NASZE REALIZACJE

POWIAT WIELICKI – sadzimy 1000 drzew z Kopalnią Soli

9 kwietnia 2022

Akcja sadzenia drzew

O tym, jak ważną funkcję pełnią drzewa nie trzeba nikogo przekonywać. Akcja sadzenia drzew i krzewów w dniu 9 kwietnia pokazała, że mieszkańcom naszego regionu ochrona środowiska w najbliższej okolicy szczególnie mocno leży na sercu.

Mimo deszczowej pogody licznie stawili się oni na organizowanym przez Kopalnię Soli „Wieliczka”, Powiat Wielicki i Fundację Aeris Futuro, wydarzeniu. Na terenie Wieliczki i Baryczy blisko 100 osób posadziło w sumie 1000 drzew i krzewów.

Po co nam drzewa?

Lasy pokrywają ponad 30% lądów na Ziemi, a co roku tracimy ich aż 13 mln ha. Postępująca degradacja terenów doprowadziła do pustynnienia obszarów o powierzchni 3,6 mld ha. Choć 15% obszarów objętych jest ochroną, różnorodność biologiczna jest wciąż zagrożona. Zapobieganie wylesianiu i pustynnieniu, w wyniku działalności człowieka, jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata.

Drzewa pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i uwalniają z powrotem do powietrza tlen w procesie fotosyntezy. Produkują tlen, poprawiają jakość powietrza, łagodzą skutki zmian klimatycznych. Na jednym hektarze posadzić można nawet kilka tysięcy drzew, które mogą znacznie wzbogacić ekosystem.

Skutki zmian są tak daleko idące, że zrównoważone gospodarowanie lasami, ochronę ekosystemów i przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności biologicznej ujęto w jeden z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (tzw. SDGs), przyjętych do realizacji przez państwa członkowskie ONZ.

Dlaczego przeprowadziliśmy akcję nasadzeń w Wieliczce?

LIFE EKOMAŁOPOLSKA

Gdy tylko wydarzenie zostało zapowiedziane, zaraz zaczęły spływać liczne zapytania o udział ze strony wieliczan, krakowian, pracowników kopalni. Na wydarzeniu pojawili się chętnie, rodzinnie, mimo nienajlepszej pogody. – Organizując tę akcję, chodziło nam nie tylko o to, żeby wspólnie posadzić drzewa, które wzbogacą przyrodniczo zielone tereny kopalni. Chcemy dawać dobry przykład, zachęcać do dbania o środowisko w regionie, ale też pokazać, że małymi krokami dokonać możemy rzeczy wielkich, wspólnie przyczynić się do zmian klimatu na lepsze — podsumowuje Paweł Nowak, Prezes Zarządu KopalniSoli „Wieliczka” S.A.

Lasy zamieszkuje ponad 80% wszystkich gatunków zwierząt, roślin i owadów żyjących na lądzie. Ich znikanie to również wymieranie gatunków i zagrożenie dla stabilności całych ekosystemów.

Dzięki tej akcji region zyskał tysiąc dodatkowych drzew i krzewów. Jego obszar wzbogaciły m.in. dęby, buki, topole, olchy, brzozy, klony, jesiony, jarzębiny, ale też stare odmiany jabłoni, wiśni i czereśni — w sumie 14 gatunków. Posadziliśmy je wspólnie z mieszkańcami nie tylko obok szybów Boża Wola i Kościuszko, ale przede wszystkim w Baryczy, co ma szczególne znaczenie dla „ochrony” Wieliczki od strony granicy z Krakowem – zapewnia Damian Konieczny, Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Różnorodność biologiczna jest ważna

pracownicy kopalni Wieliczka sadzą drzewa

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Zapytaliśmy uczestników, co ich skłoniło do przyjścia na akcję:

Mieszkamy w Strumianach, chciałem dać dobry przykład swoim dzieciom, że przy okazji miłego spędzania soboty można zrobić coś dobrego dla środowiska – zdradza nam Pan Piotr.

Nasze pociechy to dzieci błota, dlatego bez chwili wahania mimo deszczu zdecydowaliśmy się przyjechać. Młodsze dziecko musiało zostać w domu, ale Filip jest tu z nami, planujemy posadzić kilkadziesiąt drzew – mówi młode małżeństwo, rodzice najmłodszego uczestnika akcji.

Chciałem zabrać tutaj brata, ale się rozchorował, nie mógł mi pomóc z tymi drzewami – żali się 10-latek. Ale jest tu ze mną mama, wspólnie damy radę! – rozchmurza się zaraz potem.

Mieszkamy w Krakowie, nieopodal wysypiska śmieci – im więcej drzew w tej okolicy tym czystsze powietrze, po prostu chciałem mieć w tym działaniu swój udział – zapewnia starszy pan z okolic Baryczy.

Bardzo lubię sadzić drzewa, u siebie mam już hektar lasu. Wziąłem udział w tej akcji, by dać przykład innym, działać na rzecz środowiska – mówił jeden z kilkunastu pracowników kopalni uczestniczących w tej akcji.

Nie zabrakło także wielickich strażaków. – Zazwyczaj pracujemy w cięższych warunkach, w tym przypadku jedyną przeciwnością była pogoda – reszta samą przyjemnością. Sadzenie drzew wśród zieleni i śpiewu ptaków, w towarzystwie mieszkańców regionu było miłym doświadczeniem – cieszy się Prezes OSP Wieliczka, Tomasz Broniowski.Pomagamy nie tylko ludziom, ale i środowisku. Dziękujemy kopalni i powiatowi za zaproszenie – dodaje.

wieliccy strażacy

Gatunki drzew sadzone przez uczestników akcji zostały starannie dobrane przez ekspertów Fundacji Aeris Futuro. Sadząc rodzime gatunki drzew i krzewów, wpływamy na większą bioróżnorodność regionu w sposób najbardziej pożądany. Korzystają zapylacze, ptaki i cały ekosystem. Jeśli na danym terenie pojawiają się drzewa, to zwiększa się jego retencja, czyli zdolność do zatrzymywania wody.

W przypadku terenów przy szybie Kościuszko i w Baryczy, gdzie dolne części działek są podmokłe, posadzone powyżej nich drzewa zatrzymają szybszy odpływ wody, tworząc lepsze warunki bytowe m.in. dla płazów – wyjaśnia Bartłomiej Oleszko, sozolog z fundacji, który dobierał drzewa i krzewy m.in. pod kątem bioróżnorodności.
– Każda działalność człowieka oddziałuje na środowisko, gdyż jesteśmy jego częścią, ale Możemy starać się rekompensować szkodliwy wpływ i emisje CO2 poprzez bioróżnorodne zadrzewianie i zalesianie, tak jak podczas tej akcji. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma możliwości skompensowania wszystkiego. Aby mieć szansę na powstrzymanie zmiany klimatu, konieczna jest zmiana naszych przyzwyczajeń, które są kształtowane przez nadpodaż produktów i usług, ale jednocześnie kształtują wygląd gospodarki. Występuje tutaj sprzężenie zwrotne, którego przełamanie wydaje się niemożliwe, jeśli jednak nie nastąpi, najbliższe stulecia i klimat na Ziemi będą naprawdę trudne. – wyjaśnia Marek Piątkowski, Prezes Fundacji Aeris Futuro. – Obliczyliśmy, że posadzone podczas tej akcji drzewa i krzewy mogą skompensować do 75 ton CO2, ale w skali 100 lat. To oczywiście cenny wkład w ochronę środowiska i klimatu, ale trzeba działać znacznie aktywniej– dodaje.

