Disney – warsztaty ekologiczne dla pracowników firmy

Warsztaty_z_Aeris_Futuro_Disney_

Wyobraźmy sobie słynną scenę z disneyowskiego “Kopciuszka”, jednak bez towarzyszących bohaterce ptaków…

Niezaprzeczalnie postacie zwierzęce stanowią ważną cześć bajek i baśni, nie tylko tych disneyowskich. Jeśli jednak nie zaczniemy w najbliższym czasie naprawdę solidnie troszczyć się o naszą przyrodę, w przyszłości wiele zwierząt znać będziemy już naprawdę tylko z bajek. 

Utrata bioróżnorodności w miastach

Rozrastające się miasta, które pochłaniają dzikie tereny, szczelna zabudowa, brak dzikich “zaniedbanych” obszarów na rzecz zieleni urządzonej, oczyszczone i regulowane zbiorniki wodne – to wszystko sprawia, że w miastach ubywa zwierząt. Zwierzęta znikają z terenów miast głównie z powodu utraty siedlisk, jednak problemem są także m.in. technologiczne pułapki i nierozsądne działania ludzi. 

Ptaki a usługi ekosystemowe

Wbrew często spotykanej opinii – obecność różnorodnej fauny i flory w mieście to wiele korzyści dla naszego samopoczucia i zdrowia. Zresztą, zwierzęta zawsze będą podążały za siedliskami człowieka, coraz częściej jednak są to gatunki, których liczna obecność w miastach przynosi w ogólnym bilansie więcej problemów niż korzyści (np. komary). Chcąc zmniejszyć uciążliwość gatunków przebywających na terenie miast, warto wspierać bioróżnorodność, która może pomóc zmniejszyć dominację poszczególnych gatunków. Przykładem takiej strategii jest wspieranie i ochrona ptaków na terenach siedlisk ludzkich. 

Jaką rolę odgrywają ptaki na terenach miast?

Ptaki gnieżdżące się w dziuplach, norach lub szczelinach skalnych, zwane dziuplakami, niegdyś bardzo popularne w miejskim krajobrazie, w ostatnich latach zmniejszyły swoją liczebność głównie ze względu na utratę siedlisk. W ich przypadku istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, by pomóc im odbudować swoje populacje. 

Korzyści z obecności ptaków w mieście

Pomijając kwestie estetyczne – ptaki miejskie przyczyniają się m.in. do zmniejszenia populacji owadów, w tym tych wyjątkowo dokuczliwych, np. komarów. Dodatkowo niektóre gatunki ptaków wspierają proces zapylania i rozsiewania nasion, napędzając machinę bioróżnorodności. Wspieranie ptaków dziuplaków jest proste i szeroko dostępne dla mieszkańców, ponieważ pozytywne efekty można uzyskać przez samo już tworzenie dogodnych do lęgu miejsc poprzez wieszanie budek dla ptaków. 

Warsztaty_z_Aeris_Futuro

Przyjemne z pożytecznym – czyli edukacja oraz integracja na zielono

We współpracy z Disney 22 kwietnia br. przeprowadziliśmy warsztaty ekologiczne. 

Pierwszą część stanowiły warsztaty ornitologiczne, które miały na celu m.in. budowanie świadomości nt. znaczenia ptaków w mieście oraz poszerzanie wiedzy o popularnych ptakach występujących w naszym kraju. W ramach tej części uczestnicy mogli samodzielnie zbudować budkę dla ptaków, którą potem zawieszą w wybranym przez siebie miejscu. 

Warsztaty_z_Aeris_Futuro_Disney_kokedama

Tematem drugiej części warsztatów było tworzenie tzw. kokedamy

Kokedama to dobry pomysł dla osób, którym brakuje miejsca na hodowlę roślin. Przede wszystkim kokedama to oryginalna i rosnąca w popularność forma hodowli roślin. Tworzenie kokedamy jest bardzo proste i dodatkowo naprawdę przyjazne dla środowiska, ponieważ nie potrzeba doniczek, ani żadnych tworzyw sztucznych, a korzenie rośliny ozdobnej znajdują się w kuli ziemi, która zostaje pokryta mchem.

Sam proces tworzenia tzw. “wiszącego ogrodu” jest przyjemny i jak każda aktywność, która polega na “grzebaniu w ziemi” pozytywnie wpływa na samopoczucie. Uczestnicy warsztatów podczas wydarzenia mogli nie tylko zrelaksować się, lepiąc kule i tworząc piękne kompozycje, ale także poznać tajniki pielęgnacji wiszących ogrodów. 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie podczas wydarzenia i mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas oraz ciekawe, inspirujące doświadczenie.

Serdecznie dziękujemy za dołączenie do „Edukacji z Klimatem” i mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas oraz ciekawe, inspirujące doświadczenie.