BAZA WIEDZY

Co to jest Zero Waste?

6 kwietnia 2021

Zero_waste_co_to_jest?

Zero waste to ostatnio bardzo popularne hasło. To moda, czy obowiązek? Co oznacza? To nic innego jak zero odpadów. Brzmi problematycznie, bo przecież wszystko co nabywamy po pewnym czasie tym odpadem się stanie.

Co roku w Polsce wytwarzanych jest ponad 12 mln ton odpadów komunalnych, co stanowi średnio ponad 300 kg śmieci rocznie na jednego mieszkańca.

Większość tych odpadów trafia na wysypiska śmieci, dużo mniejsza część podlega recyklingowi, kompostowaniu czy spaleniu.  To wszystko sprawia, że środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, a my wręcz toniemy w śmieciach. I to dosłownie!

W morzach pływa obecnie około 150 mln ton plastiku! 

Ten szkodzi przede wszystkim rybom i innym zwierzętom morskim, które mylą go z pokarmem i zjadają, co może prowadzić np. do uszkodzenia ich przewodu pokarmowego. Ponadto plastik pod wpływem warunków atmosferycznych rozkłada się na mniejsze cząsteczki i tym samym naraża organizmy morskie na działanie substancji chemicznych w nim zawartych. Następnie trafia do łańcucha pokarmowego, w końcu do organizmów ludzkich. Szkodzimy więc nie tylko środowisku, ale też sobie.

 

Zero waste – jak zacząć?

Poznajmy główne założenia idei zero waste, która jest najlepszym rozwiązaniem na problem zanieczyszczenia planety. Opierają się one na zasadzie 5R, pochodzącej od pierwszych liter angielskich słów: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. Zasadę wymyśliła i rozpropagowała w 2008 roku Bea Johnson, która stała się twarzą ruchu zero waste.

 

1. Refuse – odmawiaj
Co_to_jest_5R-odmawiaj-refuse

Podstawowa zasada, jednak chyba najtrudniejsza. Przynosimy do domu niezliczone ilości rzeczy, które szybko stają się śmieciami – reklamówki, ulotki, opakowania po produktach spożywczych i kosmetycznych itd. Jedynym sposobem na uniknięcie tego problemu jest świadome mówienie „nie” tym rzeczom.

Pomysły?

 • Zawsze miejmy przy sobie torbę wielorazowego użytku – to najłatwiejsza, najtańsza, a  do tego najważniejsza zmiana. Dzięki np. płóciennej torbie nie będziemy musieli, będąc w sklepie, używać jednorazowych torebek albo kupować nowych, kolejnych wielorazowych. Włóżmy ją na stałe do torby czy plecaka, jeszcze jedną woźmy zawsze w bagażniku samochodu czy w sakwie rowerowej. Najlepiej dodatkowo do torby spakujmy jeszcze kilka płóciennych czy nawet foliowych woreczków, które na pewno gdzieś zalegają w domu – przydadzą się na owoce i warzywa.
 • Kupmy metalową butelkę na wodę. Picie wody to podstawa, jednak jej kupowanie codziennie w plastikowych butelkach jest nieekologiczne i nieekonomiczne. To prawda, kupno metalowej butelki jest jednorazowo sporym wydatkiem, ale na pewno się opłaci. Jeśli sporo podróżujemy dobrym rozwiązaniem będzie butelka z filtrem – dzięki niej będziemy mogli uzupełnić wodę nawet na stacji benzynowej.
 • Nośmy ze sobą metalowy kubek lub termos na kawę jeśli zdarza nam się pić ją na mieście. Poprośmy barmana, żeby w nim przygotował naszą ulubioną kawę. Odmówmy przy tym jednorazowych łyżeczek czy mieszadełek.
 • Kiedy kupujemy jedzenie na wynos, prośmy o zapakowanie go w nasze opakowanie.

Szacuje się, że w Unii Europejskiej rocznie zużywa się 2,5 miliarda plastikowych opakowań na wynos! W obecnych czasach, kiedy restauracje działają tylko na wynos, problem jeszcze bardziej narasta. Jeśli planujemy zakup jedzenia „na mieście”, weźmy z domu pojemnik wielorazowego użytku i słoik na zupę. Kiedy zamawiamy posiłek z dowozem do domu czy pracy i naturalnym jest, że jedzenie będzie zapakowane w jednorazowych pojemnikach, w zamówieniu dodajmy, że nie potrzebujemy plastikowych sztućców. A najlepiej wybierajmy miejsca, które również są wierne zasadzie zero waste i pakują swoje wyroby w ekologiczne, biodegradowalne opakowania, które koniecznie wyrzućmy potem do odpowiedniego pojemnika do recyklingu np. na odpady BIO lub papier (o czym pisaliśmy TUTAJ).