Sadzonki drzew zostały sfinansowane przez Powiat Wielicki w ramach Projektu Zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005 w celu realizacji kampanii edukacyjno-informacyjnej „#drzewodlaklimatu”, która jest częścią akcji I Małopolski Dzień dla Klimatu. Mieszkańcy powiatu wielickiego udowodnili swoją obecnością i zaangażowaniem, że nie są obojętni wobec zmian klimatu. Ta akcja pokazała, że wspólnymi siłami potrafimy zdziałać wiele dobrego dla naszego środowiska. Mam nadzieję, że to wydarzenie zapoczątkuje wśród nas kolejne dobre praktyki. – mówi Jolanta Wiśniewska, Doradca ds. klimatu i środowiska w powiecie wielickim.

 

Sadzimy drzewa dla dobra klimatu

Akcja CSR zorganizowana została w ramach współpracy międzysektorowej. Powiat Wielicki zapewnił sadzonki drzew i krzewów – w ramach programu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (musimy dać całość, bo są też inne projekty LIFE ekomałopolska). Partnerem była Fundacja Aeris Futuro, która od 2005 roku propaguje ideę sadzenia drzew w ramach programu „Czas na Las”, który ma za zadanie offsetować emisje CO2. Fundacja zasadziła wraz z firmami, instytucjami, szkołami już 1,68 mln sztuk. Kopalnia podjęła się zorganizowania akcji, zapewniając zielone tereny, na których posadzono drzewa i krzewy.

Ty też możesz posadzić drzewo – wejdź na naszą stronę i POSADŹ SWOJE DRZEWO!

Najnowsze artykuły

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

W pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric posadziliśmy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem komponentów elektrycznych...

czytaj dalej
Co to jest kompost i kompostowanie?

Co to jest kompost i kompostowanie?

Kompostowanie to powszechna, przyjazna środowisku praktyka używana przede wszystkim w ogrodzie. Niektórzy preferują kupić kompost, inni zrobić swój. To samo tyczy się kompostowników, każdy znajdzie coś dla siebie. Czym jest kompost? Kompost to, najprościej...

czytaj dalej
DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

Podczas akcji posadziliśmy byliny w Warszawie oraz znaleźliśmy czas na edukację wolontariuszy. To jeden z wielu sposobów by pozytywnie wpłynąć na środowisko i działać w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy oraz...

czytaj dalej
ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

  Dzięki współpracy z firmą ATENOR udało nam się zasadzić nowe drzewa na terenie gminy Lewin Kłodzki. Posadziliśmy buki – 2022 sadzonek, a akcja została przeprowadzona majem 2022 roku. Lewin Kłodzki znajduje się w województwie dolnośląskim. To...

czytaj dalej
HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

W maju 2022 wspólnie z pracownikami firmy HAGS Polska posadziliśmy 200 sadzonek buka. O tym, jak ważne jest takie działanie, nie musieliśmy ich przekonywać. Zmotywowani  przybyli na miejsce nasadzeń i razem zasadziliśmy drzewa w Ujsołach.   Gdzie tym razem...

czytaj dalej

INNE REALIZACJE

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

TECHLAND – ekologiczna walka o środowisko

TECHLAND – ekologiczna walka o środowisko

VIRGO – kolejne nasadzenia w Polance Hallera

VIRGO – kolejne nasadzenia w Polance Hallera

GS1 – skompensowaliśmy ślad węglowy konferencji

GS1 – skompensowaliśmy ślad węglowy konferencji

GARDNER DENVER POLSKA – wspólnie posadziliśmy drzewa

GARDNER DENVER POLSKA – wspólnie posadziliśmy drzewa

POWIAT WIELICKI – sadzimy 1000 drzew z Kopalnią Soli

POWIAT WIELICKI – sadzimy 1000 drzew z Kopalnią Soli

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 600 drzew w Lewinie Kłodzkim

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 600 drzew w Lewinie Kłodzkim

ASSTRA – posadziliśmy lipy na Uniwersytecie Jagiellońskim

ASSTRA – posadziliśmy lipy na Uniwersytecie Jagiellońskim

ATENOR – sadzimy drzewa w Lewinie Kłodzkim

ATENOR – sadzimy drzewa w Lewinie Kłodzkim

YVES ROCHER POLSKA – sadzimy byliny i rabaty ziołowe w Warszawie

YVES ROCHER POLSKA – sadzimy byliny i rabaty ziołowe w Warszawie

SIEMENS – 500 drzew w Dolinie Mgieł

SIEMENS – 500 drzew w Dolinie Mgieł

Renomat – Czas na Las w Górach Stołowych

Renomat – Czas na Las w Górach Stołowych

Ogrody deszczowe w Gorzowie Wielkopolskim!

Ogrody deszczowe w Gorzowie Wielkopolskim!

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 12 500 drzew i krzewów w Beskidzie Niskim

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 12 500 drzew i krzewów w Beskidzie Niskim

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 900 drzew w Zakładzie Lasów Poznańskich

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 900 drzew w Zakładzie Lasów Poznańskich

RANKOMAT – sadzimy 500 drzew na Dolnym Śląsku

RANKOMAT – sadzimy 500 drzew na Dolnym Śląsku

CATERPILLAR – nowe drzewa w Polance Hallera

CATERPILLAR – nowe drzewa w Polance Hallera

NEW MOON TALENT – 500 drzew na Uniwersytecie Jagiellońskim

NEW MOON TALENT – 500 drzew na Uniwersytecie Jagiellońskim

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

ISTA SHARED SERVICES POLSKA – 500 drzew

ISTA SHARED SERVICES POLSKA – 500 drzew

RANKOMAT – pomogliśmy stworzyć kalkulator śladu wodnego

RANKOMAT – pomogliśmy stworzyć kalkulator śladu wodnego

GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

LiNa-Medical – posadziliśmy 1500 drzew

LiNa-Medical – posadziliśmy 1500 drzew

DECATHLON – sprzątanie lasu i ekowarsztaty

DECATHLON – sprzątanie lasu i ekowarsztaty

YVES ROCHER – CZAS NA LAS i 100 tys. drzew

YVES ROCHER – CZAS NA LAS i 100 tys. drzew

CEMEX – ekologiczne warsztaty i wykłady

CEMEX – ekologiczne warsztaty i wykłady

DECATHLON – projekt „Sportowe korzenie Decathlonu”

DECATHLON – projekt „Sportowe korzenie Decathlonu”

CLIMATHON 2018 za nami

CLIMATHON 2018 za nami

Projekt społeczny – „Łyżwiarze dla Klimatu”

Projekt społeczny – „Łyżwiarze dla Klimatu”

STATE STREET – warsztaty i ekokosmetyki

STATE STREET – warsztaty i ekokosmetyki

CLIMATHON 2017 za nami

CLIMATHON 2017 za nami

O czym szumiały wierzby w Łętowni, a więc warsztaty z wyplatania zakończone

O czym szumiały wierzby w Łętowni, a więc warsztaty z wyplatania zakończone

Dary dla dzieci z Sulęczyna dojechały!

Dary dla dzieci z Sulęczyna dojechały!

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – relacja z obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – relacja z obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – zaproszenie

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – zaproszenie

YVES ROCHER – posadzimy tysiące drzew w polskich górach

YVES ROCHER – posadzimy tysiące drzew w polskich górach

Projekt społeczny – „Narciarze dla Klimatu”

Projekt społeczny – „Narciarze dla Klimatu”

ARCHITEKTURA DREWNIANA BESKIDU WYSPOWEGO – warsztaty fotograficzne i przyrodnicze, by ocalić piękno i tradycję

ARCHITEKTURA DREWNIANA BESKIDU WYSPOWEGO – warsztaty fotograficzne i przyrodnicze, by ocalić piękno i tradycję

Projekt edukacyjny – „Z nauką w las”

Projekt edukacyjny – „Z nauką w las”

ACCO POLSKA – „Ekologiczna Klasa ze Snów”

ACCO POLSKA – „Ekologiczna Klasa ze Snów”

EKOREPORTER – warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego

EKOREPORTER – warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego

ROUE LIBRE – projekt „Bliżej Afryki”

ROUE LIBRE – projekt „Bliżej Afryki”