Sadzimy lipy z firmą AsstrA

18 listopada 2021 | Nowości

sadzimy lipy

Dzisiaj w ramach projektu CZAS NA LAS, razem z wolontariuszami z AsstrA, sadzić będziemy 190 drzew na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Polance Hallera. Tym razem sadzimy lipy, jedno z piękniejszych i cenniejszych drzew w Polsce.

 

Gdzie i kiedy sadzimy lipy? Kilka słów o Polance Hallera

Polanka Hallera to wieś znajdująca się w województwie małopolskim, pod Skawiną. Tego dnia – 18 listopada, 2021 roku – sadzimy tutaj 190 lip, które skompensować mają emisję 14 ton CO2.

Duża część Polanki Hallera należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego – w tym Las Uniwersytecki. Ma on charakter lasu ochronnego o mieszanym charakterze. Niektóre z drzew są w stanie prawidłowo funkcjonować, inne nie pasują do siedliska bądź zaczynają zamierać. Sadząc nowe drzewa, chcemy wzmocnić strukturę lasu, urozmaicić jego bioróżnorodność oraz przyczynić się do zalesiania Polski. Nie jest to pierwszy ani ostatni raz, gdy wspieramy Polankę Hallera, sadząc tu drzewa różnych gatunków.

 

AsstrA – nasz partner w dzisiejszej akcji sadzenia drzew

Firma transportowo-logistyczna AsstrA-Associated Traffic AG postanowiła przyczynić się do walki o nasze środowisko. Dzięki nim tego dnia posadzimy 190 lip, a w sadzeniu pomagać nam będą wolontariusze z samej firmy.

Akcja ta jest częścią strategii CSR, która ma pomóc firmom stać się bardziej przyjaznym środowisku oraz zielonym, a jednocześnie zaangażować pracowników do działania na rzecz dobra wspólnego. Dzięki akcjom sadzenia są w stanie wspomóc środowisko oraz zrekompensować swój ślad węglowy.

 

Dlaczego sadzimy lipy?

Lipa, inaczej znana też jako Tilia ma kilka ciekawych zalet, o których niektórzy mogą nie wiedzieć. Jest rośliną miododajną, uwielbianą przez pszczoły. W dodatku drzewo to słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, a z jej liści sporządzać można również herbatę. Lipy to długowieczne drzewa, są w stanie osiągnąć wiek nawet 1000 lat. Mogą także służyć jako drzewa ozdobne i świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami. Póki nie grozi jej susza, radzi sobie doskonale, szczególnie, że w Polsce uznawana jest za jeden z gatunków rodzimych. Na koniec ciekawostka: nazwa 7 miesiąca – lipca, wzięła się właśnie od lipy, która wówczas ma okres kwitnienia.

 

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni firmie AsstrA za współpracę w ramach projektu CZAS NA LAS.

Jeżeli Ty także zastanawiasz się nad zasadzeniem drzewa, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony.

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej
Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej