Czerwcowe czango z kapelą Szépszerével – tańczymy dla pokoju
Już wkrótce do Polski znów zawita jeden z najlepszych duetów wykonujących muzykę czango w jej najbardziej tradycyjnej formie. Szépszerével wraz z Joanną Mieszkowicz poprowadzą warsztaty taneczne oraz wezmą udział w Nocy Tańca.
W czasie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, w Warszawie, odbędą się także koncerty z tańcami w Krakowie oraz w Folwarku Batorówka nieopodal Puszczy Kampinoskiej. Pieśni, muzyka i taniec tradycyjny to synonimy wspólnoty i tożsamości, które również w warunkach wojennych dają poczucie sensu i moc do przeciwstawienia się agresji. Zapraszamy by dołączyć do nas w sobotę i niedzielę!
Kilka słów o kapeli
Szépszerével gra bardzo żywiołową, często transową muzykę ludową, wywodzącą się od Czangów zamieszkujących Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie, ale poznali muzykę i ludowe zwyczaje dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Siedmiogrodu. Gyulai Farkas i Sámsondi Gergely grają na skrzypcach, kobozie (rodzaj lutni), gardonie, fletach i wymieniają między sobą instrumenty. Z nazwą kapeli (tłum. „estetycznie / po dobroci”) wiąże się filozofia zespołu – preferują granie bez sceny, bez nagłośnienia, sztucznego oświetlenia, cenią kontakt z przyrodą tak, aby zapewnić zdrowie i pokój serca.
Taniec z serca
Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca. O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów. Będą także tańce w parach, ale u Czangów jedność tańczących w parach jest ściślejsza niż w innych regionach. Tak samo muszą trzymać jeden drugiego, współpracować demokratycznie, podobnie jak podczas tańca w kręgu. U mołdawskich Czangów pary tworzą krąg. Para lub prowadzący mężczyzna ma obowiązek pilnować innych i współpracować z nimi. Taniec w parach przejął charakterystyczne cechy tańca w kręgu.
Nauczymy się także krótkich przyśpiewek, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca.
Gdzie i o której się spotykamy
Wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest po raz trzynasty. Na jego kształt składają się specjalnie przygotowywane koncerty oraz działania układające się w długofalowe procesy, mające na celu przekaz konkretnych umiejętności, a także „ducha” muzyki tradycyjnej. Szczególnie ważne są w tym procesie warsztaty – śpiewu, tańca i muzyki instrumentalnej – dzięki którym rośnie grono osób posługujących się muzycznym i tanecznym językiem (czy też językami), jako wyrazem własnej ekspresji. Warsztaty tańców czango odbędą się w sobotę w godzinach 11:00-13:00 oraz w niedzielę w godzinach 14:15-16:15. Noc Tańca zacznie się w sobotę o 19:00 i potrwa do 5:00, występ węgierskich artystów planowany jest po północy. Bilety są symboliczne, osoby pochodzenia ukraińskiego mają wstęp wolny.
Więcej informacji znaleźć możecie na oficjalnej stronie.
W sobotę 25 czerwca zawitamy z muzyką, śpiewami i tańcami także do Folwarku Batorówka w Stanisławowie w gminie Leoncin. Bathory Tanya (węgierski odpowiednik nazwy) to park przyjaźni polsko-węgierskiej, kawałek Węgier w Polsce. Można tam skosztować węgierskiego jedzenia, m.in. langosze i zupę estragonową, oraz zobaczyć jedyny w Polsce pomnik Trianon, upamiętniający tragiczny dla Węgrów w skutkach traktat z 1920 roku, w wyniku jego ustaleń traktatu Węgry utraciły dostęp do morza, niemal dwie trzecie ludności oraz dwie trzecie obszaru państwa. Zapraszamy od 16:30 do 20:00.
Więcej informacji na stronie folwarku.
W poniedziałek 27 czerwca zapraszamy do Krakowa, gdzie od 18:00-22:00 można będzie posłuchać muzyki na żywo, a także nauczyć się tańców i wspólnie oddać się radosnej zabawie. Dokładne miejsce będzie podane wkrótce na naszych stronach internetowych – Fundacji Aeris Futuro i Festiwalu Czango w Polsce.
Ku zjednoczeniu w imię dobra
Tańczymy tańce pokoju, wierząc, że pieśni wojny ucichną i z wielką mocą zabrzmią pieśni zwycięstwa – napisał na stronie Festiwalu Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Organizatorzy mazurkowego Festiwalu postanowili zaprosić do współpracy artystów ukraińskich i stworzyć wydarzenie, które będzie przestrzenią prezentacji i spotkania kultur polskiej i ukraińskiej oraz duchowym wsparciem w walce o zwycięstwo. Cieszymy się, że ten kontekst został poszerzony inne ludy zamieszkujące Karpaty i tereny przyległe.
Program czerwcowego czango z Szepszerevel
Terminal Kultury Gocław
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24,Warszawa
25.06 (sobota)
- godz. 11:00-13:00 – warsztaty tańców czango
- godz. 19:00-05:00 – Noc Tańca
26.06 (niedziela)
- godz. 14:15-16:15 – warsztaty tańców czango
Folwark Batorówka w Stanisławowie
Stanisławów 37a, Leoncin
25.06 (sobota)
- 16:30-20:00 – koncert zespołu Szepszerevel, warsztaty tańców czango
Kraków
27.06 (poniedziałek)
- 18:00-22:00 – koncert zespołu Szepszerevel, warsztaty tańców czango, wspólna zabawa 🙂
Więcej informacji:
Joanna Mieszkowicz
Festiwal Czango w Polsce
Tel. 693 589 391
joanna.mieszkowicz@gmail.com