Światowy Dzień Środowiska 2023 skupia się na globalnym zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi

5 czerwca 2023 | Nowości

Czy utoniemy w morzu plastiku?

 • Tygodniowo do organizmu każdego człowieka trafia około 5 gramów mikroplastiku, czyli tyle, ile waży przeciętna karta płatnicza.
 • Nanoplastik, którego cząsteczki są mniejsze niż 100 nm, może zakłócać procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc.
 • Plastik znaleziono na nawet Mount Everest oraz na Antarktydzie.
 • Plastikową torbę znaleziono na dnie Rowu Mariańskiego – 10 994 m p.p.m.
 • Szacuje się, że do ekosystemów wodnych trafia 19-23 mln ton tworzyw sztucznych.
 • Zanieczyszczenie plastikiem gleb jest w zależności od miejsca, od 4 do 23 razy większe niż zanieczyszczenie oceanów.
 • Drobiny plastiku występujące w glebie mogą być wchłaniane przez rośliny uprawne (np. pszenicę).
 • Z ponad 400 milionów ton plastiku produkowanego rocznie, aż połowa to produkty jednorazowego użytku, a do recyklingu trafia niespełna 10%.

Plastik zalewa i zatruwa nasz świat!

Światowy Dzień Środowiska #WorldEnvironmentDay ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ celebrowany jest w tym roku po raz 50 i ponieważ tworzywa sztuczne to globalny, poważny problem, dlatego tegoroczne obchody skupione są na szukaniu konstruktywnych rozwiązań plastikowego problemu. #BeatPlasticPollution!

W Polsce wydarzenia z okazji święta koordynowane są przez UNEP/GRID Warszawa w ramach kampanii #DlaPlanety.

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to temat bardzo istotny dla działalności Fundacji.

Od ponad 16 lat sadzimy drzewa, ale także organizujemy zróżnicowane wydarzenia ekologiczne, w tym realizujemy projekty edukacyjne dotyczące śmieci oraz recyklingu, jak również prowadzimy warsztaty, podczas których uczymy, by mądrze dawać przedmiotom drugie życie. Jak pokazują pilotażowe badania – również sadząc drzewa, możemy przeciwdziałać zalewającej świat fali plastiku.

Drzewa mają ogromne znaczenie dla życia na całej naszej planecie, a teraz wiemy, że mogą pełnić istotną funkcję w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Wg naukowców z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza (Niemcy) brzozy brodawkowate wchłaniają do swoich tkanek cząstki mikroplastiku, co oznacza, że w ten sposób oczyszczają z niego glebę. Choć jest to świeże odkrycie, niesie ze sobą wiele nadziei, że brzoza nie jest jedynym gatunkiem o takich właściwościach. Spodziewamy się dobrych wiadomości w tej sprawie, jednak na dalsze oficjalne badania musimy oczywiście jeszcze poczekać.

Brzoza to jedno z najlepiej rozpoznawalnych drzew w Polsce – biała kora i delikatne liście nie pozostawiają wątpliwości.

Jest drzewem o dużym znaczeniu kulturowym, często pojawia się w literaturze i wierzeniach – niebawem katolicy, świętując dzień Bożego Ciała, przystroją ołtarze, a potem swoje domy gałązkami brzozowymi. Wedle wierzeń gałęzie brzozy miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, strzec przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściami oraz przynosić dobrobyt, w tym obfite plony.
Brzoza to gatunek pionierski, czyli pojawia się jako pierwszy na terenach niezadrzewionych i jest dobrze przystosowany do trudnych warunków.

Brzozy:

 • kolonizują siedliska ubogie w składniki odżywcze,
 • bardzo szybko rosną szybko na otwartej przestrzeni,
 • są odporne na przymrozki oraz intensywne nasłonecznienie,
 • produkują wiele drobnych nasion, dzięki czemu szybko się rozprzestrzeniają.

Wybieramy brzozy, planując sadzenie na trudnych obszarach, np. w gminie Przedbórz, gdzie razem z firmą Zentiva Polska posadziliśmy 500 brzóz – tutaj krótka relacja z wydarzenia.

Zachęcamy wszystkich nie tylko do zmian stylu życia, unikania tworzyw sztucznych, odpowiedniego segregowania i przetwarzania plastikowych odpadów, ale także – do sadzenia brzóz!

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969721071618?via%3Dihub

 

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej
Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej