CZAS NA LAS z firmą Siemens
Kolejne wiosenne nasadzenia, tym razem wspólnie z pracownikami i pracowniczkami firmy Siemens, wzbogaciły magiczny zakątek województwa łódzkiego o kolejne drzewa.
Sadzenie drzew w ramach wolontariatu pracowniczego
17 maja br. 11 pracowników i pracowniczek z firmy Siemens w ramach wolontariatu pracowniczego sadziło drzewa na obszarze siedliska permakulturowego – Dolina Mgieł. Celem było posadzenie 500 sadzonek gatunków takich jak grab, jesion, olsza, lipa oraz leszczyna. Wolontariusze zostali najpierw oprowadzeni po siedlisku przez gospodarza – Łukasza Nowackiego, który opowiedział o tym, czym jest permakultura oraz jakie techniki i założenia stosowane są na obszarze Doliny Mgieł, dzięki którym mimo obecności słabych gleb V i VI klasy bonitacyjnej, uprawa jest możliwa. Wolontariusze i Wolontariuszki wzięli udział w krótkim warsztacie z nauki sadzenia, mikoryzacji, ściółkowania oraz kompostowania. Po teoretycznym wprowadzeniu, rozpoczęły się nasadzenia.
Co daje nasadzenie?
Celem firmy Siemens było zaangażowanie swoich pracowników i pracowniczek w wolontariat, którego efektem będzie zminimalizowanie negatywnego wpływu zanieczyszczeń na środowisko poprzez sadzenie drzew. Działanie podjęte przez Wolontariuszy i Wolontariuszki pozwoli w przyszłości, gdy posadzone drzewa urosną, skompensować emisję ok. 40 ton CO2. Dzięki obsadzeniu pasa granicznego siedliska o szerokości 2 metrów, wsparta zostanie także bioróżnorodność obszaru, nasadzenie wpłynie na poprawę stosunków wodnych, jak również będzie zabezpieczeniem przed wiatrem i szybkim parowaniem.
Dolina Mgieł – siedlisko permakulturowe
Siedlisko permakulturowe Dolina Mgieł znajduje się w miejscowości Gapinin, w województwie łódzkim. Jest to gospodarstwo, w którym rezygnuje się z jakiejkolwiek mechanizacji na rzecz działania w zgodzie z naturą. Gospodarze Doliny Mgieł dążą do stworzenia miejsca samowystarczalnego zarówno pod względem żywieniowym jak i energetycznym, siedliska opartego o niezależną infrastrukturą bazującą na naturalnych materiałach i odnawialnych źródłach energii. Siedlisko rozwija się we własnym tempie, wydając zdrowe i coraz większe plony.