Dom tańców czango – zapraszamy do Krakowa

22 sierpnia 2022 | Nowości

Festiwal Czango w Polsce, Stowarzyszenie Rozstaje oraz grupa Balfolks zapraszają na taneczny wieczór z muzyką na żywo z węgierską kapelą Szépszerével. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane.

Miejsce: Klub Strefa, Kraków, ul. św. Tomasza 31

Start: 19:00-23:00, 25.08 (czwartek)

Wyjątkowość czango

Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem tańców z tych regionów jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. Taniec w kręgu sprawia, że uczestnicy stają się jedną istotą, jednym organizmem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Razem decydują o wyborze tempa, kształtowaniu kręgu, tupaniu, dynamizmie i śpiewie.

 

Kto zadba o muzykę?

Do tańców czango zagra kapela Szépszerével w składzie Gyulai Farkas (skrzypce, gordon, śpiew) oraz Sámsondi Kiss Gergely (lutnia koboz, skrzypce). Muzycy często wymieniają się instrumentami. Praktykują najstarsze formy muzyki ludowej, propagują tradycyjne stroje instrumentów, takież melodie, skale muzyczne, piosenki i tańce w odpowiednich tempach. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i od 2008 roku prowadzą co środę 'dom tańca’ na wzgórzu Gellerta. Zespół wspierany był kilkukrotnie przez Węgierską Narodową Fundację NKA, a od 2019 roku uczestniczył w projektach dofinansowanych przez Instytut im. W. Felczaka, Ambasadę Węgier w Polsce, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

W czasie pandemii Covid zespół uzyskał wsparcie Węgierskiej Agencji Turystyki (organ Kancelarii Premiera) oraz Kisfaludy 2030 Tourism Development Nonprofit Zrt. na nagranie filmu – koncertu.

Szépszerével występował wielokrotnie w Polsce, min. na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje w Krakowie) oraz w Warszawie na wydarzeniu Mazurki nad Wisłą 2019 oraz dwóch edycjach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2020 oraz 2022).

W prowadzeniu tańców – członków kapeli wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej informacji.

Wydarzenie organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozstaje w cyklu: #DomTańcaKraków oraz z ekipą Balfolks Kraków, bo łączą nas wspólne wartości – tańczymy najzwyczajniej w świecie dla przyjemności. Jesteśmy otwartą grupą, która ma na celu wspólne uczenie się i rozwijanie naszych umiejętności tanecznych. Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów i uśmiechu na ustach – śmiało wskakuj z nami na parkiet!

 

Dodatkowe informacje

Koszt – 15 zł, płatność tylko gotówką na miejscu w klubie.
Więcej informacji na stronie na Facebooku oraz poprzez bezpośredni konakt z Joanną Mieszkowicz.

Joanna Mieszkowicz
Festiwal Czango w Polsce
Tel. 693 589 391
joannna.mieszkowicz@gmail.com

Najnowsze artykuły

Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Przed nami jubileuszowa 40. edycja Ale Kino! Festiwal odbędzie się między 1 a 7 października w Poznaniu oraz między 30 listopada a 4 grudnia na platformie www.alekino.com. Wspólnie z twórcami Festiwalu posadzimy 40 drzew w Poznaniu! Ale Kino! to...

czytaj dalej
III Festiwal Czango w Polsce

III Festiwal Czango w Polsce

Festiwal Czango w Polsce podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier na drodze wymiany kulturalnej. Tworzymy relacje, przyjaźnie pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy,...

czytaj dalej
Ekologiczne warsztaty w Krakowie z Aeris Futuro

Ekologiczne warsztaty w Krakowie z Aeris Futuro

Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa odbywa się w tym roku po raz drugi, łącząc ze sobą naukę, technologię oraz kulturę. Jego patronem jest Stanisław Lem, genialny polski autor. Tegoroczna edycja poświęcona jest klimatowi, a nasza fundacja...

czytaj dalej
Warsztaty i potańcówka czango w Żywcu i Jarosławiu

Warsztaty i potańcówka czango w Żywcu i Jarosławiu

Stare przysłowie mówi, że Zabłocanin i Węgier, to dwa bratanki… Idąc tą myślą, serdecznie zapraszamy na warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówkę z zespołem Szépszerével, czerpiącego z kultury Czangów, przez co ich muzyka to mieszanka...

czytaj dalej