 

2. Reduce – ograniczaj

Każda rzecz, którą kupiliśmy, musiała najpierw zostać wyprodukowana, a następnie przetransportowana. To wszystko generuje zanieczyszczenia.

Pomysły?

 • Przemyślmy dwa razy nasze zakupy. Czy naprawdę potrzebujemy danej rzeczy? Czy nie mamy już podobnej w domu? Czy nie możemy jej pożyczyć? Sprawa dotyczy niemal wszystkiego: ubrań, książek, kosmetyków, sprzętów AGD, pamiątek z podróży itd. O tym bardzo szeroko pisaliśmy TUTAJ.
 • Nie kupujmy jedzenia na zapas, szczególnie takiego z krótkim terminem przydatności do spożycia, owoców czy warzyw. O marnowaniu żywności można przeczytać TUTAJ.
 • Kupujmy lokalnie i sezonowo. Ograniczmy transport produktów na duże odległości i tym samym tzw. food miles, czyli żywnościokilometry.
 • Ograniczmy spożycie mięsa. Na wyprodukowania kilograma wołowiny potrzeba aż 15 tys. litrów wody! Do tego przy hodowli zwierząt wytwarzane są olbrzymie ilości gazów cieplarnianych – szacuje się, że 18% wszystkich gazów wytwarzanych przez człowieka. Już nawet ograniczenie mięsnych posiłków o jeden dziennie pomoże w zredukowaniu tej liczby.
 • Ograniczmy zużycie wody. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, mydlenia dłoni czy mydlenia ciała pod prysznicem. Wybierzmy krótki prysznic zamiast pełnej wody wanny.
 • Oszczędzajmy papier. Nie drukujmy, gdy nie musimy.
 • Wybierzmy pociąg zamiast samolotu, a w mieście autobus lub rower zamiast samochodu.

 

3. Reuse – użyj ponownie

Dbajmy o nasze rzeczy, naprawiajmy je, a gdy już nie nadają się do użytkowania w swojej pierwotnej wersji, dajmy im drugie życie w innym wydaniu.

Pomysły?

 • Sklejmy, zacerujmy, zwiążmy albo wymieńmy tylko jedną część w tym co się zepsuło.
 • Sprzedajmy niepotrzebne rzeczy w internecie albo rozdajmy znajomym lub potrzebującym. Może to być wszystko, od zabawek po sprzęty gospodarstwa domowego. Po co mają zalegać w domu lub na wysypisku śmieci skoro komuś mogą się przydać? A jeśli mamy niepotrzebne już ubrania możemy np. wziąć udział w akcji Wear&Share i przy okazji wesprzeć też nasze działania w ramach akcji CZAS NA LAS. Więcej informacji TUTAJ.
 • I odwrotnie – kupujmy z „drugiej ręki”. Zamiast od razu iść do sklepu, przejrzyjmy najpierw pobliski second hand lub olx albo zapytajmy znajomych, czy nie mają potrzebnej nam rzeczy, którą być może chętnie oddadzą.
 • Wymieniajmy się ubraniami. Zróbmy przegląd naszej szafy i zastanówmy się, czego już nie używamy, a nadal jest w dobrym stanie. W wielu miastach istnieją tzw. wymianki odzieży, gdzie można przynieść swoje rzeczy, a wrócić do domu z innymi. Takie „wietrzenie szaf” pomaga zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a dodatkowo walczy z nadmierną konsumpcją.
 • Bądźmy kreatywni. Spódnica już nie nadaje się do noszenia? Może uda się ją przerobić na np.  poszewkę na małą poduszkę. Zniszczyła się doniczka? Pomalujmy ją lub obklejmy. Rozwiązań są tysiące!

 

4. Recycle – segreguj śmieci
Jak_segregowac_śmieci

Obecnie segregacja śmieci w domach jest obowiązkowa i powinna być dla nas zupełnie naturalna. Natomiast z recyklingiem „na mieście” jest przeważnie dużo gorzej. Pojemniki na odpady do zbiórki selektywnej nie są wszędzie dostępne, mimo to starajmy się również poza domem wyrzucać śmieci do odpowiednich koszy.

Oczywiście, segregacja zachodzi również w sortowniach, do których trafiają nasze śmieci, gdzie najpierw automatycznie, a następnie ręcznie, odpady są  odpowiednio rozdzielane. Jednak im lepiej wysegregowane śmieci trafią do sortowni, tym efektywniej będą wyselekcjonowane. Dzięki temu w dużo większym stopniu zwiększy się odzysk surowców i mniej odpadów trafi na wysypiska śmieci, co ochroni glebę, wodę i atmosferę przed szkodliwym działaniem substancji powstających z ich rozkładu.

Jednak pomimo wielu zalet segregacji śmieci, jest ona tylko leczeniem objawów, a nie źródła problemu. Dlatego najważniejsze jest przestrzeganie pierwszych trzech wyżej wymienionych punktów.

O prawidłowej segregacji odpadów można dokładniej przeczytać TUTAJ.

 

5. Rot – kompostuj

Bioodpady ulegają naturalnie rozkładowi tworząc kompost, który idealnie nadaje się jako nawóz. Możemy stworzyć własny kompostownik w ogródku i wykorzystywać go później do nawożenia kwiatów, albo, jeśli nie mamy takiej możliwości, wyrzucajmy po prostu nasze odpady zielone do pojemnika BIO – odpowiednio zajmie się tym miasto i nawiezie nim np. miejskie obszary zielone. Pamiętajmy, że do brązowego kosza nie można wyrzucać m.in. mięsa i kości, odchodów zwierzęcych, zaimpregnowanego drewna, leków czy popiołu ze spalania węgla.

Nasze bioodpady wyrzucajmy oczywiście luzem bez foliowej torby (ta rozłoży się najszybciej za 100 lat)! Ewentualnie w sprzedaży są specjalne biodegradowalne worki, które można wyrzucać razem z zawartością.

Tyle z teorii dotyczącej zero waste. Na szczęście w praktyce idea ta nie ma końca.

Każdy nasz pomysł, a następnie każde działanie w stronę zmniejszenia zanieczyszczenia i dalszej eksploatacji środowiska są bezcenne.

Może na początku wydawać się to trudne, ponieważ każda zmiana przyzwyczajenia wymaga czasu, ale przede wszystkim chęci. Najlepiej podejdźmy do tego na spokojnie i codziennie zróbmy jeden mały krok w stronę wielkiej zmiany. Pamiętajmy, że każdy czasem popełnia błędy. Nie dręczmy się, gdy od czasu do czasu kupimy tę kawę na wynos w jednorazowym kubku czy zapomnimy płóciennej torby na zakupy. Ale niech to będą wyjątki od reguły. Szanujmy środowisko, a przy okazji własny portfel. Niech przyszłość planety będzie dla nas wszystkich ważna. To od nas samych zależy, jak za kilka czy kilkanaście lat będzie ona wyglądać.

 

Autor: Olga Panowicz

 

 

 

INNE REALIZACJE

TOSZEK, IZABELIN – 1000 sadzonek w dwóch lokalizacjach

TOSZEK, IZABELIN – 1000 sadzonek w dwóch lokalizacjach

Zabezpieczone: Posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły podstawowej

Zabezpieczone: Posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły podstawowej

DZP – 500 sadzonek w gminie Wieliszew

DZP – 500 sadzonek w gminie Wieliszew

UBS – wspaniała akcja sadzenia 2000 drzew

UBS – wspaniała akcja sadzenia 2000 drzew

Zabezpieczone: SNAP OUTDOOR – wspólnie posadziliśmy 200 drzew i krzewów

Zabezpieczone: SNAP OUTDOOR – wspólnie posadziliśmy 200 drzew i krzewów

Zabezpieczone: 500 sadzonek w gminie Izabelin

Zabezpieczone: 500 sadzonek w gminie Izabelin

ABRIS CAPITAL PARTNERS – posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły

ABRIS CAPITAL PARTNERS – posadziliśmy drzewa i krzewy na terenie szkoły

Zabezpieczone: HAGS Poland – 200 brzóz w Pyskowicach

Zabezpieczone: HAGS Poland – 200 brzóz w Pyskowicach

Zabezpieczone: Sadzenie drzew, krzewów oraz innych roślin na terenie domu dziecka

