Po raz czwarty zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Climathonie. W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami dotyczącymi zeroemisyjności i mobilności. Podczas tego 24-godzinnego, międzynarodowego wydarzenia, wyłonione zostaną nowe rozwiązania na rzecz ochrony klimatu w Krakowie. Najlepsze z nich mają szansę na wdrożenie już w ciągu najbliższych dwóch lat.

Climathon 2019 rejestracja

Climathon 2019 organizowany jest równocześnie w kilkuset miastach na całym świecie. Finał polskiej edycji odbędzie się w Krakowie, 25-26 października, w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tematem jest szeroko pojęta mobilność. Korki, opóźnienia komunikacji miejskiej, utrudnienia dla rowerzystów i pieszych – to tylko część problemów, z jakimi boryka się Kraków i nad którymi mogą się pochylić uczestnicy klimatycznego hackathonu.

 

Poznaj nowych ludzi, rozwiń karierę, zrób coś dobrego dla planety!

REJESTRACJA

Do wzięcia udziału w Climathonie zapraszamy wraz z Pracownią Miejską, Climate-KIC, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Miejskim Centrum Dialogu. Kogo? Wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska, ekologią i racjonalną gospodarką. Dla zwycięzcy przewidziana jest wysoka nagroda pieniężna. Dodatkowo, autorzy najlepszych projektów mają szansę na ich wdrożenie w Krakowie lub Małopolsce. Warto zapisać się jak najszybciej, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Łączna pula nagród o wartości 30 000 PLN. 

Dla uczestników Climathonu to niepowtarzalna okazja, by zdobyć nowe doświadczenie, poznać inspirujących ludzi o podobnych zainteresowaniach, rozwinąć swoją karierę i zrobić coś dobrego dla naszej planety. Wydarzenie kierowane jest do różnych osób: przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, samorządowych i biznesowych, polityków, zaangażowanych mieszkańców, innowatorów, przedsiębiorców, kreatorów i pasjonatów, młodych profesjonalistów oraz studentów. Podczas prac w zespołach warsztatowych uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy doradców, ekspertów oraz mentorów. Obok konkursu planowane są panele dyskusyjne, spotkania i szkolenia.

“Kraków dobrze sobie radzi w kwestii likwidacji niskiej emisji z pieców, więc czas na pochylenie się nad kolejnym źródłem smogu – transportem. Mamy za dużo ruchu samochodowego w mieście, a co za tym idzie, powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki. Potrzebujemy jednak zachęcić mieszkańców do takiej zmiany i tu liczymy na świetne, świeże, ciekawe projekty uczestników Climathonu, które będą później wdrażane w Krakowie, czy Małopolsce” – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.

W zeszłym roku Climathon pod hasłem “Kreatywnie dla klimatu” zwyciężył projekt pod tytułem „Ogrody deszczowe”. Jego autor, Waldemar Boczar, stworzył go pod wpływem doniesień o coraz poważniejszych problemach miast związanych z gospodarką wodną.

“Pamiętajmy, że sam finał Climathonu to punkt kulminacyjny wydarzenia; w międzyczasie uczestnicy mogą brać udział w warsztatach, spotkaniach, panelach, które ich zainspirują, poszerzą wiedzę. Zapewniamy konfrontację z doświadczonymi aktywistami, przedsiębiorcami, lokalnymi politykami, dzięki czemu projekty mogą przybrać różny charakter: biznesowy, społeczny, samorządowy. Climathon to zatem przestrzeń poznawania nowych, ciekawych ludzi i sprawdzenia samego siebie” – dodaje Mieszkowicz.

Climathon: część większego planu

Climathon 2019 to wyjątkowe wydarzenie także z tego względu, że stanowi część programu Deep Demonstrations, mającego na celu tworzenie strategii zeroemisyjności. To efekt nawiązanej przez Kraków współpracy z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza tym samym do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu. Projekt jest realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.

SPRAWDŹ WYDARZENIE NA FACEBOOKU

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

REJESTRACJA