STOWARZYSZENIE POMOCY SZANSA – podcast o zielonych standardach

W grudniu 2022 roku prezes Fundacji – Marek Piątkowski miał przyjemność wziąć udział w podcaście dotyczącym zaangażowania placówek wsparcia osób niepełnosprawnych w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

Temat podcastów

Głównym celem podcastu jest pokazanie, że każdy może włączyć się w działania na rzecz planety, także niesłusznie często pomijane w tej kwestii placówki wsparcia osób niepełnosprawnych. Istnieje wiele sposobów na to, by takie miejsca, ich pracownicy oraz podopieczni stali się bardziej eko. Można zacząć od małych rzeczy jak oszczędzanie wody, korzystanie z dziennego światła zamiast lamp, segregowanie śmieci, etc. Warto także przemyśleć założenia Zielonego Biura i zastanowić się, jaka jest szansa wprowadzenia ich w życie codzienne oraz przeanalizować, w jakim stopniu możliwe jest uczestnictwo w eventach takich, jak Zielone Wydarzenia.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Pomocy Szansa?

Stowarzyszenie Pomocy Szansa prowadzi placówki dla osób niepełnosprawnych, w tym dorosłych i dzieci. Na obecną chwilę jest ich 9, a każda położona jest na wsi. W ramach zajęć, a konkretnie arteterapii, podopieczni często korzystają z przedmiotów, które zazwyczaj wyrzucamy (np. butelki, ścinki materiałów, etc.), dając im drugie życie, np. przerabiając na ozdoby świąteczne.

Przed pandemią Stowarzyszenie średnio raz w roku organizowało event integracyjny na świeżym powietrzu, na który zapraszani byli specjalni goście oraz społeczność lokalna. Wydarzeniu towarzyszył przygotowany na tę okazję posiłek.

Od jakiegoś czasu Stowarzyszenie stara się wprowadzić wolontariat wśród swoich podopiecznych. Działania podopieczni zaczynają od prostych czynności takich jak sprzątanie pobliskich dróg z przydrożnych śmieci.

Na stronie Stowarzyszenia można znaleźć wiele podcastów, podczas których omawiane są różne tematy związane z niepełnosprawnością.

Gdzie można posłuchać podcastów?

By przesłuchać te oraz inne podcasty, należy odwiedzić stronę ROZMOWY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. To strona w całości poświęcona temu jednemu problemowi, która dąży do utworzenia cyfrowej biblioteki wiedzy w obszarze niepełnosprawności (jak opisuje to ich własna strona). Może z niej skorzystać każdy – tyle ile chce i kiedy tylko chce. Jeżeli interesują was konkretne odcinki, oto one:

Dziękujemy za możliwość wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie oraz chęć pomocy naszej planecie.