Zabezpieczone: Sadzenie drzew, krzewów oraz innych roślin na terenie domu dziecka

CEMEX – drzewa i krzewy owocowe posadzone na terenie domu dziecka

CEMEX – drzewa i krzewy owocowe posadzone na terenie domu dziecka

Zabezpieczone: Sadzenie drzew i krzewów oraz sprzątanie terenu

Zabezpieczone: Sadzenie drzew i krzewów oraz sprzątanie terenu

AIR LIQUIDE – „Czysta Akcja” połączona z sadzeniem drzew na terenie szkoły podstawowej!

AIR LIQUIDE – „Czysta Akcja” połączona z sadzeniem drzew na terenie szkoły podstawowej!

BGK – posadziliśmy 300 drzew na terenie całej Polski!

BGK – posadziliśmy 300 drzew na terenie całej Polski!

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 6500 drzew w gminie Lewin Kłodzki

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 6500 drzew w gminie Lewin Kłodzki

KRAFT HEINZ COMPANY – 1300 drzew na terenie gminy Przedbórz

KRAFT HEINZ COMPANY – 1300 drzew na terenie gminy Przedbórz

ARROW ELECTRONICS – 100 drzew owocowych na terenie szkoły w Gdańsku

ARROW ELECTRONICS – 100 drzew owocowych na terenie szkoły w Gdańsku

UPM RAFLATAC I RHENUS LOGISTICS – wspólnie posadziliśmy 1000 drzew!

UPM RAFLATAC I RHENUS LOGISTICS – wspólnie posadziliśmy 1000 drzew!

ZENTIVA POLSKA – 1000 drzew w gminie Przedbórz

ZENTIVA POLSKA – 1000 drzew w gminie Przedbórz

STOWARZYSZENIE POMOCY SZANSA – podcast o zielonych standardach

STOWARZYSZENIE POMOCY SZANSA – podcast o zielonych standardach

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY – sadzenie drzew biocenotycznych

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY – sadzenie drzew biocenotycznych

ALE KINO – sadzenie drzew w ramach festiwalu

ALE KINO – sadzenie drzew w ramach festiwalu

TREFL – tworzymy „Las w słoiku”

TREFL – tworzymy „Las w słoiku”

WIENERBERGER – jesienne sadzenie

WIENERBERGER – jesienne sadzenie

AIR LIQUIDE – sadzenie olchy, lip i grabów

AIR LIQUIDE – sadzenie olchy, lip i grabów

KYNDRYL – nasadzenia drzew w parku

KYNDRYL – nasadzenia drzew w parku

SALESFORCE – nasadzenia w ramach projektu

SALESFORCE – nasadzenia w ramach projektu

ALFA ELEKTRO – nasadzenia w parku narodowym

ALFA ELEKTRO – nasadzenia w parku narodowym

CHUBB – posadziliśmy drzewa owocowe

CHUBB – posadziliśmy drzewa owocowe

RINGIER AXEL SPRINGER – sadzenie w Radomiu

RINGIER AXEL SPRINGER – sadzenie w Radomiu

IGEPA – posadziliśmy graby, lipy i olchę czarną

IGEPA – posadziliśmy graby, lipy i olchę czarną

UBS – nasadzenia z wolontariuszami

UBS – nasadzenia z wolontariuszami

UBS – tysiące drzew dla PNGS

UBS – tysiące drzew dla PNGS

CHUBB – razem sprzątaliśmy Warszawę

CHUBB – razem sprzątaliśmy Warszawę

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

NOARK ELECTRIC – jesienne sadzenie

DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

DENTSU POLSKA – razem posadziliśmy byliny

ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

ATENOR – posadziliśmy buki w Lewinie Kłodzkim

HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

HAGS POLSKA – zasadziliśmy drzewa w Ujsołach

TECHLAND – ekologiczna walka o środowisko

TECHLAND – ekologiczna walka o środowisko

VIRGO – kolejne nasadzenia w Polance Hallera

VIRGO – kolejne nasadzenia w Polance Hallera

GS1 – skompensowaliśmy ślad węglowy konferencji

GS1 – skompensowaliśmy ślad węglowy konferencji

GARDNER DENVER POLSKA – wspólnie posadziliśmy drzewa

GARDNER DENVER POLSKA – wspólnie posadziliśmy drzewa

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 600 drzew w Lewinie Kłodzkim

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 600 drzew w Lewinie Kłodzkim

RABEN – nasadzenia w gminie i parku narodowym

RABEN – nasadzenia w gminie i parku narodowym

RINGIER AXEL SPRINGER – liczne nasadzenia w kilku lokalizacjach

RINGIER AXEL SPRINGER – liczne nasadzenia w kilku lokalizacjach

ASSTRA – posadziliśmy lipy na Uniwersytecie Jagiellońskim

ASSTRA – posadziliśmy lipy na Uniwersytecie Jagiellońskim

ATENOR – sadzimy drzewa w Lewinie Kłodzkim

ATENOR – sadzimy drzewa w Lewinie Kłodzkim

YVES ROCHER POLSKA – sadzimy byliny i rabaty ziołowe w Warszawie

YVES ROCHER POLSKA – sadzimy byliny i rabaty ziołowe w Warszawie

SIEMENS – drzewa dla Doliny Mgieł

SIEMENS – drzewa dla Doliny Mgieł

RENOMAT – Czas na Las w Górach Stołowych

RENOMAT – Czas na Las w Górach Stołowych

YVES ROCHER FOUNDATION – przywracamy zadrzewienia śródpolne w Beskidzie Niskim

YVES ROCHER FOUNDATION – przywracamy zadrzewienia śródpolne w Beskidzie Niskim

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 900 drzew w Zakładzie Lasów Poznańskich

YVES ROCHER FOUNDATION – posadziliśmy 10 900 drzew w Zakładzie Lasów Poznańskich

RANKOMAT – sadzimy lasy na Dolnym Śląsku

RANKOMAT – sadzimy lasy na Dolnym Śląsku

CATERPILLAR – nowe drzewa dla Polanki Hallera

CATERPILLAR – nowe drzewa dla Polanki Hallera

NEW MOON TALENT – sadzimy 500 drzew na UJ

NEW MOON TALENT – sadzimy 500 drzew na UJ

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

ISTA SHARED SERVICES POLSKA – posadziliśmy 500 drzew

ISTA SHARED SERVICES POLSKA – posadziliśmy 500 drzew

RANKOMAT – pomogliśmy stworzyć kalkulator śladu wodnego

RANKOMAT – pomogliśmy stworzyć kalkulator śladu wodnego

GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

LINA-MEDICAL – posadziliśmy 1500 drzew

LINA-MEDICAL – posadziliśmy 1500 drzew

DECATHLON – sprzątanie lasu i ekowarsztaty

DECATHLON – sprzątanie lasu i ekowarsztaty

YVES ROCHER – sadzimy w ramach projektu CZAS NA LAS

YVES ROCHER – sadzimy w ramach projektu CZAS NA LAS

CEMEX – ekologiczne warsztaty i wykłady

CEMEX – ekologiczne warsztaty i wykłady

DECATHLON – projekt „Sportowe korzenie Decathlonu”

DECATHLON – projekt „Sportowe korzenie Decathlonu”

STATE STREET – warsztaty i ekokosmetyki

STATE STREET – warsztaty i ekokosmetyki

Chillout porozstajowy – warsztaty etnobotaniczne

Chillout porozstajowy – warsztaty etnobotaniczne

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – relacja z obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – relacja z obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – zaproszenie

ZRÓBMY SOBIE OGRÓD – zaproszenie

YVES ROCHER – posadzimy tysiące drzew w polskich górach

YVES ROCHER – posadzimy tysiące drzew w polskich górach

ACCO POLSKA – „Ekologiczna Klasa ze Snów”

ACCO POLSKA – „Ekologiczna Klasa ze Snów”

ROUE LIBRE – projekt „Bliżej Afryki”

ROUE LIBRE – projekt „Bliżej Afryki”

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

W dniach 5 października w Gdańsku oraz od 6 do 8 października w Toruniu, odbędzie się IV Festiwal Czango w Polsce. To wyjątkowe święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy, które ożywia tradycje, buduje relacje i tworzy przyjaźnie pomiędzy miłośnikami kultury...

czytaj dalej
Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej

BAZA WIEDZY

Zabezpieczone: 500 sadzonek w gminie Izabelin

Zabezpieczone: 500 sadzonek w gminie Izabelin

Czy Wisła może skończyć podobnie jak Odra?

Czy Wisła może skończyć podobnie jak Odra?

Co to jest kompost i kompostowanie?

Co to jest kompost i kompostowanie?

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Zatrzymaj wodę w miastach – sposoby retencji wody

Woda, a urzędy – lepiej okiełznać, czy pielęgnować?

Woda, a urzędy – lepiej okiełznać, czy pielęgnować?

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Rola lasów w procesie łagodzenia skutków suszy i przeciwdziałania suszy

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Nasadzenia śródpolne, miedze – techniki, dobór gatunków – skuteczność w zatrzymaniu wody

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie

Poprawa stosunków wodnych w rolnictwie

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku

Co to jest „szara woda”? Instalacje do odzysku

Łąki kwietne – sposób na wodę

Łąki kwietne – sposób na wodę

Przydomowe instalacje magazynowania i odzysku wody deszczowej

Przydomowe instalacje magazynowania i odzysku wody deszczowej

Mikroretencja wody – oczka wodne, kałuże ekologiczne

Mikroretencja wody – oczka wodne, kałuże ekologiczne

Zrównoważone zarządzanie wodą opadową za pomocą ogrodów deszczowych

Zrównoważone zarządzanie wodą opadową za pomocą ogrodów deszczowych

Duża retencja nie jest sposobem na suszę

Duża retencja nie jest sposobem na suszę

Mikroretencja – działanie dla każdego, lecz diabeł tkwi w szczegółach

Mikroretencja – działanie dla każdego, lecz diabeł tkwi w szczegółach

O retencji i melioracji, czyli gdzie jest nasza woda?

O retencji i melioracji, czyli gdzie jest nasza woda?

Zmienność Natury to zaleta – uwagi o sytuacji hydrologicznej kraju

Zmienność Natury to zaleta – uwagi o sytuacji hydrologicznej kraju

Dzieci i ryby głosu nie mają, czyli dlaczego z polskich rzek znikają ryby?

Dzieci i ryby głosu nie mają, czyli dlaczego z polskich rzek znikają ryby?

Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie

Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie

Jak organizować wydarzenia w Zielonym Standardzie?

Jak organizować wydarzenia w Zielonym Standardzie?

Co to jest Zero Waste?

Co to jest Zero Waste?

EKOMAŁOPOLSKA – odpowiedzialna konsumpcja

EKOMAŁOPOLSKA – odpowiedzialna konsumpcja

EKOMAŁOPOLSKA – stop marnowaniu żywności

EKOMAŁOPOLSKA – stop marnowaniu żywności

EKOMAŁOPOLSKA – gdzie lądują moje śmieci?

EKOMAŁOPOLSKA – gdzie lądują moje śmieci?

EKOMAŁOPOLSKA – oszczędzajmy wodę

EKOMAŁOPOLSKA – oszczędzajmy wodę

Ślad wodny – co to jest?

Ślad wodny – co to jest?

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS

Stan środowiska i zmiany klimatu – komunikat z badań CBOS

Zielone Festiwale – poradnik dla organizatorów

Zielone Festiwale – poradnik dla organizatorów

Urban Climates

Urban Climates

Polityka klimatyczna – fakty i mity

Polityka klimatyczna – fakty i mity

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów

Jak chronić klimat? – poradnik dla aktywistów

Energia odnawialna i efektywność energetyczna

Energia odnawialna i efektywność energetyczna

Najważniejsze fakty i mity klimatyczne

Najważniejsze fakty i mity klimatyczne

Klimat, a bioróżnorodność – część II

Klimat, a bioróżnorodność – część II

Czy klimat się ociepla?

Czy klimat się ociepla?

Pogoda, a klimat

Pogoda, a klimat

EDUKACJA Z KLIMATEM – podręcznik dla nauczycieli

EDUKACJA Z KLIMATEM – podręcznik dla nauczycieli

Klimat, a bioróżnorodność – część I

Klimat, a bioróżnorodność – część I

Energia odnawialna

Energia odnawialna

Zmiana klimatu

Zmiana klimatu

CO2 – najważniejszy gaz cieplarniany

CO2 – najważniejszy gaz cieplarniany

Czym jest klimat?

Czym jest klimat?

Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany

Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany