Sadzimy drzewa dla Fundacji Yves Rocher w Lewinie Kłodzkim

26 listopada 2021 | Nowości

W ramach walki z kornikiem drukarzem na terenie Gminy Lewin Kłodzki pracownicy oraz wolontariusze firmy Yves Rocher Polska posadzą 10 600 drzew, głównie buków zwyczajnych.

Dzisiaj jesteśmy w Gminie Lewin Kłodzki, w województwie dolnośląskim, w gminie o niezwykle ciekawym terenie dla osób, które lubią aktywny tryb życia.Choć gmina należy najmniejszych pod względem liczby ludności, posiada bogatą ofertę kulturową, można tam zwiedzić m.in. Muzeum Papiernictwa, Muzeum Żaby czy Dworek Fryderyka Chopina. Lewin Kłodzki to w większości teren Wzgórz Lewińskich, wchodzących w skład Pogórza Orlickiego, które na zachodzie graniczą z Obniżeniem Kudowy, na południu z Pogórzem Orlickim, na północy z Górami Stołowymi. W obszarze gminy dominują tereny górskie, ale występują także doliny, otoczone niezbyt wysokimi grzbietami wzniesień, pokrytymi przez łąki i lasy.

Co sadzimy, jakie drzewa? 

Celem jest posadzenie 10 600 sadzonek buka zwyczajnego na terenie Gminy Lewin Kłodzki. Akcja odbywa się w ramach realizowanego już od 17 lat projektu Czas na Las.

Buk to drzewo, które można rozpoznać o każdej porze roku. Charakteryzuje się jasną, szarą oraz gładką korą. Wilgoć czy wiosenny przymrozek nie jest mu straszny. Należy do jednych z istotniejszych gatunków, które sadzimy w Polsce i tworzy piękne lasy bukowe, tzw. buczyny. Jest bardzo wydajnym producentem ściółki, a jego liście zawierają spore ilości związków wapnia. Powstająca z nich próchnica bardzo znacząco wzbogaca glebę w substancje pokarmowe oraz przeciwdziała jej wyjaławianiu.

Dlaczego sadzimy drzewa? 

Na terenie gminy przez wiele lat kluczową rolę w uprawie odgrywał świerk. Monokulturowa uprawa jest niezwykle podatna na gradacje szkodliwych owadów, takich jak często wspominany w mediach kornik drukarz. Jednym ze sposobów walki z kornikiem są nasadzenia gatunków drzew, które są zgodne z panującymi w siedlisku warunkami, dlatego usunięte drzewa iglaste zastąpiliśmy sadzonkami buka zwyczajnego.

Fundacja Aeris Futuro i Fundacja Yves Rocher Polska

Razem z Fundacją Yves Rocher, z którą od 12 lat współpracujemy na rzecz ochrony przyrody oraz poprawy jakości życia postanowiliśmy wspomóc Gminę Lewin Kłodzki. Fundację Yves Rocher działającą na rzecz ochrony środowiska powołał w 1991 r. syn założyciela marki YR, Jacques Rocher. Od 2007 roku Fundacja rozpoczęła działania w zakresie sadzenia drzew. Owocem tych działań był osiągnięty niedawno cel posadzenia 100 milionów drzew do końca 2020 roku! Idea sadzenia na całym świecie nadal jest kontynuowana przez firmę, teraz w ramach nowej inicjatywy pod nazwą: Plant for Life.

Jej celem jest posadzenie 35 milionów drzew do 2025 roku – w tym wyzwaniu w Polsce wspiera Fundacja Aeris Futuro.

Cieszymy się, że dzięki tym nasadzeniom wzbogacimy siedlisko o adekwatne gatunki, wesprzemy bioróżnorodność oraz dołożymy swoją cegiełkę, by zapobiegać inwazji kornika drukarza.

“ Ziemia nigdy nie oddaje bez procentu tego, co otrzymała”

Cyceron (Marcus Tullius Cicero)

Ty też możesz posadzić swoje drzewo – wejdź na naszą stronę i POSADŹ SWOJE DRZEWO!

Najnowsze artykuły

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Sadzenie z pracownikami Wienerberger

Dzisiaj czeka nas sadzenie z pracownikami Wienerberger i mieszkańcami Częstochowy – dzielnicy Gnaszyn Kawodrza. W planach mamy zasadzenie 500 sadzonek brzozy i sosny. Z inicjatywy pracowników firmy Wienerberger Ceramika Budowlana, przy zaangażowaniu...

czytaj dalej
Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną...

czytaj dalej
Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Wspólnie z firmą Chubb sprzątamy Warszawę

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem z wolontariuszami firmy Chubb oraz Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przeprowadziliśmy w ramach programu „Czysta Akcja” operację sprzątania okolic Kopca Powstania Warszawskiego. Program „Czysta Akcja”...

czytaj dalej
Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej