różami kłodzkimi uznawanych za atrybut ziemi kłodzkiej. Mimo coraz cieplejszych dni na Szczelińcu Wielkim wciąż możemy spotkać śnieg. Charakteryzuje się oryginalnym mikroklimatem, który sprzyja rozwojowi mchów i porostów.  Jest to także czas narodzin młodych saren czy jeleni szlachetnych. Pojawiają się także młode ptaki – dzięcioły, sóweczki czy czeczotki.

Serdecznie dziękujemy firmie SoftServe za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie 1000 drzew w ramach projektu CZAS NA LAS.

 

Ty też możesz pomóc! Posadzimy w parku Twoje drzewo!

Najnowsze artykuły

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu...

czytaj dalej
Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną...

czytaj dalej
Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem z wolontariuszami firmy Chubb oraz Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przeprowadziliśmy w ramach programu „Czysta Akcja” operację sprzątania okolic Kopca Powstania Warszawskiego. Program „Czysta Akcja”...

czytaj dalej
Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej