Sadzimy drzewa z ista Shared Services Polska

1 listopada 2020 | Nowości

Beskid Żywiecki wzbogacił się o kolejne drzewa. O czym warto wiedzieć planując takie działania? Czym się kierować wybierając gatunki sadzonych przez nas drzew? 

W ostatnim czasie dużo mówi się o retencji wody: o łąkach kwietnych, przydomowych zbiornikach na deszczówkę, zastawkach na rowach melioracyjnych. Rzadko zwraca się uwagę, że lasy, oprócz ogromnej roli pochłaniacza dwutlenku węgla z atmosfery, również posiadają zdolność do retencjonowania wody. Zdolność ta zależna jest przede wszystkim od składu gatunkowego i stopnia zwarcia koron drzew, dlatego nie tylko ważne jest samo sadzenie, ale także odpowiedni dobór gatunków, które sadzimy.

 

12 października 2020 r. wraz z firmą ista Shared Services Polska rozpoczęliśmy sadzenie 500 drzew w miejscowości Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Sadzenie zostało już zakończone, a rosnące drzewa będą w ciągu swojego życia absorbować emisje CO2, jak również wspomagać okoliczny ekosystem.

 

W tej okolicy przeważają głównie lasy świerkowe. Mieszkańcy od dawna zauważają tam problem z wilgotnością siedlisk leśnych, co spowodowane jest tym, że występujący drzewostan cechuje się składem gatunkowym niezgodnym z siedliskiem. W XIX i XX wieku drastycznie spadł udział jodły pospolitej w lokalnych lasach. Obecnie jedynie ingerencja człowieka może doprowadzić do przywrócenia naturalnego charakteru tamtejszym siedliskom z racji bardzo długiego wzrostu drzewa, co skutkuje niewielką opłacalnością dla właścicieli gruntów. Dlatego też dzięki inicjatywie firmy ista Shared Services Polska zdecydowaliśmy właśnie na tych obszarach posadzić 100 jodeł, a do tego 400 buków, które przez lata były uważane na tym obszarze za gatunek niepożądany.

Jak drzewa wspomagają i optymalizują retencję wody? 

Lasy gromadzą śnieg i wydłużają czas jego topnienia, tym samym znacznie opóźniając spływ wód roztopowych. Drzewa wychwytują także opady poziome: mgłę, szron, szadź, a występowanie lasów w zlewni znacznie zmniejsza częstotliwość występowania powodzi. Wśród czynników przyrodniczych lasy odgrywają największą rolę w kształtowaniu retencji w zlewni, dlatego tak ważne jest, aby zachować właściwy skład gatunkowy podejmując inicjatywę zorganizowanego sadzenia drzew. Im większa lesistość, tym większa zdolność retencji.

Serdeczne podziękowania dla ista Shared Services Polska. Bez nich nie byłoby tych drzew.

 

 

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej