UBS – nasadzenia z wolontariuszami

Wspólnie z wolontariuszami firmy UBS zadbaliśmy o tereny Uniwersytetu Jagiellońskiego i posadziliśmy 1000 drzew! Razem z 14 000 zasadzonymi tydzień wcześniej w Parku Narodowym Gór Stołowych, udało się nam posadzić łącznie symboliczne 15 000 drzew z okazji 15. rocznicy obecności UBS w Polsce.

Wybraliśmy gatunki rodzime dla siedliska, czyli:

  • olcha czarna – 800 sztuk
  • grab zwyczajny – 100 sztuk
  • lipa drobnolistna – 100 sztuk

Las w miejscowości Polanka Hallera, gdzie zaplanowaliśmy sadzenie, jest lasem ochronnym, co oznacza, że dominującą jego funkcją są usługi środowiskowe. W tym przypadku celem sadzenia drzew nie jest zmniejszanie skutków wielkopowierzchniowych wycinek, w przypadku Polanki Hallera sadzenie drzew na obszarze lasu jest zabiegiem hodowlanym, zgodnie z przyjętym planem gospodarowania lasami. Celem tego planu jest przemiana pokoleń drzew w miejscach, w których drzewa nienaturalne dla siedliska z czasem w sposób naturalny obumierają. Ponieważ zależy nam na możliwie najlepszych efektach, wszystkie nasadzenia w tym miejscu planowane są we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w taki sposób, by wzmacniać stabilność i odporność lasu.

Wydarzenie, które miało miejsce 21 października, staraliśmy wykorzystać możliwie najpełniej, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić także część edukacyjną oraz warsztatową.

Po wykładach na temat ptaków oraz owadów zapylających własnoręcznie budowaliśmy budki dla ptaków i hotele dla owadów. A po ciężkiej pracy czekały na nas zdrowe, wegańskie przekąski serwowane przez towarzyszący wydarzeniu catering.

W trakcie części edukacyjnej poruszyliśmy kwestię, która zazwyczaj jest dość płytko omawiana, a mianowicie przyjrzeliśmy się zjawisku „przepszczelenia” oraz zagrożeniom płynącym dla dzikich zapylaczy ze strony popularnej pszczoły miodnej.

Serdecznie dziękujemy firmie UBS za entuzjazm, sympatyczną atmosferę oraz wsparcie dla klimatu!