Światowy Dzień Środowiska 2023 skupia się na globalnym zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi
Czy utoniemy w morzu plastiku?
- Tygodniowo do organizmu każdego człowieka trafia około 5 gramów mikroplastiku, czyli tyle, ile waży przeciętna karta płatnicza.
- Nanoplastik, którego cząsteczki są mniejsze niż 100 nm, może zakłócać procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc.
- Plastik znaleziono na nawet Mount Everest oraz na Antarktydzie.
- Plastikową torbę znaleziono na dnie Rowu Mariańskiego – 10 994 m p.p.m.
- Szacuje się, że do ekosystemów wodnych trafia 19-23 mln ton tworzyw sztucznych.
- Zanieczyszczenie plastikiem gleb jest w zależności od miejsca, od 4 do 23 razy większe niż zanieczyszczenie oceanów.
- Drobiny plastiku występujące w glebie mogą być wchłaniane przez rośliny uprawne (np. pszenicę).
- Z ponad 400 milionów ton plastiku produkowanego rocznie, aż połowa to produkty jednorazowego użytku, a do recyklingu trafia niespełna 10%.
Plastik zalewa i zatruwa nasz świat!
Światowy Dzień Środowiska #WorldEnvironmentDay ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ celebrowany jest w tym roku po raz 50 i ponieważ tworzywa sztuczne to globalny, poważny problem, dlatego tegoroczne obchody skupione są na szukaniu konstruktywnych rozwiązań plastikowego problemu. #BeatPlasticPollution!
W Polsce wydarzenia z okazji święta koordynowane są przez UNEP/GRID Warszawa w ramach kampanii #DlaPlanety.
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to temat bardzo istotny dla działalności Fundacji.
Od ponad 16 lat sadzimy drzewa, ale także organizujemy zróżnicowane wydarzenia ekologiczne, w tym realizujemy projekty edukacyjne dotyczące śmieci oraz recyklingu, jak również prowadzimy warsztaty, podczas których uczymy, by mądrze dawać przedmiotom drugie życie. Jak pokazują pilotażowe badania – również sadząc drzewa, możemy przeciwdziałać zalewającej świat fali plastiku.
Drzewa mają ogromne znaczenie dla życia na całej naszej planecie, a teraz wiemy, że mogą pełnić istotną funkcję w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.
Wg naukowców z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza (Niemcy) brzozy brodawkowate wchłaniają do swoich tkanek cząstki mikroplastiku, co oznacza, że w ten sposób oczyszczają z niego glebę. Choć jest to świeże odkrycie, niesie ze sobą wiele nadziei, że brzoza nie jest jedynym gatunkiem o takich właściwościach. Spodziewamy się dobrych wiadomości w tej sprawie, jednak na dalsze oficjalne badania musimy oczywiście jeszcze poczekać.
Brzoza to jedno z najlepiej rozpoznawalnych drzew w Polsce – biała kora i delikatne liście nie pozostawiają wątpliwości.
Jest drzewem o dużym znaczeniu kulturowym, często pojawia się w literaturze i wierzeniach – niebawem katolicy, świętując dzień Bożego Ciała, przystroją ołtarze, a potem swoje domy gałązkami brzozowymi. Wedle wierzeń gałęzie brzozy miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, strzec przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściami oraz przynosić dobrobyt, w tym obfite plony.
Brzoza to gatunek pionierski, czyli pojawia się jako pierwszy na terenach niezadrzewionych i jest dobrze przystosowany do trudnych warunków.
Brzozy:
- kolonizują siedliska ubogie w składniki odżywcze,
- bardzo szybko rosną szybko na otwartej przestrzeni,
- są odporne na przymrozki oraz intensywne nasłonecznienie,
- produkują wiele drobnych nasion, dzięki czemu szybko się rozprzestrzeniają.
Wybieramy brzozy, planując sadzenie na trudnych obszarach, np. w gminie Przedbórz, gdzie razem z firmą Zentiva Polska posadziliśmy 500 brzóz – tutaj krótka relacja z wydarzenia.
Zachęcamy wszystkich nie tylko do zmian stylu życia, unikania tworzyw sztucznych, odpowiedniego segregowania i przetwarzania plastikowych odpadów, ale także – do sadzenia brzóz!
Źródła:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969721071618?via%3Dihub