Świąteczne warsztaty w duchu ekologii

10 grudnia 2022 | Nowości

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbędą się dzisiaj bezpłatne warsztaty „Dekoracje świąteczne w duchu zero i less waste”, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wiele na temat zmiany klimatu i tego, jak można sobie z nią radzić także w okresie świątecznym.

Warsztaty odbywają się w ramach wydarzenia „Daję drugie życie odpadom” oraz projektu LIFE-IP EkoMałopolska „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Warsztaty odbędą się w siedzibie naszej Fundacji, na pierwszym piętrze galerii NaCl w Wieliczce między 11 a 13.

 

Jaki cel mają dzisiejsze świąteczne warsztaty?

Główną atrakcją dzisiejszych warsztatów będzie tworzenie ekologicznych ozdób choinkowych, girland, lampionów świątecznych i dekoracji na stół. Chcemy by każdy, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie, więc przygotowaliśmy zajęcia o różnym poziomie trudności. Postaramy się, by wszystkie stworzone dekoracje były estetyczne i proste w wykonaniu. Chcemy zainspirować ludzi do korzystania z tych metod w przyszłości, by zrozumieli, że samodzielne tworzenie dekoracji nie musi być trudne ani czasochłonne.

Będziemy korzystać przede wszystkim z biodegradowalnych, naturalnych materiałów. Pokażemy, jak można dać nowe życie przedmiotom, które zapewne dla nie jednej osoby byłyby już bezużyteczne.

Nasi eksperci poprowadzą prelekcje dla uczestników warsztatów, by z warsztatów prócz ręcznie robionych dekoracji wynieśli też wiedzę.

 

Co dzisiejsze warsztaty mają do tematu zero i less waste?

Zero waste i less waste to próba generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Istnieje wiele praktyk, które można wprowdzić, by liczba wytwarzanych przez nas śmieci znacznie się zmniejszyła. Istnieje także dużo rzeczy, które możemy zrobić samemu, jak np. te, które pokażemy w dzisiejszym warsztacie.

Ciekawą zasadą dotyczącą tematu jest tak zwane 6R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot, Repair (odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, segreguj śmieci, kompostuj, naprawiaj), która krótko podsumowuje, co można zrobić, by żyć w duchu zero waste.

  • Refuse – powiedz „nie” ciągłemu kupowaniu nowych reklamówek, zbieraniu ulotek i innym przedmiotom, które nie są ci potrzebne, a szybko staną się kolejnymi śmieciami. Pomyśl o używaniu torby, która posłuży ci znacznie dłużej.
  • Reduce – przemyśl dwa razy, nim coś kupisz. Ogranicz korzystanie z samochodu, zastąp go rowerem, użyj komunikacji miejskiej lub idź pieszo. Uważaj na daty ważności produktów, które kupujesz.
  • Reuse – jeżeli naprawdę czegoś nie potrzebujesz, pomyśl o oddaniu tego znajomym lub sprzedaniu tego w Internecie. Podobnie działa to też w drugą stronę – nie bój się skorzystać z second handu, kupić używany przedmiot w Internecie lub wziąć od znajomych, którzy już go nie potrzebują.
  • Recycle – segreguj śmieci. Postaraj się robić to nawet na mieście, gdzie, niestety, jest to dość utrudnione przez ograniczoną liczbę przeznaczonych do tego koszy.
  • Rot – wiele odpadów można użyć przy tworzeniu kompostu, który później można wykorzystać we własnym ogrodzie. Zobacz jak stworzyć swój własny kompostownik tutaj.
  • Repair – jeżeli coś się zniszczyło, ale jest opcja naprawy, przemyśl to. Nie wszystko można naprawić, ale spora część przedmiotów, których używamy, może służyć nam przez lata, jeżeli dobrze o nie dbamy, wliczając w to ich naprawdę.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszych warsztatów. Mamy nadzieję, że przyjemnie spędzicie ten czas i nauczycie się czegoś nowego.

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej