Dom tańców czango – zapraszamy do Krakowa

22 sierpnia 2022 | Nowości

Festiwal Czango w Polsce, Stowarzyszenie Rozstaje oraz grupa Balfolks zapraszają na taneczny wieczór z muzyką na żywo z węgierską kapelą Szépszerével. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane.

Miejsce: Klub Strefa, Kraków, ul. św. Tomasza 31

Start: 19:00-23:00, 25.08 (czwartek)

Wyjątkowość czango

Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem tańców z tych regionów jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. Taniec w kręgu sprawia, że uczestnicy stają się jedną istotą, jednym organizmem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Razem decydują o wyborze tempa, kształtowaniu kręgu, tupaniu, dynamizmie i śpiewie.

 

Kto zadba o muzykę?

Do tańców czango zagra kapela Szépszerével w składzie Gyulai Farkas (skrzypce, gordon, śpiew) oraz Sámsondi Kiss Gergely (lutnia koboz, skrzypce). Muzycy często wymieniają się instrumentami. Praktykują najstarsze formy muzyki ludowej, propagują tradycyjne stroje instrumentów, takież melodie, skale muzyczne, piosenki i tańce w odpowiednich tempach. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i od 2008 roku prowadzą co środę 'dom tańca’ na wzgórzu Gellerta. Zespół wspierany był kilkukrotnie przez Węgierską Narodową Fundację NKA, a od 2019 roku uczestniczył w projektach dofinansowanych przez Instytut im. W. Felczaka, Ambasadę Węgier w Polsce, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

W czasie pandemii Covid zespół uzyskał wsparcie Węgierskiej Agencji Turystyki (organ Kancelarii Premiera) oraz Kisfaludy 2030 Tourism Development Nonprofit Zrt. na nagranie filmu – koncertu.

Szépszerével występował wielokrotnie w Polsce, min. na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje w Krakowie) oraz w Warszawie na wydarzeniu Mazurki nad Wisłą 2019 oraz dwóch edycjach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2020 oraz 2022).

W prowadzeniu tańców – członków kapeli wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej informacji.

Wydarzenie organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozstaje w cyklu: #DomTańcaKraków oraz z ekipą Balfolks Kraków, bo łączą nas wspólne wartości – tańczymy najzwyczajniej w świecie dla przyjemności. Jesteśmy otwartą grupą, która ma na celu wspólne uczenie się i rozwijanie naszych umiejętności tanecznych. Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów i uśmiechu na ustach – śmiało wskakuj z nami na parkiet!

 

Dodatkowe informacje

Koszt – 15 zł, płatność tylko gotówką na miejscu w klubie.
Więcej informacji na stronie na Facebooku oraz poprzez bezpośredni konakt z Joanną Mieszkowicz.

Joanna Mieszkowicz
Festiwal Czango w Polsce
Tel. 693 589 391
joannna.mieszkowicz@gmail.com

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej