Włączamy się w projekt „Klimatyczna Klasa”
Jak zrealizować z uczniami kampanię społeczną? W jaki sposób przekonać ich, że warto wpływać na otoczenie, wyrażać swoje zdanie i zmieniać rzeczywistość, jeśli naprawdę nam na czymś zależy? Już dziś zastanówcie się wspólnie, co dobrego możecie zrobić dla klimatu. Wspólnie z Uniwersytetem Dzieci przygotowaliśmy filmy i materiały edukacyjne, które pokazują, jak zmienia się klimat na świecie, jakie są przyczyny zmian klimatycznych oraz co możemy zrobić, aby im przeciwdziałać.
W imieniu Uniwersytetu Dzieci zapraszamy nauczycieli wychowawców i uczniów klas 4-8 do projektu, w którym będą mogli stworzyć własną kampanię społeczną i przedstawić ją na międzynarodowej konferencji klimatycznej ONZ, w której wezmą udział naukowcy z wielu krajów. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Projekt będzie można zrealizować na lekcjach wychowawczych. Uczniowie wraz z nauczycielem obejrzą filmy i materiały poświęcone ważnemu tematowi – zmianom klimatu. Następnie, pracując w grupie, stworzą wspólnie projekt kampanii społecznej adresowanej do najbliższego otoczenia. Będą kształcić kompetencje społeczne w obszarze współpracy i komunikacji w grupie, a także umiejętność pracy metodą projektową.
W ramach projektu nauczyciel otrzymuje dostęp do materiałów merytorycznych przydatnych do rozmów z uczniami i kreowania działań w kampanii. W materiałach znajdą się: filmy, artykuły specjalistyczne, których tematyka została wybrana w taki sposób, aby przy pomocy konkretnych przykładów zaprosić dzieci do dyskusji i zaproponowania rozwiązań dotyczących ochrony klimatu we własnym otoczeniu.
Wszystkie materiały powstają we współpracy z naukowcami i jednocześnie zachęcają do używania nowoczesnych narzędzi – uczniowie mogą korzystać z mediów społecznościowych, organizować flashmoby w szkole, nagrywać własne filmiki. W ramach kampanii można także przygotować jakieś wyjątkowe wydarzenie w szkole lub akcję społeczną.
Aby wesprzeć nauczyciela w realizacji działań, we wrześniu prześlemy wszystkim zapisanym do projektu narzędzie do pracy projektowej, a także podręcznik metodyczny opisujący krok po kroku, jak przygotować kampanię społeczną.
Już teraz zachęcamy do posłuchania, co ma do powiedzenia Prezes Fundacji Joanna Mieszkowicz nt. śladu węglowego: Jak odkryć swój ślad węglowy?
Więcej informacji na stronie: Sceneariusze lekcji
A także na www: Uniwersytet Dzieci
YouTube: Uniwersytet Dzieci YT
Oraz na Facebooku: Uniwersytet Dzieci FB
Zachęcamy do udziału