Razem z Chubb sadzimy drzewa owocowe

3 listopada 2022 | Nowości

Razem z firmą Chubb dziś, czyli 3 listopada rozpoczynamy sadzenie aż 500 drzew! Grupa 30 wolontariuszy firmy Chubb, wspierana przez Urząd Miasta Radomia zamieni opanowany przez roślinność inwazyjną teren miejski w przestrzeń, która stanie się zieloną oazą bioróżnorodności. Razem posadzimy drzewa owocowe.

Na udostępnionych nam przez miasto Radom terenach miejskich posadzimy gatunki takie jak: grusza polna, jabłoń dzika, czereśnia ptasia, jarząb pospolity, a także krzewy jak np. głóg.  Wybraliśmy drzewa owocowe, ponieważ będą stanowiły naprawdę solidne wsparcie dla ptaków oraz dzikich zapylaczy, a tym samym będą zwiększały różnorodność gatunkową, dzięki czemu lokalny ekosystem stanie się bardziej stabilny oraz odporny na zachodzące zmiany.

 

Teren, na którym zaplanowaliśmy sadzenie, był obficie porośnięty przez nawłoć kanadyjską oraz stopniowo panowanie przejmowały również inwazyjne klony jesionolistne.

Nawłoć kanadyjska, choć może nas zachwycać swoim pięknym kolorem, stanowi jednak znaczące zagrożenie dla roślin rodzimych. Do inwazyjnych gatunków obcych zaliczamy bowiem rośliny, zwierzęta, a także patogeny oraz wszelakie inne organizmy, które nie są rodzime dla lokalnych ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku, a nawet negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka i gospodarkę.

 

Dzięki likwidacji obcych, ekspansywnych roślin oraz posadzeniu rodzimych gatunków drzew, charakter tej przestrzeni zmieni się diametralnie i wiemy, że przyniesie to korzyść nie tylko lokalną, ale także globalną, ponieważ sumując małe działania, możemy uzyskać istotny, szeroki i wyraźnie odczuwalny efekt.

 

Warto wspomnieć, że zaplanowane z firmą Chubb dzisiejsze przedsięwzięcie to nie tylko sadzenie drzew i krzewów, to kompleksowy program wspierania ptaków oraz owadów, w harmonogramie dzisiejszego spotkania są także wykłady edukacyjne oraz warsztaty budowania budek dla ptaków i hoteli dla owadów.

 

Dziękujemy Chubb za  uczestnictwo w projekcie Czas na Las!

Najnowsze artykuły

2023 – rok nowych inicjatyw!

2023 – rok nowych inicjatyw!

Dzięki współpracy całego zespołu w roku 2023 udało się powołać do życia wiele nowych koncepcji, które będą rozwijane w kolejnych miesiącach. Rok 2023 był zdecydowanie rokiem nowych inicjatyw!  Bardzo cenimy sobie doświadczenie, które zdobywamy z każdym rokiem...

czytaj dalej
Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

W dniach 5 października w Gdańsku oraz od 6 do 8 października w Toruniu, odbędzie się IV Festiwal Czango w Polsce. To wyjątkowe święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy, które ożywia tradycje, buduje relacje i tworzy przyjaźnie pomiędzy miłośnikami kultury...

czytaj dalej
Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej